# sackosäcks fyllning??
Author: Albuslover

Bara undrade om/var man kan köpa sackosäcks fyllning?? jag tänkte göra en/två till marsvinet! vad ska man använda för tyg nu när jag ändå håller på att fråga!? Kram Karin :)

## Comment 1
Author: Abico

Jag skulle inte fylla med sån fyllning, om den går sönder så blir det miljarder små plastkulor överallt. Om det hade varit jag skulle jag ha valt att stoppa med fleecetrasor eller annat tygspill, eller eventuellt någon stoppning som bomull.

## Comment 2
Author: Albuslover

okeyy tack! :D

## Comment 3
Author: emjoweli

jag hade stoppat med ullvadd...det är ju också lite antibakteriellt till skillnad från bomull

## Comment 4
Author: Albuslover

Okeyy :) men vilket är det bästa tyget?? fleece? bomullstyg? :)

## Comment 5
Author: Fridaaaa

#4 Beror på vad du har för underlag i buren (om du ska ha det i buren). Fleece är inte bra på spån hehe jättesvårt att få bort spånen ifrån fleece:D

## Comment 6
Author: emjoweli

jag tycker fleece -lätt att rengöra, inga trådar som dom kan dra ut och tugga på, slitstarkt och du behöver inte fålla tyget, en klar bonus!

## Comment 7
Author: elsasputte

#5 Tycker det går lätt bort om man borstar bort det med en liten sopborste tex. :)

## Comment 8
Author: elsasputte

#5 Tycker det går lätt bort om man borstar bort det med en liten sopborste tex. :)

## Comment 9
Author: emjoweli

#7, (#8) håller med..

## Comment 10
Author: Fridaaaa

#7 okej tycker inte jag, har testat men får inte bort allt (vill inte ha in det i tvättmaskinen) ^^,

## Comment 11
Author: Albuslover

Flecce får det bli då! :) prova med en såndär klisterrulle om det inte går bort med en borste! :D

## Comment 12
Author: emjoweli

#11..ha, superbra ide' ju!
