# Hjälp Sjukdoms symptom Ryckade kropp (ej popcorn)
Author: Aristarcos

I morse så började Jordan när hon stod helt stilla stå och rycka i hela kroppen, såg ut som jätte hicka. Gick ej över förrän jag tog upp henne, strax efteråt så bajsade hon en plutt.

Har inbokad veterinär tid till en som kan nästa vecka som är marsvinskunnig, hon äter nu normalt, dock har jag inte sett henne kissa ... hon har ju blött innan, och en del i helgen, men märkte inga tecken på kladdig runt rumpan igår och heller inte funnit några blodspår i buren igår eller idag. Men jag har också matat mycket tranbärsjuice till henne, så jag funderar om jag bör åka in med henne. Just nu äter hon helt normalt och sitter själv i en liten transport bur, hoppas jag kan få det bekräftat att hon både kissar och bajsar normalt..

## Comment 1
Author: lillamarsvinet

det KAN va att hon satte nåt litet i halsen,min lilla Molly började oxå som att hicka fast bara med rörelserna. Molly hade precis fått smaka ett litet solrosfrö som var ganska "skaligt". jag blev sjukt rädd,men när jag skulle ta upp henne blev hon rädd och sprang iväg och då lossnade det:)

fast det kanske inte va samma sak direkt hehe men ville ändå skriva:)

## Comment 2
Author: Aristarcos

hon verkar ha kissat och det har inte kommit tillbaka ännu!

## Comment 3
Author: Aristarcos

hon verkar heller inte ha ont i området kring sitt kön som min tanke går till om hon fått akuta problem med urinsten

## Comment 4
Author: Aristarcos

nu menade jag att det kanske trots allt inte är så då hon inte verkar ha ont vid könet tidigare har hon reagerat något när hon har haft tecken för UVI

## Comment 5
Author: Aristarcos

Satte ut henne på golvet för att verkligen ha koll nu, och ja hon kissar och nej inget blod i kisset :) det är ju toppen iallafall...då behöver jag inte oroa mig för några blockerade uringångar just nu iallfall..

## Comment 6
Author: dumlekola

#6 Nu är det väldigt svårt att säga vad en ryckning kan bero på när man inte sett den själv, men enda gången jag sett något av mina marsvin "rycka" har varit när Kola krystade för att han hade problem med magen.

Kolla gärna så att "pluttandet" fungerar normalt också.

Om det är en njur- eller urinsten som sitter dumt till så kan de krysta för att passera dem också. (Kan även vara förklaring till blodet i urinen.)

Om det skulle vara njur- eller urinsten så finns det vissa naturmediciner som jag vet flera fått väldigt bra resultat med. [Huvudet bland molnen](http://www.blandmolnen.se/om-urinsten/) har gjort ett digert arbete inom det här området!

Hoppas att allt löser sig till det bästa för Jordan!

## Comment 7
Author: Aristarcos

Hej, jo jag misstänker skarpt att det är en urinsten som strular det är därför jag beställt tid till en lite kunnigare marsvinsveterinär, talade med Gisela om detta, men hon trodde att det bara var något som vissa marsvin bara gör finns tydligen med på Guinea Lynx forum, att forskare försökt hitta en orsak men inte hittat någon.

Det är så skönt att hon inte blöder just nu, behandlar ju också med Allrodin och även med Eurologist sedan v 7 ungefär; så dryga månaden. Hoppas verkligen det hjälper om det är urinsten, vill verkligen behålla henne.

Men operation är inget alternativ pga risken för operationen och även att det kostar nästan en månadslön. (och hade jag försäkrat henne hade det varit kört ändå då urinsten tar ett tag att bilda) Det känns som att det är urinsten, då UVIn kommer tillbaka och även blir bättre med behandling ( Jag har gett henne bacrim i två omgångar) nu bara tranbärsjuice och det känns som att det nästan har varit bättre för henne då hon är helt blodfri för tillfället .Fortsätter behandla med tranbärsjuice då det verkar hjälpa henne.

Har inte skrivit så mycket om detta efter första behandlingen av Bacrim, för jag blir bara ledsen av situationen vill verkligen ha kvar henne för både mig och familjens skull.

## Comment 8
Author: Aristarcos

Jaha, då var man 1030 kr fattigare och inte ett dugg klokare..

Veterinären klämde och kände, hon röntgades och han såg inga stenar, dock sa han att hon möjligen kunde ha en sten av den ovanligare sorten, men trodde inte det var så sannolikt. Annars så hittade han inga andra problem ( hon hade en knöl som förmodligen var en godartad tumör som man inte gör något åt), när hon röntgades så var blåsan full, när jag satte tillbaka henne i buren så kissade hon massor på golvet och på mig så nog fungerade den iallafall.

1.  Så antingen har hon kissat ut stenen
2.  eller så är det den ovanligare typen av sten som inte syns på röntgen
3.  eller så är det något helt annat
4.  Eller så är det en elak UVI som inte vill läka...

Suck..Så gick hem med ett recept på ny bactrim samt även metacam han tyckte jag skulle ta det i kombination om / när hon blir sämre igen. Kommer iallafall fortsätta behandla henne med vanliga kuren, Allrodin och tranbärsjuice en tid framåt. Hon har ju varit fri från blödningar i nästan 2 veckor nu tror jag det är..

## Comment 9
Author: EvaLuna

Kan de va de här du såg?

[http://www.oginet.com/pgurney/heavinghiccups.htm](http://www.oginet.com/pgurney/heavinghiccups.htm)

## Comment 10
Author: jezzijezz

Usch!!! Hoppas allt blir bra med henne nu!

Krya på henne!

## Comment 11
Author: Aristarcos

"10 kan ha varit det, hela kroppen åkte ju fram och bakåt, jätte läskigt.. men slutade ju snabbt. Är inte så orolig för det. Är mer orolig för hennes kiss problem med blodigt kiss till och från :/

## Comment 12
Author: godisgrisen

TS det var det som #10 skrev som jag menade. Den texten beskriver det väldigt bra.

Nu får det vara nog med tokigheter nu får dett underbara lilla marsvin bli frisk!

## Comment 13
Author: Aristarcos

#13 tror nog det var som #10...

Skulle vara superskönt om allt gav med sig, vi får ta en dag i taget så får vi se! Hon skrek efter gräs när jag inte gav det direkt idag ;) hehe, stygga jag. Ville se hur mycket de ville ha gräset ;)

## Comment 14
Author: Aristarcos

Nu kissar hon definitivt blod igen :( usch.. såg i går att det var lite blod, ikväll såg jag när hon kissade blodigt kiss, kisset som såg bra ut i onsdags kväll hos veterinären. Dock hade hon varit pytte lite blöt i rumpan kvällen innan, men nu har det eskalerat till blod i urinen ... igen ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

Så nu får jag hämta ut metacam i morgon... Nu till er som kan.. kan man behandla med metacam utan att ge något som stabiliserar magen ??? Veterinären påstod att inte det var några problem alls att ge metacam utan något att stabilisera med... så hur är det ni som behandlat med metacam.. går det göra det utan att ta något annat att stabilisera upp magen.. hoppas nu bara det hjälper den här gången med bactrim och metacam..

## Comment 15
Author: EvaLuna

Nej nej nej... åååå, jag beklagar. Krya på sej snart lilla grisen!
