# Flaska/skål?
Author: Lyan

Är det någon som har haft problem med drickandet när ni fått hem nya marsvin? Jag står _ännu_ en gång med ett marsvin som inte har en aning om hur man dricker när vattnet inte serveras som de är vana vid.

Först var det Wonder, hon lärde sig aldrig att dricka ur flaska, jag försökte några gånger men gav upp eftersom hon direkt började visa tecken på uttorkning trots att jag visade henne flaskan. Det var då jag gick över till skål istället

Den andra var Ebba, men i hennes fall tror jag mer på att hon inte "hade tid" att äta och dricka eftersom hon var så pass störd av äggstockscystorna

Och nu har jag Sanna. Hon hade lite diarré när hon kom så jag har stödmatat med CC och mycket vätska för att vara säker på att hon fick vad hon behöver, tänkte därför inte så mycket på att skålen stod orörd. Men idag kändes hon åter igen uttorkad trots att diarrén är borta så jag gick och hämtade gerbilernas flaska och nu dricker hon konstant! Trots att jag har visat henne skålen flera gånger fattar hon inte att man kan dricka det vattnet.

Så nu känner jag mig väldigt orolig för att det kanske blir samma när jag säljer mina ungar, att de inte fattar hur man dricker ur flaskan!

Att byta till flaska på alla mina djur är tyvärr inget alternativ i dagsläget

## Comment 1
Author: Lojs

Ungar är ju nyfikna och provar det mesta, kan du inte låta dem ha tillgång till både flaska och skål så de är vana vid både och?

## Comment 2
Author: Renor

Ja, jag tycker oxå att du ska testa flaska o skål samtidigt ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
