# Läs inte om du är känslig.
Author: thildatessie

Detta handlar om avlivning. vet inte om det är tillåtet men ta bort det om det inte är det!! Inget för känsliga! vet att det kan bli en väldig disskussion!

min fråga är:

Har ni någon gång avlivat något utav era djur på ett annat sätt än hos vet?

Nu vill jag inte att någon berättar hur ni gjorde men det är det att jag är kluven när det gäller avlivning, jag har hört många historier där djur ligger och plågas i 10-15 minuter innan dem dör efter en spruta. Hela veterinärsituationen är ju stressande och så med.. Har en sambo och en svärfar som säger att det är bättre att göra på annat sätt (som dem är "vana" vis och det går fort) för att det går så fort.. JAG SKA INTE AVLIVA NÅGOT DJUR NU! VILL BARA VETA VAD NI MED ERFARENHET SÄGER. det som är bra med veterinäravlivning är att jag får vara med och försöka lugna (men det kanske är en egoistisk tanke?)

vet att många här bara använder annan avlivning i värsta fall om vet inte har öppet

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Nej, aldrig. Har fullt förtroende för vår vet, de gör det snabbt och smidigt och den lilla grisen får somna in i min famn där den känner sig alldeles lugn. Nu senast var det min gammelkille, men honom klarade jag inte av att följa med så han fick somna in i famnen på min sambo med en morotsbit nära till hands, morot var det bästa han visste.

## Comment 2
Author: _Charlie

Vad menar du? Så som gasning/dränkning/ihjälslagning etc? Om så är fallet så finns det inte en chans att jag skulle klara av en sådan sak.

## Comment 3
Author: Fridaaaa

Aldrig avlivat hos veterinär, bett andra göra det hemma, på ett snabbt sätt så att djuret inte lider.  
Men de flesta av mina djur har dött av ålder

## Comment 4
Author: dumlekola

Jag fick avliva vår Kola hos veterinären för två veckor sedan och det gick väldigt lugnt och fint till.

Först fick han en spruta lugnande i nacken, sedan släckte de ner och lämnade oss ifred. Min dotter och jag matade Kola med persilja tills han blev för trött för att tugga mer. Då kelade vi honom i cresten, något som alltid fått honom att sluta ögonen av njutning.

När han var så borta att han inte hade några reflexer kvar så fick han en överdos sömnmedel i buken. Sedan lämnade de oss ifred igen. Kola andades långsammare och långsammare tills han slutade andas helt och hållet.

Då lyssnade sköterskan på hans hjärta för att försäkra sig om att det hade slutat slå. Då hon konstaterat detta lånade hon med sig Kola för att en av veterinärerna skulle lyssna på honom också. Sedan fick vi välja på att lämna honom eller få honom med oss, kremerad eller som han var.

## Comment 5
Author: thildatessie

#2 nejnej, menade mer skjutning..

## Comment 6
Author: _Charlie

#5 Skjutning tänkte jag inte ens på. Isf är svaret nej - jag känner ingen som skjuter så det alternativet skulle inte ens finnas.

Jag skulle nog oavsett vad ändå välja veterinären.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#5# Aldrig att jag hade kunnat göra det mot något av mina djur!

## Comment 8
Author: thildatessie

#6 #7 tycker bara det skulle va jobbigt om det fick ligga och plågas hos vet

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8# Men det händer ju väldigt sällan faktiskt. Tänker att det är lite som när man berättar att man är gravid, då bara måste många dra sina hemskaste förlossningshistorier, men egentligen går ju de flesta förlossningar väldigt bra.

## Comment 10
Author: Lyan

Ja. Tyvärr. Ett rejält nackslag så är de borta direkt, det är varken kul eller vackert men samtidigt känns det bra att slippa ta iväg dem när de är allvarligt sjuka. Eftersom jag har satiner tycker jag det är viktigt att jag (eller hellre min granne men han jobbar ofta borta från stan) kan ta bort dem direkt och slippa vänta på att vet. har en tid över, speciellt om det är helg. Helst hade jag velat bulta eller skjuta men jag har ingen bult eller vapenlicens.

Det är lagligt att ta bort marsvin med koldioxid och det kan verka snällare än att nacka men marsvin har visat sig vara extremt sega och det tar upp emot 10minuter innan de dör. Inget att rekommendera!

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Jag hade en vet i skövde när jagh skulle åka och avliva min Exit. Och det var det hemskaste någonsin. det tog 15 minuter för henne att somna in. Och man kunde verkligen se på henne hur hon kämpade i början. Det gjorde mig väldigt ont. Men det är också ändå djuret jag har fått avliva.

Så andra veterinärer kanske är bättre. Men som sagt det vet jag inget om eftersom jag bara har avlivat ett djur.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#10# Jag kan bara inte förstå det. Är det en kostnadsfråga?

## Comment 13
Author: Lyan

Jag har tagit bort två marsvin hos vet. Marwin och Magic. Trots att det gick väldigt fint och stilla till drar jag mig för att ta iväg dem eftersom det trots allt är väldigt mycket stress att åka iväg när man är sjuk. Om jag tar bort dem själv får de godis och puss och de är inte medvetna om vad som händer, om min granne tar dem får de först puss och sedan godis i transportburen när han tar dem till rummet bredvid, sedan bäddar han ner dem i en mjuk filt trots att de redan är borta.

## Comment 14
Author: Lyan

#12 Nej, det går snabbare och mindre stress än att åka flera mil till vet.

## Comment 15
Author: _Charlie

\- Att bryta nacken i det trygga hemmet, som tar en tiondels sekund och innebär noll stress för ett marsvin 

\- Sättas in i en transportbur, in i bilen, skumpa iväg till ett främmande hus som luktar väldigt jobbigt av andra djur och saker, för att sedan sättas på ett bord i ett rum de aldrig varit, och få en spruta i magen som till slut gör så att de dör.

Jag skulle aldrig kunna göra alternativ 1 pga MINA känslor, men hade jag möjlighet till det så vet i sjutton om jag inte skulle välja alternativ 1 i alla fall. Nu har jag inte det alternativet eftersom jag inte skulle klara det men heder till den som gör det.

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Jag har aldrig avlivat något djur, men om jag behöver göra det i framtiden skulle jag faktiskt hellre se att de blir skjutna = dör på fläcken. Än att avliva med spruta.

Jag tänker på samma sätt med hästarna, då kommer de med störst sannolikhet avlivas med bult följt av avblodning, särskilt efter att ha läst bla. den här artikeln:

http://www.bt.se/nyheter/boras/fann-avlivade-hasten-vid-liv%28443336%29.gm

Djuret bryr sig ju inte hur det dör, så länge det slipper lida.

Jag gillar dock inte tanken på allt blod och att djuret i fråga inte kommer se ut som vanligt vid begravning eller liknande...  Men det kommer nog ändå kännas bättre att veta att det inte har lidit under avlivningen iaf.

Så tänker jag!

## Comment 17
Author: Royalz

"Jag" tar bort marsvinsungar hemma som blir akut dåliga. Har tyvärr hänt 7 ggr iår :( Dock skulle jag tycka det var jobbigt med dom stora vuxna, men blir det akut mitt i natten så har man ju inte så mycket att fundera över.

Djuret ska inte behöva lida för att människan vill ha en "fin" avlivning med spruta hos veterinär.

Jag har avlivat 2 vuxna marsvin hos veterinär och jag vet inte om det är så mycker bättre? En stor spruta i nackskinnet och sen en i magen? Kanske bara jag som är kännslig för sprutor men marsvinen piper ju till av en anledning.

Jag har ett marsvin här hemma som har en stor tumör i magen och henne kommer jag att avliva hos veterinär.

## Comment 18
Author: [Borttaget]

#15# Allt förutom sprutan gäller för alla utställningsdjur, och det är ju inte bara en gång utan mängder av gånger så jag tror inte att marsvinen lider nämnvärt av det.

MEN du beskriver det värre än det faktiskt är tycker jag, lite vinklat. Mina är vana vid transportbur och de åker nerbäddade i en filt som de haft länge innan och som luktar trygghet, vi har asfalt på våra vägar så det skumpar inte, det luktar inte direkt zoo hos vår veterinär då de håller rent och snyggt och det tar en kort stund för marsvinet att somna in. Under den tiden ligger de gott nerbäddade i mitt armveck med en trygg välbekant doft runt sig, samma ställe där de legat sedan de var ungar och som de känner väl till.

## Comment 19
Author: diva

Jag har både tagit marsvin till vetrinären för avlivning och min granne som är jägare har tagit bort marsvin åt mig. Måste faktiskt säga att det var ingen gemytlig upplevelse hos vetrinären. Det tog ett bra tag innan marsvinen dog och vetrinären fick spruta mer medel i hennes mage och hon skrek. Fy fasen säger jag bara. Ska jag vara ärlig så händer det något mer så jag måste ta bort nåt marsvin så väljer jag jägaren. Snabbt och enkelt utan att marsvinet behöver lida. Han begravde marsvinet åt mig i skogen här bredvid så jag behövde inte se kroppen sen. Man får bara hoppas att det inte behöver hända något med mina grisar, men man kan aldrig vara säker.

## Comment 20
Author: Moa-16

Jag skulle **aldrig** klara av att bryta nacken av mina djur, hur mycket dom än skulle lida så skulle jag inte klara av det. Får bli veterinären isåfalll... Hoppas dock att jag inte behöver vara med om det, alla mina djur har hittills dött av ålder.

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Jag personligen vet inte vad jag skulle gjort då jag tycker det känns jobbigt att behöva ta bort ett marsvin skälv men att stressa upp ett marsvin timmen/timmarna innan den ska dö känns absolut inte rättvist heller...:/ Har inte behövt hamna i en sån hör situation så har inte funderat på det så mkt. Men vad jag inte förstår är vad det är för skillnad på att ta slut på ett liv genom att sjuta det eller genom att ge det en spruta?? Vare sig det beror på ekonomiska skäl eller vad det är. Djuret dör ju lika snabbt genom att sjutas som att få en spruta om inte snabbare... Desutom slipper man stressen som det blir att åka iväg sådär... Jag påstår inte att man bör sjuta sina djur, det är bara så här jag tänker...:)

## Comment 22
Author: Moa-16

#21 Fast det beror ju på marsvinet. Att åka i en transportbur full med hö är iaf inget mina marsvin blir stressade av, tvärt om.

## Comment 23
Author: Fridaaaa

Jag tar hellre bort hemma (eller ja ber en annan göra det) för mina marsvin är inte vana vid att åka transport eller veterinär = stressigt för dem.  
Plus att det finns få veterinärer i närheten här som jag litar på.

## Comment 24
Author: [Borttaget]

#23 Men hur tar du bort hemma? . Alltså., Jag har hjört många som bryter nacken av dem. Men hur ? Tänk om det inte blir helt brytet och sen ligger den där och lider jättemycket. Kan vara jag som är nojig bara.

## Comment 25
Author: Fridaaaa

#24 Skrev ju att jag **inte** gör det själv utan låter andra göra det.

## Comment 26
Author: [Borttaget]

#25 . Ja jag vet. Men är du inte orolig ? Att de inte ska gå snabbt och så .

## Comment 27
Author: Fridaaaa

#26 Nej litar på den/dem som gör det, annars hade jag inte låtit den/dem göra det:)

## Comment 28
Author: [Borttaget]

#27 Okej, jag hoppas att jag inte behöver avliva fler så då slipper jag tänka på det iallfall =)

## Comment 29
Author: FruJohansson

När jag tog bort lilla Göran för ett tag sedan blev jag helt chockad över hur det gick till. Var helt oförberedd. Han fick ingen spruta i nacken först utan bara en stooor rakt in i buken så han skrek -inte pep till- och vände och vred sig. Sen tog det lång tid innan han faktiskt dog, medan han låg där i sin egen urin. Nej det gör jag INTE om. Vete 17 hur jag ska lösa det nästa gång det behövs dock...

## Comment 30
Author: [Borttaget]

#29 Vänta va ? ska de få en i nacken först ??? De fick inte min heller? Och veterinären sa att det var så det gick till.

## Comment 31
Author: Fridaaaa

#29 & #30 Tror det beror på vilken veterinär man går till. En av anledningarna till att jag inte tar bort djur hos veterinär.

## Comment 32
Author: [Borttaget]

#31 men vad är den sprutan till för ? den i nacken alltså? :O

## Comment 33
Author: Fridaaaa

#32 Vad jag har förstått är det för att marsvinet bara ska bli nersövt så att den inte känner den i buken lika mycket

## Comment 34
Author: [Borttaget]

Va. Nu har ja sjukt dåligt samvete =(

## Comment 35
Author: Sandra-B

Under de år jag har haft marsvin (sedan 1997) har jag bara behövt fatta beslut om avlivning tre gånger (alla tre 2010).

Den första var en bebis (fem dygn) som fick tarmframfall. Ringde akut till veterinären som klämde in oss i princip direkt. Han konstaterade att det var för mycket tarm ute för att han skulle kunna stoppa tillbaka den så det blev avlivning.

Lillen fick en spruta i buken, han skrek något fruktansvärt (tror aldrig att jag kommer att glömma det ljudet) och sen låg han nerbäddad i en handduk i min hand tills han tog- vilket tog närmare en halvtimme. Han kämpade verkligen för att leva och den avlivningen var något av de värsta jag varit med om och jag kommer aldrig mer att avliva något marsvin hos veterinär om det inte är absolut nödvändigt.

De andra två avlivade jag samma dag, Junior blev akut dålig- bara låg, andades tungt, kunde inte hålla balansen och så, hans son Candy hade problem med munnen (vilket hade upptäckts flera månader tidigare men det fanns inget att göra) så jag visste att han inte skulle kunna leva så länge men han fick vara med tills han började må dåligt. Den senaste veckan eller så hade jag märkt att han börjat tappa i vikt och hade lite svårare än vanligt att tugga vissa saker så jag var medveten om att det inte skulle dröja så länge innan jag skulle tvingas låta avliva honom. När Junior blev akut dålig tog jag beslutet att låta Candy somna in samtidigt (de bodde tillsammans).

Den här gången frågade jag min svåger (som är jägare) om han skulle kunna tänka sig att skjuta dem eftersom de var sjuka (något han flera år tidigare sagt att han skulle kunna göra) och det var inga problem. Satte dem i transporten (som de åkt i flera gånger tidigare då båda varit med på utställningar) och la ner både hö och lite av deras favoritgrönsaker (Junior åt av förståliga skäl dock inte) och åkte hem till syrran (hade även med två stycken skolådor som var fyllda med lite spån). Satte första marsvinet i den ena lådan och \*pang\*- borta, satte ner nästa i den andra lådan och \*pang\* borta han med. Tiden det tog från det att jag stoppade ner dem i transporten här hemma tills båda var borta var ungefär två tredjedelar av tiden det tog för Lillen att dö _efter att han fått sprutan_ hos veterinären (och då tillkom transport, väntan, undersökning etc). Det här var dessutom helt smärtfritt, Candy satt i skolådan och åt på sin paprikabit i ena sekunden och i andra var han borta.

Jag erkänner villigt att jag var nervös för att avlivia dem på det viset, hade ont i magen när vi åkte och så (och det berodde inte på att jag inte litar på min svåger för det gör jag till 110% när det gäller sådant) men eftersåt så var jag så fruktansvärt lättad och tacksam att jag kunde ge dem ett sådant snabbt och smärtfritt avslut. Om (eller när rättare sagt) jag tvingas avliva ett av mina marsvin nästa gång kommer jag inte att tveka en sekund på var/hur det ska göras om min svåger är hemma så att han kan göra det.

## Comment 36
Author: dumlekola

#34 Det var tydligen inte så länge sedan man började med att ge lugnande innan man ger buksticket, men om den egna veterinären inte har det som rutin så tycker jag att man som ägare kan be om det.

De utför en tjänst för dig som är kund så om du är beredd att betala för en sådan spruta så tror jag inte att de nekar. Det kan vara bra att fråga på telefon hur de tänker gå tillväga och då föreslå lugnande (jag antar att det är en mycket större dos än den man ger om marsvinet skall vakna upp efter) innan buksticket. Man kan kanske hänvisa till Blå Stjärnans exotiska avdelning i Göteborg om de vill kolla doser eller så med någon.

Jag tycker inte du skall ha dåligt samvete eftersom man inte gjort så förut och du inte haft kunskap om metoden.

Både marsvinet, vi som ägare och personalen på djursjukhuset har nytta av att marsvinet inte skriker och får kämpa. Jag förutsätter att de som jobbar på djursjukhus gillar djur, och då kan ju inte en så traumatisk upplevelse vara något de önskar de heller...

## Comment 37
Author: Hultan

Vill bara förtydliga en sak. Om man ger lugnande i nackskinnet först bidrar det till sämre blodcirkulation vilket i sin tur leder till att det tar längre tid för avlivningsvätskan att ta död på djuret när man ger det i buken. Ger man avlivningsvätska direkt i blodet som hos hund och katt så är det ingen skillnad, men bukstick förutsätter god cirkulation för bästa effekt. Kan vara därför vissa inte vill ge lugnande först. Jag tror säker att man får lugnande om man bara frågar, men då bör man veta om att det kan ta längre tid.

## Comment 38
Author: Lexxi

Jag har en veterinär som är riktigt duktig. Har aldrig upplevt det som hemskt att avliva djur där. Dom sätter en spruta i nacken och sedan släcker de ner och går ut. Det tar ca 5-10 minuter för marsvinet ätt somna, sedan blir andningen långsammare och avtar sedan. Allt är lugnt och fridfullt. Sedan har jag också låtit min pappa avliva ett marsvin. Har ingen aning om hur Han gjorde. Men Han lovade att det gick fort och var stressfritt. Jag har ingen åsikt egentligen om hur man bör göra. Så länge marsvinet inte lider tycker jag alla sätt är okej.

## Comment 39
Author: Binajis

Jag har tagit bort några marsvin hos veterinären, och det är lika hemskt varje gång. En spruta rakt in i buken, jag är extremt spruträdd och kan inte vara med när de gör det. Var med en gång och nej... aldrig igen.

Numer får pappa ta hand om det. Jag frågar inte hur han gör eller ser på, jag har bara ett krav - **snabbt och smärtfritt!** Han har dessutom stränga order om att gosa med marsvinet och vara väldigt varsam, för att det inte ska bli stressat.

När jag avlivat kaniner har pappa fått rycka in igen, denna gång med hagelgevär. Jag släpper ut kaninen på åkern utanför vårat hus. Även här har pappa stränga order om att **inte skjuta** förrän kaninen skuttat lite. Snabbt och smärtfritt, det absolut viktigaste för mig, vare sig det ser bra ut eller inte. Vad än jag eller någon annan tycker är respektlöst eller inte, ingen lider död. Det är enbart en befrielse. Om det går till på rätt sätt.

Jag önskar att jag kunde lära mig att göra det själv. Tyvärr så är jag alldeles för blödig, som det ser ut nu (och har sett ut sen några år tillbaka) så kan jag bara inte. Jag har en spärr som inte vill lossna.

## Comment 40
Author: [Borttaget]

Oj vilken tråd, har faktiskt dragit mig för att läsa den. Jag har som tur är aldrig behövt avliva något djur alls. Men av det jag läser här så tror jag vet hur det skulle gå till när den dagen kommer. Som det känns nu så skulle det inte bli Vet. Utan jag skulle be min sambo eller svärfar att göra något. Men som sambo börjar förälska sig i marsvinen nu så blir det svärfar, som ändå ser gnagare som skadedjur.

Men ska jag vara ärlig så känns det heller inte bra alls och jag hoppas innerligt att den dagen aldrig kommer.

Sedan har jag lite agg mot att slåihjäl djur. När jag var liten och hade varit iväg en vecka och kom hem och fått veta att katten hade ramlat ur fönstret på 11 våning och polisen hade kommit och slagit ihjäl den så den slapp lida. Då var man inte glad och förstod inte att det var det bästa för katten som ändå redan var halvdöd.

## Comment 41
Author: Picasso

Jag vet inte vem som sa detta men det h\*n sa tycker jag stämmer så bra. Inget djur är rädd för att dö, det de är rädda för är smärta! Hellre ett snabbt nackslag av någon som kan. Än avlivning hos veterinär.

Jag har tyvärr fått avliva en del djur genom åren, och det snabbaste och mest humana är nackslag på kanin/marsvin, de hinner inte känna något det går så snabbt.

Blir mina kaniner eller marsvin akut sjuka eller skadade så är det nackslag som gäller, tyvärr klarar jag det inte själv men jag önskar jag kunde.

## Comment 42
Author: eemmaf

Jag har aldrig behövt ta bort något marsvin. Endast hund vilket vi gjorde så att vet kom hem till oss.

Skulle jag behöva ta bort mitt marsvin hader jag nog haft svårt att bestämma mig för vet eller låta dom somna in till gas.

## Comment 43
Author: godisgrisen

Som jag ser det finns det tre alternativ. Tro mig jag har funderat massor på detta det är ett ansvar som ingår när man är marsvinsuppfödare tyvärr. Det jag kommit fram till är att alla tre sätten funkar och är okej i rätt tillfälle.

1\. Ibland när ett gammalt djurs kropp börjar stänga ned ligger de bara stillsamt och dåsar/sover tills de somnar. Jag uppfattar inte det nödvändigtvis som smärtsamt. I de fallen är det enligt mig bäst att låta naturen ha sin gång.

2\. Om man har ett marsvin som har en sjukdom som inte går att bota som blir värre och är påväg att bli smärtsam för marsvinet kan det vara läge att avsluta lidandet innan det börjar på allvar. Vid ett sånt tillfälle skulle jag välja veterinären därför att jag inte skulle klara av att avliva ett relativt piggt djur på egen hand. Mina djur är vana att resa så det är ingen jättestress.

3\. Vid akuta tillfällen när ett marsvin ligger och verkligen lider utan ljusning vill jag kunna slå ihjäl den själv. Det är tid det handlar om då. Ingen ska behöva vänta på att jag ska ringa vet. få en tid och sen ta mig dit med djuret och sen sitta där och vänta i vad som känns som en evighet... Då är det bättre att göra det själv fast man inte kan och fast jag inte kan har jag gjort det ändå. Det känns hemskt men är det bästa i det läget. Det är jag själv som kommit på idén med att föda upp marsvin då måste jag själv kunna klara av detta hemska och inte lägga det på någon annan. Att bryta nacken av dem skulle jag aldrig klara, däremot att hårt och snabbt slå ihjäl dem med ett vedträ eller en stor sten kan man klara. Det är överj\*\*\*t men man får ibland låta bli att tänka på sig själv och ge sitt marsvin det som behövs...

## Comment 44
Author: idipidi

Det här är en jättebra diskussion som behövs! Jag har avlivat ganska många marsvin hos ett antal olika veterinärer i stockholmsområdet och det är alltid samma sak. Stor spruta som sticks in i buken (de sticker i ett organ, levern t.ex.). Om marsvinet är piggt så måste man hålla fast det då det skriker och ålar sig. Sen tar det en ganska lång stund innan de somnar in, om de inte var väldigt nedsatta redan innan. Det är en hemsk upplevelse, speciellt om de är någolunda pigga.

Enda skillnaden mellan klinikerna är att på ett ställe gick de iväg med marsvinet för att jag skulle slippa se själva sticket då det enligt dem "kan se ganska otäckt ut".

Sen har jag fått veta att man på ställen ger lugnande i nacken först och har föreslagit det för flera veterinärer. De har dock samtliga sagt att deras erfarenhet är att det är mer stressande för marsvin att få två sprutor då de är så stickkänsliga och reagerar så mycket även på första sticket. Min lillasyster har precis samma erfarenheter, fast med råttor. Hon har ringt runt för att hitta en bra klinik men veterinärerna har sagt precis samma sak och det har slutat med att hon låtit sig övertalas till att bara ge ett stick i buken = jobbigt minne.

Jag är så otroligt förvånad över att det inte finns bättre metoder för att avliva smådjur på lugnt sätt. Som det är nu så anser jag absolut att det är bättre att avliva med nackslag, OM man behärskar den metoden till 100%. Ungar som blir dåliga avlivar vi hemma, men med vuxna har jag ingen i min omedelbara närhet som kan ordna, så det blir veterinären. Tyvärr...

## Comment 45
Author: dumlekola

#44 Med risk för att vara tjatig så avlivade jag vår kastrat Kola (som var lika pigg som ett friskt marsvin) för två veckor sedan, och han fick en spruta lugnande i nacken först. Det var en liten spruta med fin nål. Han pep till vid själva sticket, men sedan satt han och knaprade persilja precis som han brukar göra tills han blev så dåsig att han inte orkade tugga mer.

Dosen han fick var så hög att han var helt borta och inte ens hade reflexer kvar då han fick buksticket. Han märkte alltså ingenting, utan fick bara långsammare andning tills den till slut upphörde och hjärtat slutade slå. Lungt och fint.

Avlivningen gjordes på Blå Stjärnans exotiska i Göteborg om det är någon som vill ringa dit (eller hänvisa sin veterinär) för att höra sig för om hur de går tillväga.

## Comment 46
Author: Moa-16

#43 Kan man? Kan ärligt säga att jag ALDRIG skulle klara att slå till någon av mina djur med något heller, det handlar inte om att jag tänker på mig själv men jag skulle helt enkelt inte kunna göra det. Måste också vara ett hårt slag på rätt ställe för att ta död på ett djur. Jag tycker inte man ska göra det, om man nu inte är säker på att man kan klara av det. Ev att man klarar att slå igen om djuret fortfarande lever efter ett slag... Usch, vad hemskt att tänka på!

## Comment 47
Author: Fridaaaa

Grejen är, om man avlivar en kanin eller ett marsvin över 1 kg (alltså skjuter den) måste man avbloda dem. Det är till & med lag på det.

## Comment 48
Author: FruJohansson

Ringde just min man på jobbet för att fråga om han skulle klara av det. Han trodde han skulle kunna det. Men frågan är ju exakt HUR. \*redigerat bort resten själv, pga osmakliga detaljer. Fy på mig!\*

## Comment 49
Author: idipidi

#45 Det är jättebra för dig! Och jag vet som jag skrev att man gör så på vissa kliniker, men det är absolut inte det vanliga. Det är inte ens så att alla veterinärer vill testa om man frågar utan de övertalar en att det är ett sämre alternativ. Kanske handlar det om en viss teknik eftersom att så många veterinärer har erfarenheten att lugnande i nacken är minst lika stressande? Jag vet inte...

Jag vet bara att hos de flesta kliniker går det inte lugnt och fint till. Jag vet många som kännt sig både lurade och överkörda och gått från kliniken med ett onödigt jobbigt minne och ångest för vad de utsatt sitt djur för, eftersom att de fått höra innan att avlivning hos veterinär är det bästa alternativet och att det är lugnt och smärtfritt. Ofta är det nog ändå det bästa alternativet, många har inga alternativ, men då skadar det inte att vara förberedd på hur det (tyvärr ofta) fungerar.

## Comment 50
Author: Fridaaaa

#48 Dräkning är jag emot! Det går inte snabbt alls :S  
Nej spikpistol är inte heller ett alternativ, plågsamt om man skulle skjuta fel osv :S

Nacken, ja men då ska man veta hur man gör. Jag har lärt mig det på skolan jag gick, dock på möss men det är samma sätt man gör det på. kommer aldrig göra det på större djur än möss :S

## Comment 51
Author: [Borttaget]

#49# Har du källa på vad som gäller för de flesta kliniker?

## Comment 52
Author: idipidi

#48 Det finns tydligt reglerat i lag vad man får och inte får göra. Man MÅSTE veta vad man gör, annars ska man låta bli. Dränkning är självklart förbjudet och oerhört plågsamt.

Om du vill veta mer exakt hur man kan göra så finns det personer som kan berätta det, men exakta instruktioner passar sig inte här tycker jag. Jag vill i varje fall inte diskutera det i ett öppet forum.

## Comment 53
Author: eemmaf

Gasning är tillåtet och snällt tycker jag, då dom bara får somna.

Vi andvänder oss av det i djuraffären på alla djur.

## Comment 54
Author: Moa-16

Veterinären föreslår ju förhoppningvis det som är bäst för djuret, jag tror dom flesta vill göra det så lugnt som möjligt.

## Comment 55
Author: FruJohansson

#54 uppenbarligen inte.

## Comment 56
Author: Fridaaaa

#53  du har inte rätt saker hemma till det. Man ska ha specialbyggd låda och speciell gas. Man inte gasa ihjäl t.ex från bil, det är plågsamt och djurplågeri och tar lång tid. Så gasa ihjäl hemma kan man inte göra. Sedan måste man ha gått något speciellt för att få göradet, jag får t.ex göra det för jag har gått sån kurs på skolan men har inte alla dem sakerna

## Comment 57
Author: FruJohansson

#52 det har du rätt i, osmakligt av mig. Hoppas i alla fall att det dröjer länge.

## Comment 58
Author: idipidi

#51 Någon statistik finns förstås inte, men jag har runt 15 års erfarenhet av att ha många marsvin själv, vara oerhört intresserad och läsa massor, och framför allt umgås med många andra som har marsvin över hela landet. Har pratat marsvin i många, många timmar under dessa år och utbytt erfarenheter.

Har själv bra koll på klinikerna i stockholmsområdet. Där finns det vad jag vet två kliniker som använder lugnande spruta som standard och den ena är väl på gränsen till vad jag ens skulle kalla stockholmsområdet. Skulle också säga att jag har ganska bra koll på hur det i stort ser ut över landet tack vare så många "marsvinsbekanta".

En annan aspekt som jag tycker är hemsk är att det ska behöva vara så dyrt med avlivning. Vi vet ju alla att smådjur dumpas och släpps ut och jag tycker faktiskt att det vore bättre om dessa djur istället avlivades, så slapp de åtminstone lida. Men när det kostar över 500 kr per djur så tror jag att det kan bidra till vilket beslut som fattas. Hemskt, men sant.

#53 Gasning med...? All sorts gasning är inte tillåten.  
Med rätt gas och på rätt sätt så vet jag att det är en bra metod. Men jag vet också att om man gör fel, alltså drar på gasen för långsamt eller för snabbt, så får djuren panik.

## Comment 59
Author: idipidi

#57 Det var inte så jag menade. Ingen kritik. :) Däremot om du vill ha en vidare diskussion, för att vara förberedd om det skulle behövas någon gång, så kan jag och flera andra ta den på annat sätt, t.ex. via mail.

## Comment 60
Author: idipidi

#54 Det tror jag med! Däremot så kanske inte alla känner till vilka möjligheter som finns. Det är inte säkert att de kan alla tekniker eller är insatta i det senaste när det gäller så "obetydliga" djur som marsvin.

Jag har pratat med flera veterinärer som verkligen beklagat att det inte finns någon bättre metod. Det är stor skillnad när det gäller kanin t.ex. De har stora blodkärl på öronen där man kan sticka och allt går väldigt lugnt och fint till.

## Comment 61
Author: FruJohansson

#59 yra o xelma mår prima, jag lovar ;-P

## Comment 62
Author: [Borttaget]

#54# Nej säkert inte, de går en lång utbildning för att sedan kunna plåga djuren så mycket det går utan att åka fast. **Självklart** vill de flesta veterinärer att det ska gå lugnt och bra till.

Att ta ihjäl dem hemma kan också gå väldigt fel om en privatperson utan mer kunskap än en instruktion över nätet ska göra det.

## Comment 63
Author: Fridaaaa

#58 Ja och sedan måste man ha rätt saker, rätt byggt låda osv  
Och då gått en miniutbildning, annars får man inte gasa ihjäl på det enda sättet av gasning som är tillåtet:)

## Comment 64
Author: [Borttaget]

#47 vad är avbloda?

## Comment 65
Author: Fridaaaa

#64 Man hänger dem upp och ner och låter blodet rinna ut, ev skära ett litet snitt i halsen. Låter hemskt men man måste göra det enligt lag om man avlivar genom att skjuta djuret. Detta är då såklart efter att djuret är dött

## Comment 66
Author: [Borttaget]

#65 Sorry om jag är lite seg men, varför gör man det? Har aldrig hört talas om det förut ![Obestämd](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 67
Author: [Borttaget]

Frågan är ju hur medvetet djuret är den sista halvtimmen efter den fått sprutan. Jag har tagit bort alla mina djur hos veterinären (som inte har dött själva) med varierande erfarenhet. De jag går till nu är superbra, det är lugnt och fin, och de djur jag tagit bort där har somnat lugnt och stilla. Men jag har vrit med om de som spamsat i en halvtimme efter de fått sprutan. Men varför det blir så är för att djuren har väldigt dålig blodomsättning eftersom de är så dåliga.

Jag tror att de är borta medvetet efter de fått sprutan, men det är fortfarande jobbigt att se de rycka och spasma. Men jag tror inte att djuret känner det...

## Comment 68
Author: Fridaaaa

#66 Vet faktiskt inte.  
På slaktdjur (kor osv) måste man det pga köttet.  
På andra djurvet jag inte.

[http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/hundarochkatter/skotselochtillsyn/kuperingtatueringavlivningochandraingrepp/avlivningavandrasallskapsdjur.4.1bd41dbf120d2f595da80003268.html](http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/hundarochkatter/skotselochtillsyn/kuperingtatueringavlivningochandraingrepp/avlivningavandrasallskapsdjur.4.1bd41dbf120d2f595da80003268.html)

## Comment 69
Author: [Borttaget]

#66 Man avblodar för att vara säker på att djuret är helt dött, Så det inte finns någon livsaktivitet kvar i djuret (tex. att djuret bara är hjärndött)

Det området man har att träffa för en bra, klockren träff - på en hästskalle är väldigt litet, så skulle man träffa i utkanten slås hästen bara medvetslös, men blir inte "ens" hjärndöd.

När man avlivar häst med bult, ska det gå max 60 sekunder mellan bultning och avblodning.

## Comment 70
Author: [Borttaget]

Så is om det går fel, så dör hästen av att man tömmer den på blod ??

## Comment 71
Author: [Borttaget]

Ja, bult räknas bara som bedövning, medan avblodningen dödar. Hjärtat kan fortsätta slå ett tag, även efter en fullträff med bultpistolen.

Man kan även göra ett så kallat hjärtstick. men det kräver mer av den som utför sticket. Jag vet dock inte om detta fortfarande är lagligt.

## Comment 72
Author: [Borttaget]

#71 Nej men usch och fy,

## Comment 73
Author: Fridaaaa

[http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/hundarochkatter/skotselochtillsyn/kuperingtatueringavlivningochandraingrepp/avlivningavandrasallskapsdjur.4.1bd41dbf120d2f595da80003268.html](http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/hundarochkatter/skotselochtillsyn/kuperingtatueringavlivningochandraingrepp/avlivningavandrasallskapsdjur.4.1bd41dbf120d2f595da80003268.html)

## Comment 74
Author: Buffen

Har inte hunnit läsa igenom hela tråden men tänkte att det kan vara intressant att veta vad [jordbruksverkets föreskrifter](http://www.jordbruksverket.se/download/18.26424bf71212ecc74b080001087/2008-069.pdf) anger. På sid 24-25 anges att;

Om **dekapitering** (halshuggning)

5 § Kaniner, gnagare, tamillrar, fjäderfä och övriga fåglar samt kräldjur och groddjur får avlivas genom dekapitering. Djur med en kroppsvikt överstigande 150 g samt kräldjur och groddjur ska vara medvetslösa när de avlivas.  
Kaniner, gnagare och tamillrar med en kroppsvikt om 1 kg eller därutöver får inte avlivas genom dekapitering.

Om **halsdislokation** (att knäcka/snärta av nacken)

7 § Följande djurslag får avlivas genom halsdislokation:  
1\. Gnagare och kaniner med en kroppsvikt om högst 1 kg. Djur med en kroppsvikt överstigande 150 g ska vara medvetslösa när de avlivas.

Om **slag mot bakhuvudet**

8 § Slag mot bakhuvudet får användas för att avliva ett mindre antal;

...kaniner, gnagare, tamillrar, kräldjur, groddjur samt övriga fåglar, om djuret väger högst 1 kg.  
Slaget ska utföras med sådan kraft och precision att det medför omedelbar medvetslöshet och död.

Därmed är det nog i vissa avseenden lite gränsfall när det gäller avlivning av marsvin hemma, då vuxna marsvin många gånger faktiskt överstiger 1 kg. Och hur gör man djuren medvetlösa innan avlivningen sker som enligt de ovan metoder som kräver detta när man gör det hemma? det verkar alltså egentligen endast vara tillåtet att avliva hemma genom slag mot bakhuvudet (utom om det gäller marsvinungar under 150g)

Högre upp i föreskriften framgår även särskilda kunskapskrav på den som utför avlivningen.

Min erfarenhet av avlivning är hos veterinären genom spruta när det gäller alla mina djur (stora som små), allt har gått lugnt till samtliga gånger. Mina marsvin har först fått bedövning och inte brytt sig nämnvärt om sticket för att sedan få en spruta som avlivar. Kanske har jag haft tur. Det är också en metod jag föredrar på grund av moraliska skäl. Det känns inte hedervärt att nacka en vän.

## Comment 75
Author: Binajis

#74 "Det känns inte hedervärt att nacka en vän".

Personligen tycker jag att man får bortse från vad som är hedervärt när det gäller avlivning, och faktiskt fokusera på vad som är bäst för djuret. Nu har ju du haft fina avslut hos veterinären, så jag förstår att du fortsätter gå dit och det med gott samvete :)

Men just att prata om respekt, heder, "**jag** skulle inte vilja bli ihjälslagen" osv tycker inte jag är relevant. Vad som är viktigt är hur djuret upplever sin sista stund, jag mår verkligen dåligt när jag tänker på hur många djur som är rädda och har panik i samband med sin död, och i många fall känner smärta...

Observera att det är min högst personliga åsikt :) Men jag tycker det är synd om folk som läser detta väljer att gå till veterinären för att de tänker mer på sig själva och etik istället för att faktiskt se till djuret.

## Comment 76
Author: eemmaf

Är inte jag som gasra ihjäl dom isf, men med tanke på att han som gör det äger en djuraffär och måste ha det där om något djur skulle bli sjukt eller skada sig. Och ja han har gått utbildningar. Är osäker på vilken gas det va, men det kan jag ta reda på om folk inte ger sig.

## Comment 77
Author: [Borttaget]

#75# Man kan alltid anta varför folk gör si eller så. Jag skulle lika gärna kunna skriva "Jag tycker det är synd om folk som läser detta väljer att avliva själv hemma för att det är billigare istället för att faktiskt se till djuret" Men det gör jag inte eftersom de flesta som finns på Mif och läser här med största sannolikhet är mycket måna om sina djur och handlar efter sin egen erfarenhet om vad som är bäst. Det går inte att dra allt över en kam, det är inte automatiskt bättre att avliva hemma än hos veterinär, det kan variera helt från person till person.

Vi har en jättebra veterinär bara ett stenkast ifrån så för mig är valet självklart, någon annan kanske inte har det och då blir det annorlunda för dem.

## Comment 78
Author: Binajis

#77 Alldeles riktigt, men jag skrev alltså om just heder och respekt.

Det kan variera från person till person, det var ju Buffen ett solklart exempel på.

## Comment 79
Author: Moa-16

#75 Jag tror inte det handlar om att man tänker mer på sig själv/etik utan att många -dom flesta skulle jag chansa på- inte klarar av att bryta nacken av en så väldigt älskad varelse. Själv skulle jag inte ens klara av att bryta nacken av ett okänd marsvin, eller något annat djur.

## Comment 80
Author: Binajis

#79 Fast det blir ju oundvikligen att tänka på sig själv, det är ju inte för djurets skull man inte klarar av att bryta nacken av det, utan för att man **själv** inte klarar av det :)

Jag menar inte att man är egoist och elak, utan bara något jag reflekterat över - många åker till veterinären för att det känns mer moraliskt rätt, fast det egentligen i många fall vore bättre om man avlivade djuret hemma.

## Comment 81
Author: thildatessie

#50 fick ni öva på möss?? :S

## Comment 82
Author: Moa-16

#80 Det har du rätt i men det är ju en spärr som man normalt har, skulle jag säga.

## Comment 83
Author: [Borttaget]

#81 Att "öva" på möss är väl egentligen inte så konstigt, om mössen användes till tex. ormmat efteråt?

De mössen jag köper till min orm är avlivade med slag mot nacken.

## Comment 84
Author: Binajis

#82 Jag håller med, jag kan själv inte avliva djur. Det går bara inte, många gånger har jag stått "startberedd" men fegat ur. Därför jag lämnar över det till pappa.

## Comment 85
Author: Fridaaaa

#76 Vad menar du "om folk inte ger sig"?  
Man kan ju inte skriva "det är okej att gasa ihjäl också" om man inte skriver att det kräver utbildning, vissa grejer osv. Annars tror kanske folk att man kan göra det t.ex av bilens avgaser osv (ja det finns folk somt ror det).  
Så tycker inte det var så bra ton du skrev i :)

#81 Möss som skulle avlivas för att dem skulle bli ormat ja, inte annars.  
Hur tror du annars man lär sig via utbildning? Man kan ju inte lära sig enbart i praktiken.

## Comment 86
Author: thildatessie

#85 okej tyckte det lät hemskt att ni "övade" på dem. Tränar man kan man göra fel

## Comment 87
Author: Moa-16

#86 Håller med dig där faktiskt. Djur som djur, jag tycker levande varelser är värda mer än att bli träning för nackning...

## Comment 88
Author: Fridaaaa

#86 Man kan inte bara få sånt teoretiskt, hade varit ännu värre.  
Och vi fick inte göra det utan lärare, och han stod hela tiden bredvid.  
Men vi gasade för det mesta ihjäl dem = går fort = inget lidande.  
Dem stora mössen svingande man så man träffade nacken i en vass kant.

Så går det till på alla utbildningar som ger ut sånt. Värre när folk som aldrig har gjort det eller gått utbildningen gör det.

Och ormarna måste ju med ha mat? Man får inte ge levande föda.

Jag gillar möss, hade problem att göra det, men var helt enkelt tvungen för att jag ville lära mig det ifall jag har "nytta" av det i framtiden.

## Comment 89
Author: thildatessie

#88 ok.. hade inte klarat av det. Men förstår dig..

## Comment 90
Author: [Borttaget]

#80# Men det jag undrar över är hur du **vet** att många åker till vet bara för att det känns moraliskt rätt och att det hade varit bättre att avliva hemma? Vad grundar du det på, vilka är "många"?

## Comment 91
Author: [Borttaget]

#88# Vad var det för skola du gick på? Misstänker att min syster gått liknande utbildning som dig och de behövde inte knäcka nacken på möss.

## Comment 92
Author: Fridaaaa

#91 Naturbruksgymnasie smådjur/hund. i Bräkne - hoby Blekinge.  
Och vi var inte tvugna, var frivilligt. Plus att annars hade läraren gjort det eftersom ormarna ska ha mat med.

## Comment 93
Author: [Borttaget]

#92# Som jag misstänkte, precis samma fast min syster gick på Dingle. Skönt att det var valfritt, det är nog något jag aldrig skulle vilja lära mig.

## Comment 94
Author: Fridaaaa

#93 Fast det är olika på olika naturbruk, vad man läser för kurser osv, det kan skilja sig en hel del:)

## Comment 95
Author: [Borttaget]

#94# Jo det är det säkert, men just den biten tror jag är valfri oavsett vilket naturbruk man läser på :)

## Comment 96
Author: Fridaaaa

#95 Ja och alla naturbruk har inte ens det:)  
Vi hade det pga vår nya lärare (som för övrigt är en toppenlärare, oerhört kunnig).  
Men jag valde att göra det, pga att jag tycker att det är en bra erfarenhet.  
Jag är sann djurvän,djurnörd och djurälskare, så det var väldigt jobbigt för mig att göra det :S

## Comment 97
Author: [Borttaget]

#96# Förstår det. Men jag beundrar att du ändå gjorde det, för det är som du säger, ändå en bra kunskap att ha i ryggsäcken om det verkligen skulle beövas någon gång.

## Comment 98
Author: Binajis

#90 Jag har pratat med många angående avlivning av djur genom åren, och med många menar jag runt säkert 150-200 pers inom hund, kanin, marsvin, möss och diverse andra djur. De flesta åker till veterinären när de avlivar för att de inte "klarar av" att göra det själv. Det är ju en drös här i tråden som också tänker så.

Nej, jag har ingen statistik eller liknande om du nu möjligtvis skulle fråga efter det :)

Att det är bättre att avliva hemma baserar jag endast på att det ofta är stressande, drar ut på tiden samt smärtsamt att åka till veterinären. Har man som t ex Buffen goda erfarenheter hos veterinären tycker jag det är helt okej att avliva djuren hos veterinär.

## Comment 99
Author: [Borttaget]

Med andra ord så baserar du det på dina egna erfarenheter av hur det är hos veterinär och kan inte tala för den stora allmänheten. De flesta jag talat med angående det ämnet åker till veterinär för att de anser att det är mer humant och bättre för djuret, så uppenbarligen är det olika.

Hos en bra veterinär är det varken stressande, smärtsamt eller drar ut på tiden. Att vänja sina djur vid transportbur tycker jag hör till den allmända träningen från det djuren är små, liksom man vänjer dem vid kloklipp, öronkoll, tandkoll och liknande, just för att minimera antalet stressmoment för djuren.

I grund och botten är jag helt övertygad om att de allra flesta när det gäller den sista stunden tänker på djuret först och främst.

## Comment 100
Author: Buffen

\# 75 där ser man hur text över internet kan uppfattas olika, såväl som definitionen av olika begrepp. Jag kunde ha valt ett annat ord än hedervärt för jag håller med dig det är inte så att jag undanhåller en avlivning i en krissituation för att det ska vara mer etiskt - det är just det jag menar med hedervärt i det här sammanhanget, att djuret inte ska behöva lida och att den sista stunden ska vara lugn utan stress och onödig smärta. Jag hade själv hellre velat ha en spruta än bli nackad då jag tror att upplevelsen av att med våld fråntas livet i alla avseenden är mer traumatisk än genom en spruta.

## Comment 101
Author: [Borttaget]

#100# Det är så jag tror med.

## Comment 102
Author: Binajis

#99 Jag vet inte om jag missuppfattat något, men varför hör inte de jag pratat med till allmänheten?

Jag har väldigt liten erfarenhet av avlivning hos veterinär. Men självlart är det olika, jag har inte sagt något annat. ;-)

Jag håller med dig fortfarande, jag tror du missar vad jag skriver. _**Som jag sa**_ så är jag inte alls emot att man åker till veterinären om allt går fint till.

#100 Då förstår jag hur du menar :)

Personligen skulle jag helst vilja dö utan att ens hinna uppfatta vad som händer, varken spruta eller våld.

## Comment 103
Author: Hultan

Ni som vill att vet ger en lugnande spruta innan, jag tycker ni ska tala om det per tel när ni bokar tid samt då be om att inte bli övertalad ngt annat när ni kommer. Jag arbetar själv på veterinärklinik och jag skulle definitivt gå er till mötes och säkert alla mina kollegor också om ni som djurägare verkligen ville det. Kan vara lättare att ta den diskussionen per tel istället för på plats när man väl kommer. Så hade jag gjort om jag vore ni. Det spelar ju inte oss någon roll om det blir ett eller två stick så länge djurägaren är medveten om att det kan kännas även första gången och att det kan ta längre tid innan djuret somnar helt. Tror dem flesta vet vill ge bara en av ren välmening för marsvinets skull. De flesta som kommer med sina marsvin till vet har inte någon som helst koll på att marsvin är mkt känsliga i huden. Jag tror det är därför ni upplever att ni blivit övertalade. Tråkigt att hörs om era dåliga erfarenheter. Jag ska tänka på detta i mitt yrke framöver. Tänka på att ge marsvinsägare möjlighet att välja.

## Comment 104
Author: [Borttaget]

#102# Du missade vad jag skrev, nämligen att de inte hörde till "den _stora_ allmänheten", skillnad där.

## Comment 105
Author: Binajis

#104 Ursäkta.

## Comment 106
Author: [Borttaget]

#105# Du frågade :)

## Comment 107
Author: Binajis

#106 Ja, och jag hade läst för snabbt ;)

## Comment 108
Author: eemmaf

Finns det någon lag på att man inte får ger ormar levande föda?

## Comment 109
Author: Hultan

#108 ja så vitt jag vet så får man inte det i Sverige.

## Comment 110
Author: Binajis

#108 Ska väl vara att man inte får utsätta djur för onödigt lidande...

Jag tror det var på gång en lag om att ge levande föda till reptiler, men jag vet inte hur det blev med den.

## Comment 111
Author: Fridaaaa

#108 Ja det finns det. Man får inte ge reptiler levande föda längre.

## Comment 112
Author: thildatessie

#108 ja det är olagligt

## Comment 113
Author: eemmaf

Ingen lag har gått igenom helt ännu, då den tolkas på olika sätt.

## Comment 114
Author: [Borttaget]

#113 men varför frågade du då?

## Comment 115
Author: thildatessie

#113 en reptilhandlare jag har pratat med sa det. och på reptil.ifokus med

## Comment 116
Author: eemmaf

letade upp det under tiden :)

## Comment 117
Author: Fridaaaa

#113 Jo det har visste det gått igenom. Har pratat med en som har full koll på sånt och är superduktig på reptiler.

## Comment 118
Author: [Borttaget]

#116  Okejs.

## Comment 119
Author: eemmaf

#117 det finns en lag på att man inte ska låta djuren lida i onödan. jag tror dock att kor, grisar och handra djur som människor äter mår mycket sämre & stressade än vad musen till ormen blir.

## Comment 120
Author: Fridaaaa

#119 Lagen säger att man inte får ge levande föda till reptiler, punkt slut. Bryr mig inte om vad du säger, för det är så.

## Comment 121
Author: Moa-16

#119 Jag tycker inte det går att jämföra djurs lidande. Klart att en mus/annat djur lider & blir stressad om man ger den till en orm.

## Comment 122
Author: eemmaf

#121 ja absolut blir det de, inte så jag menade, men menar att jag tror att dom djuren ni äter lifer ännu mer.

## Comment 123
Author: Moa-16

#122 Du vet väl för det första inte ens om vi här äter djur eller inte? Sen finns det faktiskt djur som haft det bra innan slakt. Förstår inte vad det hade med saken att göra öht? Lidande som lidande, inte ok någonstans.

## Comment 124
Author: Sandra-B

På Jordbruksverketss hemsida kan man hitta [det här dokumentet](http://www.sjv.se/download/18.32b12c7f12940112a7c80006315/Levande+F%C3%B6da+31-6812-10.pdf) där Jordbruksverket klargör huruvida man får ller inte får mata reptiler med levade föda.

"_Enligt Jordbruksverkets uppfattning är utfodring med levande föda inte förenligt med 2 och 4 §§ djurskyddslagen och därmed är det förbjudet._"

Nu handlar dock inte den här tråden om huruvida man får mata reptiler med levande föda, utan om olika avlivningsmetoder för marsvin. Jag föreslår att det återgås till ämnet.

## Comment 125
Author: eemmaf

\# nej det vet jag inte, men med tanke på hur många som öter kött på jorden så gissar jag ju på att flera stycken här inne gör de.

## Comment 126
Author: [Borttaget]

Jag skulle aldrig någonsin få för mig att avliva ett djur hos veterinären igen efter att ha varit med vid avlivning av katt och kanin... Sjukt djurplågeri enligt min mening. :(

## Comment 127
Author: Abico

Jag har avlivat flera marsvin hos veterinär, med en spruta i buken. De marsvin som varit väldigt sjuka/gamla har inte gjort något som helst motstånd och somnat redan innan hela sprutan varit tömd. De som inte varit så dåliga (ännu, ska väl tilläggas) har kämpat emot, och det är riktigt jobbigt. Men om jag skulle välja två sprutor är lite tveksamt, marsvin är rätt stickkänsliga... Kände jag någon duktig jägare så skulle jag kanske välja att avliva på det viset istället, eftersom jag tror att det stressar marsvinet mindre (fastän mig mer).  
  
Vuxna marsvin skulle jag aldrig kunna avliva själv, men jag har avlivat för tidigt födda ungar (dygn 52) enligt jordbruksverkets föreskrifter och anser att det är någonting som man _ska_ kunna om man sysslar med avel (om inte själv så ska man ha någon annan som kan göra det korrekt och snabbt).
