# AKUT sjuk skinny!
Author: [Borttaget]

Jag sitter i Tyskland och fick precis ett samtal om att min lilla skinnytös (1 1/2 år gammal) Sala blivit riktigt dålig. I morse sprang hon runt och pratade som vanligt men nu hittade de henne i buren till synes död.

De tog upp henne och hon var helt kall och låg stilla med öppen mun och kippade efter luft. Magen ser ut att kanske vara uppsvälld men inte åt sidorna utan neråt mot marken.

Som ni förstår har jag bara de uppgifter jag fått på telegfon och har inte sett marsvinet i fråga på tre veckor själv. Dock har hon hela tiden varit pigg och ätit bra precis som vanligt...fram till nu.

Min syster än på väg in till djursjukhuset med henne men tyvärr vet jag att veterinärerna inte alltid är så bra på marsvin så jag frågar även här. Tankar, idéer, Vad kan ha hänt???

En stunds googling får mig att undra: Trumsjuka? Går det så fort? Lunginflammation iom att hon är i uteburen? (dock vindstilla och torrt och varmt underlag i buren.

## Comment 1
Author: dumlekola

Fy vad jobbigt! Jag har inga tips på vad som kan vara fel, tyvärr, men vi håller tummar och tassar för Sala här hemma... ![Rynkar på näsan](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 2
Author: Cazzos

\*putt\*

Det låter verkligen akut ![Förvånad](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") Jag hoppas att någon kan svara på detta!

Och jag håller alla tummar, tår och tassar att Sala klarar sig... ![Rynkar på näsan](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 3
Author: Lyan

Vet tyvärr inte vad som kan vara fel men vi håller alla tummar, tassar och tår vi har!

## Comment 4
Author: Fridaaaa

Låter exakt vad som hände min Luigi! Han blev 1 ½ år gammal. Superpigg på kvällen, busig osv, men på förmiddagen dagen efter hittade jag med honom livlös, nästan död, han såg med svullen ut runt magen. Tyvärr klarade han inte sig.  
Min bodde dock inne. Har ingen aning om vad det var. Hans burkompis Blixten mår superbra och gör fortfarande (Luigi dog 23 december 2010)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Nu har de kommit in till veterinären och Sala är ännu sämre. Veterinären vet inte med säkerhet vad som är fel men misstänker lungorna eftersom hon inte kan andas. Rådfrågade en annan klinik också för att vara på den säkra sidan men det ser ut som om Sala inte kommer hem igen. ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 6
Author: Fridaaaa

#5 Usch vad jobbigt. Men det är kanske samma som Luigi hade då, eftersom det är samma symtom och kom fort.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Nej usch, vad hemskt... Hoppas verkligen på det bästa... men det låter som Frida säger illa likt Luigi...:(

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Älskade lilla galna Sala som alltid syntes och hördes mest är nu borta och Flocken är fattig.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Beklagar verkligen! Riktigt tråkigt att höra ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

_Vila i frid vackra Sala_

## Comment 10
Author: miacaliza

Nej vad tråkigt! Jag beklagar. Vad fin hon var lilla Sala.

## Comment 11
Author: Fridaaaa

#8 Riktigt tråkigt ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Vila i frid.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Vila i frid :(

## Comment 13
Author: Lyan

:'(

Sov gott lilla Sala <3

## Comment 14
Author: NinaS

Jag beklagar... \*kramar\*

## Comment 15
Author: Cazzos

Nej, usch vad hemskt.. Jag förstår hur jobbigt det är ![Rynkar på näsan](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

_Vila i frid Sala!_

Och massor med kramar till Colina!

## Comment 16
Author: Atensia

_Sov sött Sala <3_

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Nej fy...

Sov gott lilla Sala <3

## Comment 18
Author: RosaKiwi

Sov sött Sala

## Comment 19
Author: Isnona

Nej vad hemskt! Beklagar verkligen!  
  
Vila i frid fina Sala

## Comment 20
Author: FeliciaS

Vad sorgligt! Jag beklagar verkligen.

Sov sött fina Sala.

## Comment 21
Author: Mixxie

Beklagar :( Vila i frid lilla vackra Sala
