# maskrosblad
Author: annicasvensson

är det någon som har torkat maskrosblad för att sedan ge dem på vintern? och hur torkar ni dom isåfall, tacksam för hjälp i frågan.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Plocka, skölj, lägg ut dem på tidningspapper och låt dem torka. _(Kolla bara så att de inte är sånna "kladdiga" tidningar, de som lixsom lämnar avtryck såfort man tar i dem)_ Och se till så det inte är fuktigt i rummet, temperaturen spelar nog ingen större roll. Du kan ju även lägga dem att torka i solen, på balkong eller likn. Borde gå snabbare då. Finns ju även mycket mer man kan torka och ge; rölleka, groblad, brännässlor (Jättemkt C-vitamin i dem!), kirskål, häck & kråkvicker t.ex..

Det brukar vara uppskattat att blanda i höet, då blir det ju också mer av ett ängshö ifall det annars bara är gräs ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Vissa av mina var iaf helt tokiga i torkade örter. Det är ju nyttigt också!

## Comment 2
Author: Lixim

plocka skölj o häng upp i buketter

## Comment 3
Author: annicasvensson

tack så mycket för era svar, ska ut och plocka så det räcker över hösten.

## Comment 4
Author: Mojma

Försvinner inte näringsämnena när man fryser ner dem? Annars vad smart :)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 Nä inte frysa ner utan torka.:) Men jag _tror_ inte att det försvinner när man torkar... Eller...?
