# Sjuk marsvinsbebis?
Author: [Borttaget]

Hjälp! Min  en vecka gamla bebis verkar inte  frisk.... Hon sitter mest  mest stilla och piper inte ens när man tar upp henne, syskonen tjuter och sprattlar ordentligt när de är uppe men inte hon. Tänkte  först att  det berodde på att hon är lugnare än dem men såg sen att hon verkar skaka lite, liksom darra i kroppen fast på ett mer rytmiskt sätt. När jag sätter ner henne på ett bord är hon också helt stilla och verkar inte stödja ordentligt på benen. Men håller jag upp henne så sprattlar benen, då är det väl inte bakdelsförlamning?

## Comment 1
Author: HannaVastervik

Har du vägt henne? Har hon gått upp i vikt??

## Comment 2
Author: [Borttaget]

jag har ingen våg men hon växer i samma takt som de andra och känns inte benig eller så.

## Comment 3
Author: Linnet

#2 Skaffa en våg då, det behöver man ha om man föder upp.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

fast jag föder inte upp....Har tagit emot ett marsvin som redan var dräktigt.

Nu var ju frågan vad det kan vara för fel på marsvinet, inte om jag har våg eller inte.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Hittade henne död och kall i buren nu... så ledsen... skulle ringa vet tidigt imorgon bitti. tur att jag hann ha henne uppe en stund och gosa med henne...

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Ja, när det är ungar på väg ska man alltid ha en våg. Men jag beklagar =( Aldrig roligt när det händer.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Men nu hade jag alltså inte våg!!!! det måste väl vara fler som inte har det när man inte har planerat ungarna?

herregud... att tjata om det när man sitter med en darrande bebis på en vecka och frågar om hjälp....

Nån som INTe vill kommentera om vågen som kan ha nån idé vad som har hänt??

Jag vill INTE ha fler kommentarer om våg TACK!

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Kan det vara nåt som smittar till de andra ungarna?

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#7 Jag skrev det en gång. Tycker absolut inte att det är att tjata. Tyvärr så blir det så ofta för marsvin att bebisarna inte överlver.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

jenny jo men det hade redan kommenterats en gång innan, tycker det räcker! och nej nu hade jag ingen våg men det var väl inte det som var frågan här? satt med ett sjukt marsvin och behövde råd, inte gnäll om att jag inte har våg, tycker det är orelevant!

Men nu är marsvinet dött och jag har HÖRT att man ska ha våg, tror dock inte det var därför hon inte överlevde.. . (och nej ingen har sagt det)

Jag sitter här och gråter och vill INTe höra mer om vågen utan kan någon som har varit med om nåt sånt här kanske ha nå idé vad som kan ha hänt? med tanke på symptomen jag skrivit om ovan.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Som sagt : kan det smittas till de andra ungarna?

De växer och äter och verkar inte beniga, trots att jag inte har våg,,,,

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#11 Jag vet att du nog inte vill höra det här men jag kommer skriva det iallfall. För det är relevant. Om du vill veta ordentligt om de andra ungarna är sjuka så borde du skaffa en våg. För om ungarna då skulle sluta gå upp i vikt eller kanske gå ner i vikt så märker du att dem är sjuka. Och då kan man kontakta en veterinär innan det är försent.

Det är bra att de äter och växer ! Absolut. Men lättaste sättet att se om dem är sjuka eller på väg att bli sjuka är med våg.

Hoppas att du inte blir allt för upprörd. Jag svarar bara på din fråga. Och jag tycker att det är otroligt sorligt att bebisen dog. Men som sagt det händer tyvärr och finns inte mycket man kan göra åt det.

## Comment 13
Author: linnfluffy

Beklagar, aldrig kul när ett djur lämnar en :( Jag förstår dig, folk borde se till det huvudsakliga i inlägget hade samma problem själv.

Jag funderar på om det inte kan vara något medfött om det varit så sen födseln. Inte att hon blivit smittad, då hade du nog märk symptom på de andra småttingarna med. Kan varit något i nervsystemet eller hjärnan som inte fungerat med kroppen och då fått näringsbrist av det om hon inte velat/kunnat äta/dricka.

Man kan inte veta säkert utan vet. hjälp men det är ju inget alternativ nu. Sänder en liten tanke till dig och lillan och hoppas att de andra får det bra i alla fall.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Åh jag beklagar verkligen, inte kul när det händer. Och det var säkert något som inte stämde från början. :-(

## Comment 15
Author: Linnet

Det går ju inte att säga varför ungen blev dålig och dog utifrån den information som du har. En unge med väldigt låg födelsevikt har svårare att överleva, eftersom den är svag redan från början, har svårt att orka äta, svårt att hålla värmen och har man en kull så är det viktigt att man väger, särskilt första veckan, så att man ser att dom ökar i vikt.

Det är inte alls nåt tjat om våg utan ett gott råd, ett viktigt hjälpmedel som ev. hade kunnat ge dig information om varför ungen mådde dåligt, så att du hade kunnat vidta åtgärder tidigt, som ex. stödmatning.

Men troligtvis så hade du ändå inte kunnat göra så mycket ändå. En veterinär hade troligtvis inte heller kunnat göra nåt. Det är sånt som händer, hoppas det går bra med dom andra ungarna i alla fall.

## Comment 16
Author: FruJohansson

Det händer jätteofta, tänk inte så mycket på det. Man vet sällan vad det beror på heller. Händer även de bästa uppfödarna. Undra om det finns nån statistik... Skulle gissa att åtminstone 10% av alla ungar dör oförklarligt.

## Comment 17
Author: Linnet

#16 Ja jätteofta kanske det inte händer, men då och då, om man ser till både dom ungarna som är dödfödda och dom som dör efter några dar så kanske det blir ca 10%.
