# Spån eller inte?
Author: [Borttaget]

Vi har precis skaffat två små grisar och använder toa-lätt i botten med lite kutterspån över i deras bur. Nu har jag tittat på en bra sida hos Agria där de säger uttryckligen att man inte ska använda spån eftersom det dammar så mycket och kan lätt fastna på olika ställen och orsaka sjukdomar.

[http://www.agria.se/smadjur/artikel/okunskap-gor-marsvinen-sjuka](http://www.agria.se/smadjur/artikel/okunskap-gor-marsvinen-sjuka)

Vad tycker ni? Ska man köra med ett lager toa-lätt och halm överst eller någonting annat?

## Comment 1
Author: Fridaaaa

Det är fel. Jag har kutterspån, alltid haft, aldrig problem.  
Kan dock fastna i riktigt långhåriga marsvins pälsar.  
Men köper man bra kutterspån dammar det knappt :)  
Jag har alltid haft det till mina, aldrig problem :)

## Comment 2
Author: westblom

spån är ju mjukare att gå men det fastnar mycket i baken på dom toa lätt strö tycker jag är bra de dammar inte och det fastnar inte i baken men de är hårdare att gå på men suger upp jätte bra tycker jag iaf  du får hellt enkelt prova dig fram visst kan man fråga andra vad dom tycker men det bästa är nog att prova själv så får man själv se hur man tycker att de fungerar  lycka till ![Flört](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 3
Author: Lillisen

Jag har toalätt underst och Granngårdens lättströ över och det är våra grisar nöjda med. Tycker det suger upp bra och dammar ingenting : )

Vi har b.la en långhårig och den klipper vi i baken och då fastnar ingenting.

Säger som #2 du får prova dig fram vad som passar dina grisar.

Lycka till!

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Det finns en [artikel här på Mif](http://marsvin.ifokus.se/articles/4e571860d4ebea0adb00071c-angaende-agrias-skotselrad-for-marsvin#articles-1) om just Agrias skötselråd, eftersom många ansåg att deras skötselråd var missvisande/felaktiga på många ställen i texten.  
  
Tyvärr cirkulerar det ganska mycket felaktig/tvivelaktig information om marsvin både på nätet och i verkligheten. Men artiklarna här på Mif är väldigt bra och pålitbara :) Kan även tipsa om [Humlans marsvin](http://www.humlansmarsvin.se/marsvin/mina_marsvin.html).

## Comment 5
Author: Hultan

Jag använder fleece. Tycker det är överlägset allt annat!
