# Tilas Bebisar
Author: marsvin-90

Den 12/11-11 fick Tila sina små bebisar! Hela 5 stycken på varierade vikter melln 71-103g Det blev 3 skinnys o 2 lakeland varav 3 töser o 2 pojkar. Pappan till kullen är Villaängtorps Ludde Lump.

Än så länge lever alla o de stödmatas för fullt av min kära sambo som gör ett jätte bra jobb medans ja jobbar om dagarna. Men de är lite i risk zoonen.

## Comment 1
Author: Charlotta-B

Åh duktiga han som stödmatar dom.. Hoppas dom klarar sej alla. dom var verkligen så små..  Men så söta!  
GRATTIS!!

## Comment 2
Author: Svea-

GRATTIS !!

## Comment 3
Author: marsvin-90

En bild på 4 av bebisarna, får ursäkta den riktigt dåliga bilderna som komemr att komma, min systemkamera saknar en sladd, men inom kort så kommer bättre bilder!

## Comment 4
Author: marsvin-90

Ytterligare en gruppbild

## Comment 5
Author: marsvin-90

Först ut bjäsen ur kullen som va 103g en Lakeland tös i färgerna buff, white

## Comment 6
Author: marsvin-90

Sen kommer två skinny pojkar, den till vänster vägde 73g o är buff, white o den högra vägde 83g o är cream, white. (färg skilldnaden syns inte på fotot för de e för dålig kamera + att den högra har i princip ingen päls alls.)

## Comment 7
Author: marsvin-90

Den sötaste i kullen enligt mig Pe white/himmi Skinny honan som definitift stannar här om hon överlever, vägde 71g.

## Comment 8
Author: marsvin-90

O till sist minstingen i kullen på 68g crested Lakeland hona i cream med lite vitt i cresten.

## Comment 9
Author: Svea-

Bamse söta allihopa,fina färger!

## Comment 10
Author: HannaVastervik

Grattis! Hoppas att ungarna slipper mammas satingener

## Comment 11
Author: tantnett

Hoppas allt går väl med dom små.

Ge Tila älsklingen en grattispuss från mig.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#10# Är mamman satin?

## Comment 13
Author: marsvin-90

#12 Nej mamman e inte satin.

## Comment 14
Author: HannaVastervik

#12 Nej, satinbärare

## Comment 15
Author: marsvin-90

#14 Ev. satinbärare, de finns 2 ev fadrar till tila varav den ena satin dock har han aldrig lyckats lämna levande ungar så e troligare att den andra hanen e pappa till henne o han e inte satin. Så de e inget säkert.

## Comment 16
Author: HannaVastervik

#15 Måste väl funnits en anledning till att Du reggade satinen som pappa till Tila och inte den andra??

## Comment 17
Author: marsvin-90

#16 Nu är de ett par år sen o ja visste inte vem av dem som va pappa o ja valde bara satin hanen som pappa för ja hoppades på att han va pappan, men då va ja inte så insatt i satinsjukan osv.

O anledningen till att ja hoppades på att han va pappan va att han hade innan fått ungar med 3 andra honor men alla ungarna i kullarna dog av okända anledningar, därav att ja efteråt  tvekar på att han e pappan då alla i kullen även blev skinnys o den anadra hanen ja hade o välja på va skinny. Så de lutar meråt att den andra hanen e pappan till Tila.

O om du nu har fler frågor ang detta så ta de via PM istället för o skriva massa OT i en bild tråd.

## Comment 18
Author: marsvin-90

Nu för o inte förstöra tråden helt o hållet så kommer hä lite nya bilder:

Kom gärna med namnförslag på K, här kommer största Lakeland tösen som numer gått om sin födelsevikt o ligger på 112g.

## Comment 19
Author: marsvin-90

Minstingen i kullen som längre inte e minst, väger nu 72g.

## Comment 20
Author: marsvin-90

Här har vi skinny hanen som vägde 83g vid födseln, hans bror gick dessvärre bort igår R.I.P lilla bebisen <3

## Comment 21
Author: marsvin-90

Här e minstingen just nu, hon växer inte lika fort som sina syskon så hon har inte gått om sin födelsevikt än, o ändå bllr hon o syskonen stödmatade 1 gång i timmen, men de går iallafall uppåt!

## Comment 22
Author: godisgrisen

#18 SÖT!

## Comment 23
Author: tantnett

Putt.

## Comment 24
Author: Fridaaaa

Vad fin Tila är :D

## Comment 25
Author: tantnett

#24 Visst är hon och hon har också ett underbart temprament samt personlighet. ![Skrattande](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 26
Author: Fridaaaa

#25 Det har Alvin med (det jag har märkt än så länge) :D

## Comment 27
Author: juliino

Gud vad söta. Hoppas alla klarar sig nu! :)
