# Rinniga ögon
Author: Jojjan97

**Heej**

**Mitt marsvin har väldigt rinniga ögon och jag vet ej vad jag ska göra ?**

**Tacksam för tips**

**M.V.H Johanna**

## Comment 1
Author: Creation

Ibland är rinnande ögon tecken på att något annat är fel. Visar marsvinet ovilja att röra sig/sitter jämt stilla i buren? Rinner det från nosen också?  
  
Det kan bero på en förkylning eller någon annan sjukdom.

## Comment 2
Author: Jojjan97

putt

## Comment 3
Author: FeliciaS

Har det inte gått över än? Rinner det ständigt från ögonen eller är marsvinet fuktigt/klibbigt i ögonvrån hela tiden?

Jag hade ett marsvin som vid 4-års åldern fick rinniga ögon. Det var ett par år sedan nu, så minnet är inte alltför färskt ;P

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Är det så att ögonen bara rinner, så kan du testa med noviform ögonsalva som man köper receptfritt på apoteket.

## Comment 5
Author: Jojjan97

Hej tack för alla tips ![Kyss](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Hennes ögon brukar vara geggiga och ibland på morgonen så har det runnit men torkat när vi kollar !!

## Comment 6
Author: Cuyi

Ja, det brukar vara ett tecken på att något är fel. När mina marsvin har varit sjuka har dom haft geggiga ögon :/  
**Hoppas det går bra!**

## Comment 7
Author: Misarn

Vad kan man då göra om ögonen är rinniga och kladdiga!? Har kollat i Zooies ögon och hittade ett liten bit av ett blad som satt innanför ögonlocken, men det rinner på båda och det andra är helt rent!?
