# Hur många ungar? [Gigi]
Author: Abico

Andra gången gillt, hoppas jag verkligen. Gigi födde tidigare i år fem ungar på dygn 52, födseln skötte hon exemplariskt men det var förstås på tok för tidigt och ungarna var döda eller dog strax därefter. Nu vill jag att det hålls en himla massa tummar för att det går bra, hittills finns det ingen anledning att tro annat.  
  
Gigi blev parad den 3 oktober, precis 7 veckor sedan, och är alltså på dygn 49. Hittills har hon gått upp 209g. I magen har jag bara känt några få tveksamma sparkar än så länge men där är helt klart bebisar och inte bara tjockismage ;)  
  
**E.** Abicos Solchanar, Self DEW  
**U.** Witiwis Tindra, English crested DEW  
**I kullen väntas:** Self och English crested DEW och PEW.  
  
Hur många bebisar kan här vara tro?

## Comment 1
Author: Lixim

2 :)

## Comment 2
Author: Isnona

3 gissar jag på. Lycka till med bebisarna :)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Gissar på 2 :)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Gissar på tre :)

## Comment 5
Author: Fridaaaa

3 st gissar jag på :)

## Comment 6
Author: Linneaundulat

tre st kanske :)

## Comment 7
Author: Lillisen

4st gissar jag : )

## Comment 8
Author: Sanni

3 gissar jag på! Oh, jag orkar inte vänta på att få se bilder av små DEW :)

## Comment 9
Author: Emmsann

Jag tror på två små bebisar!

## Comment 10
Author: godisgrisen

2\. Knip Gigi kniiip! Inte släppa för tidigt igen gör inte det snälla...

## Comment 11
Author: Atensia

2 st :)

## Comment 12
Author: Mitchika

Gissar på två här med! :)

## Comment 13
Author: [Borttaget]

3st :)

## Comment 14
Author: Strawberi

Möjligtvis tre stycken... Tycker hon inte alls ser dräktig ut ;-)  
Då skulle du sätt min hona som fick 3 st nyligen, fet som en julegris hahaha!

## Comment 15
Author: Abico

#14 - Nej hon är inte så rund, fast bilden är rätt dålig också :P

## Comment 16
Author: Strawberi

#15 - haha, hon ser ut som mina korthår som inte är dräktiga, hihih, ta en bättre bild? ;)

## Comment 17
Author: [Borttaget]

3 st :-)

## Comment 18
Author: Abico

Så, här är en bättre bild då - nu vill vi inte höra mer om att hon ser tunn ut. Jag blir så himla nervös av att höra sånt efter två katastrofkullar med minimala viktuppgångar ;)  
Dygn 51.

## Comment 19
Author: Bävern

Jag tror på 3st =)

## Comment 20
Author: RosaKiwi

Jag tror 2 =)

## Comment 21
Author: Abico

Imorgon är det 8 veckor sedan parningsdatum, nu har Gigi gått upp 226g. Bjuder på en nytagen bild på en något skitig tjockis, inte lätt att tvätta sig när magen är i vägen, i övrigt är hon däremot hemskt aktiv och flyger runt uppe på hustaken nästan mer än hon gör annars ;)

## Comment 22
Author: Emmsann

#21 Är det en smutsig DEW jag ser? :-o

## Comment 23
Author: Abico

#22 - Schhh! Du borde veta att man bara får berätta för havande att dom är vackra, no matter what! Hon _klär_ i sin smuts ^^' Gigi har blivit ett monster den senaste veckan och jag tycker lite synd om stackars Kickan som måste stå ut med henne ;) Jag vågar då inte dra på mig hennes vrede, och det borde du också försöka låta bli att göra, haha.

## Comment 24
Author: Aristarcos

Hej,

Gissade på 3, hoppas allt går bra den här gången med både henne och bebisarna !!

## Comment 25
Author: FeliciaS

Jag tror och hoppas på två bebisar :)

## Comment 26
Author: Abico

Gigi har nu gått upp 250g sedan parning, för nio veckor sedan. Nu är det nära!

## Comment 27
Author: Abico

Idag dygn 69, en viktökning på 262g. Gigi hänger med nosen och i magen sprattlar det som aldrig förr. Jag gissar på bebisar innan imorgon (eller hoppas kanske för jag vill inte åka till skolan innan dom kommit ^^).

## Comment 28
Author: tantnett

Här gissas på 3 st präktiga bebbar.

## Comment 29
Author: Abico

Nästan alla hade fel! ;) Underverket har anlänt: [http://marsvin.ifokus.se/discussions/4ee4c5e288f4722f8e000c42-gigis-bebis](http://marsvin.ifokus.se/discussions/4ee4c5e288f4722f8e000c42-gigis-bebis)

## Comment 30
Author: tantnett

#29 Va, en liden smällfet going? ![Förvånad](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")
