# Tricks..?
Author: [Borttaget]

Hej! Kan era grisar några typ liksom, tricks? Min ena gris, Ted är väldigt intelligent när det handlar om mat, en gång höll jag en gurkbit i luften och han ställde sig på bakbena och tog den :D Nu så räcker det att han ser att jag tar fram en gurkbit och då 'går' han på bakbena mot den, det ser för roligt ut :D Och Ingo är ju extremt smart när det gäller att hitta godis XD Då springer han först till alla ställen jag har gömt godis på förr, och sen sätter han igång och letar XD Haha dom är ju för söta <3 Dom kan även komma om jag knackar i golvet med handen, då kommer dom , och så är dom rumsrena, och det är skönt! Men det är ju vad mina grisar kan, kan era några? Då kanske jag kanske lyckas lära mina det era kan :D

## Comment 1
Author: Fridaaaa

Blixten, mitt ena skinny, kan stå på bakbenen. Dock bara om man t.ex har äpple i handen men ändå ;)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Visst ser det gulligt ut? :D

## Comment 3
Author: Fridaaaa

#2 Ja hihi :D

## Comment 4
Author: [Borttaget]

:P  \*lol\* <3

## Comment 5
Author: Fridaaaa

#4 ?

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Jag kollade på marsvinet ted som försöker bekanta sig med katten på andra sidan buren XD  Jag tror inte den vänskapen kommer hålla något längre :p

## Comment 7
Author: isblixt

Alice, 5 ½ år gammal kan tass, andra tassen, upp o stå (med framtassarna på en burk), snurra, hopp (genom en ring), hopp upp (på ovanvåningen)... och några andra som inte sitter lika bra ännu :) Hon är väldigt smart samt matglad och har lärt sig tricksen på mycket kort tid.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Coolt! :D jag har just börjat med att lära grisarna trick. :)  Dom blir väldigt intelligenta och pigga såfort man tar fram en liten mat bit som belöning, hihi :D

## Comment 9
Author: kodex

Wixen som är lättlärdast, kan snurra och stegra på kommando. Paisley kan snurra. Anouk kan inget än så länge :P

## Comment 10
Author: pinku

Jag har funderat på om man kan klickträna marsvin... Såg en youtube-video av någon som gjorde det med undulater och det gick bra! Marsvin måste väl vara smartare än undulater, tänker jag... Någon som prövat med klickträning?

## Comment 11
Author: Fridaaaa

#10 Nä smartare än undulater är dem nog inte. Undulater är ju papegojfågel och dem är väldigt smarta.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Ja men jag läste i min marsvins bokatt det faktiskt går fin fint med lite tålamod och så :D

## Comment 13
Author: Fridaaaa

#12 Ja det går att klickerträna dem, beroende helt på marsvinet plus tålamod, sa inte att det inte går :)

## Comment 14
Author: [Borttaget]

#13 Ja jag vet :) Men jag tror tyvärr inte att jag har allt det tålamod som krävs XD jag tror jag håller mig till dom lite mindre tricksen :)

## Comment 15
Author: Fridaaaa

#14 Hehe inte jag heller alla dagar hihi sedan är bara 1 av mina marsvin träningsvilliga haha

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Jaa det är ju samma här, ett av mina marsvin är ju väldigt  villig så länge belöning i form av mat står på listan, medans den andra inte riktigt fattar så snabbt.. Han ligger ju mera på den lata sidan :)

## Comment 17
Author: Fridaaaa

Blixten när han står på bakbenen :)

## Comment 18
Author: [Borttaget]

#17 aww vad söt han är! :D

## Comment 19
Author: Fridaaaa

#18 Tack :)
