# Havregryn??
Author: Mill4

Ska havregrynen vara "kokt" innan marsvinen ska äta? Tänka om det sväller i magen annars

## Comment 1
Author: elsasputte

Nej men behöver inte koka dem före, bara att ge som de är :)

## Comment 2
Author: Mill4

Så bra:)!

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Man får vara försiktig med mängden bara, några nypor per dag brukar jag ge :)

## Comment 4
Author: FeliciaS

Havregryn går att ge som de är. Dock föredrar jag (och marsvinen) skalad helhavre, vilket de kan ha i princip fri tillgång på.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 Det är jag nyfiken på vart köper man hel skalad havre, har tänkt att köpa det men vet inte vart.

## Comment 6
Author: Hultan

Fast, jag förstår inte riktigt det där med fri tillgång på kraftfoder. När jag har kollat igenom alla videofilmer, där folk här presenterar sina marsvin och sina burar, blev jag alldeles förskräckt för jag såg så mycket feta marsvin!

Man måste tänka på att hålla vikten på sina grisar, dem har små ben och ska orka röra sig på dessa. Marsvin ska inte ha dubbelhaka och en mage som fullkomligen väller över bakbenen när dem sitter. Det är inte sjysst.

## Comment 7
Author: FeliciaS

**#6** Jag brukar aldrig rekommendera fri tillgång på annat än havre och kornkross och i så fall till marsvin som behöver öka i vikt. Mina har fri tillgång, vilket enligt mig innebär att jag fyller på när det är slut. Dock äter de inte så mycket utan går och tar några korn emellanåt (de är fyra i en bur som får ca 4 msk kornkross + havre vilket jag fyller på två gånger/vecka ungefär). Med marsvin som är förtjusta i kraftfoder och äter mindre av höet ska man givetvis inte ha fri tillgång, eller till pellets och andra färdigfoder.

Jag håller dock inte med dig om att marsvin inte ska ha dubbelhaka, för det kan de ha utan att vara överviktiga.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#7 vart köper man hel havre ....?

## Comment 9
Author: Fridaaaa

#8 Granngården & lantmännen bör ha det tycker jag ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 10
Author: HannaVastervik

#6 Mina, skinnys och en pet, har fri tillgång till havregryn. Har aldrig haft någon fet. Dock får man ju självklart känna sina marsvin bäst själv och börjar de gå åt tjocka hållet, dra ner på fodret.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#9 Sambo just köpt hel havre på 25 kilo .... lite mycket dock ..... på Granngården

## Comment 12
Author: Fridaaaa

#11 Misstänkte att dem hade ![Flört](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Jag ger hel havre till mina, men även till hönsen, så köper 25 kg. Räcker väldigt länge hehe ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#12 Annars får jag väl utfodra hela familjen ;-)

## Comment 14
Author: Fridaaaa

#13 Ja du får göra det![Flört](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 15
Author: Mill4

Mitt problem är dock att den ena är något rundare och den andra smal.... haha! Och ännu värre är att Smala Ebba inte vill äta utan lilla runda Tindra... Vilket dilemma. Tindra får helt enkelt springa lite extra<3
