# Gissa rasen
Author: Abico

Gissa rasen

## Comment 1
Author: Arinah

Jag tror det är en fin men snaggad lunka:-)

## Comment 2
Author: tantnett

Haha, jag gissar helt klart på¨enhorning. ![Flört](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 3
Author: Picasso

Gud vad söt ![Tungan ute](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 4
Author: Cavia

Gissar på en nyklippt lunka =)

## Comment 5
Author: Aristarcos

Jag gissade tidigare på Lunka men borde nog tagit Enhörning.. för det måste det ju vara ;)

## Comment 6
Author: Misarn

Naw vilken gullig, tror också på en lunka ![Tungan ute](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 7
Author: Emmsann

Helt klart en enhörningsskinny!

## Comment 8
Author: Fridaaaa

Klippt lunkarya:)

## Comment 9
Author: Abico

En gång i tiden var det en lunkarya åtminstone, men äggstockcystorna har inte varit snälla mot henne så nu ser hon ut såhär - enhorning/skinny/lunka-typ ;) Hon är inte speciellt mycket klippt, bara lite tilljämnad på första bilden. Pälsen hinner inte bli så lång innan hon tappar den, vilket hon gör i perioder. Nu har den slutat växa tillbaka på en del ställen... Irma är lika glad för det och tigger och skriker mer än någonsin när jag närmar mig buren :)  
  
En gång i tiden hade hon mängder med fluffig päls, men jag är ingen långhårsfantast så det gör mig inte mycket att den är borta ;)

## Comment 10
Author: imoon

#9 Åhå! Som jag tänkte precis då.  
En fråga ang. pälsförlusten, har du märkt något i fall pälsen tappas mer på delar av kroppen var färgerna möter varandra? Min tjej som har cystor med symptom har nämnligen främst tappat päls var svart möter golden, eller vitt möter golden, så funderar på om det är allmänt eller en slump...

Jättesöt är hon i alla fall! De har ju sin charm även utan pälsen liksom.![Glad](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 11
Author: Abico

#10 - Det har jag inte tänkt på, hon har tidigare tappat mest päls på mage och upp mot sidorna (magen är numer nästan kal) men nu har hon börjat tappa mer päls över resten av kroppen också. Men visst syns det tydligare på hennes andra sida där hon har en goldenfläck i det vita, det gör det.

## Comment 12
Author: imoon

#11 Spännande!  
Min Elina har en sådan teckning att det blev väldigt uppenbart då hon började tappa päls.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Min son såg första bilden på henne och han tyckte att hon riktigt **COOL** ... :-D

## Comment 14
Author: tantnett

Hon är helt klart ljuvlig trots sitt lite kala yttre.

Hoppas hon inte får värre besvär av sina cystor.

## Comment 15
Author: Blomkrukan

Jag gissade på enhorning : ) Var ju lite passande \*fniss\*

## Comment 16
Author: Abico

Lustigt att ni tycker att hon är söt ändå, jag tycker att hon ser förskräcklig ut min lilla skrutt ^^

## Comment 17
Author: Chieko

Det ser ju lite ut som att hon borde gått till en duktigare frisör, men klart hon är söt ändå!

## Comment 18
Author: [Borttaget]

#16 Min son sa att han hade velat ha henne, så hon har sin charm. :-D
