# Hjälp!
Author: [Borttaget]

Mitt marsvin har blivit jättekonstig!

Hon andas djupt och typ "hoar" och gnyr

hon har blivit mager tycker jag!

hennes ögon rinner det någon vätska ur! (jättelite!)

hon får all c-vitamin hon behöver! i både droppar och grönsaksform!

hon får också hö, kli och vatten såklart!

vad kan det va?! hjälp mig! ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

hon är bara ca 6månader!

## Comment 1
Author: [Borttaget]

hon är lugn och tyst när jag håller i henne bara...

## Comment 2
Author: isblixt

Ta henne till en marsvinskunnig veterinär, han/hon är den enda som verkligen kan hjälpa ditt marsvin. Hoppas det blir bättre :)

## Comment 3
Author: EvaLuna

e de en vit gegga vit ögonen? så blir de när dom putsar sej, inget att oroa sej för.

hohoa & gny kan dom göra om dom ska visa sej kaxiga för sina kompisar eller om dom brunstar

åter & dricker hon? käkar hon hö? springer hon runt eller ligger hon bara & flåsar?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

hon har alltid varit lite snål med att äta sitt hö så det är jag inte så orolig för.

men det är just d att hon bara ligger och flåsar :/

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Jag hade nog åkt till en veterinär, det är ju inte bra när dom bara ligger och flåsar...

## Comment 6
Author: thildatessie

kanska kan vara värmen med? men bäst att kolla med vet

## Comment 7
Author: EvaLuna

Värmen ja, testa att lägga in en kylklamp insvept i en handduk i buren

## Comment 8
Author: [Borttaget]

la' en kylklap i buren nu.

får se hur det blir imorgon...

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Vi kommer tyvärr låta lilla Bianca somna in...![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 10
Author: [Borttaget]

övre bilden ca 5månader

denna bild ca 3månader

## Comment 11
Author: Yellow-Submarine

men har ni farit med henne till veterinären? vad sa han?

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Så jobbigt :-( Beklagar!

Har ni fått fram orsaken till att hon är  så hängig?

## Comment 13
Author: EvaLuna

Nej nej nej va tråkigt! Va sa vet?

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Nej vad tråkigt! Beklagar...![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 15
Author: Yellow-Submarine

oj såg inte inlägget.

gud vad hemskt, det värsta som kan hända en djurägare. beklagar verkligen ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Vet sa att de inte riktigt visste. Men min kompis hade ett marsvin som hade typ samma och den veterinär visste inget heller. DSå det är lite jobbigt att inte veta.

Men nu har mitt andra marsvin fått samma sak typ.. fast hon har fått diarré också... hade tänkt sälja henne till någon som hon kunde få sällskap hos men det blir nog inte så då. (har inte riktigt tid att köpa ett till marsvin eftersom jag har massor av andra djur)

Men mina marsvin bodde i samma bur med ett "nät" mellan (vet inte om det är okej? men de hade nu närhet av varandra iaf) för att de bråkade (Bianca var ju mycket yngre) även att de hade bott ihop sen Bianca föddes. Men de fick ju vara ihop på dagarna när jag har koll på dem..

Men så fort jag såg hur dålig hon blev bytte jag bur på bianca och städade den andra. Var noga med att tvätta mig emellan, men hon blev väl smittad endå...

## Comment 17
Author: Blomkrukan

Beklagar att Bianca inte klarade sig ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Låter jobbigt att inte veta vad som är fel, speciallt om ditt andra marsvin har drabbats av samma sak. Kan bara önska lycka till och hoppas att ditt andra marsvin tar sig levande igenom detta!
