# [Bidrag] Månadens marsvin april 2012
Author: Moderator_Marsvin.iFokus

**REGLER** **(de bidrag som inte följer reglerna blir diskvalificerade)**

*   Du måste vara medlem på Marsvin.iFokus för att delta i tävlingen.
*   Endast ett marsvin per bild.
*   En beskrivning av marsvinet (och eventuell koppling till temat) ska finnas med varje bidrag (de gånger det är mer än ett marsvin på bilden ska en beskrivning om varje marsvin finnas).
*   Samma marsvin får inte tävla mer än en gång per månad.
*   Ett marsvin som vunnit en månadstävling under året får inte tävla fler gånger under det året.
*   Samma bild får endast delta en gång per år.
*   En bild som tidigare vunnit Månadens marsvin något år får inte delta igen.
*   **Sista dag att lämna in bidrag är den 17 april klockan 18.00**

### __Eventuella frågor om tävlingen hänvisas till [den här tråden](http://marsvin.ifokus.se/discussions/4f2cd92988f47275c400280c-info-manadens-marsvin-2012)!__

### Tema: Porträtt

Den här månaden är det dags för porträtt (eller kanske en felaktig port?). Har du något fint porträtt på dina marsvin, eller är de kanske helt omöjliga att få ett ordentligt porträtt på? Bidra med ditt bästa (eller kanske sämsta?) porträtt av ett marsvin!

## Comment 1
Author: Charlotta-B

Nu är det dag för månadens marsvin april 2012. Kom med en massa fina bidrag nu! :)

## Comment 2
Author: RosaKiwi

**Bidrag 1, Peppe**

Låt mig presentera marsvinsbabyn...eller är det en "peppe" (pippi)?

Om man aldrig har träffat djuret så dömmer man lätt fter att se ett porträtt. Lilla Evelina (min systerdotter på 1,5 år) fick se en bild på en av mina marsvinsbebisar och då utbrister hon "PEPPE" och pekar överlyckligt. Hon har precis börjat säga peppe till pippi.

Såklart kommer detta lilla underbara marsvin att få heta just Peppe.

Där ser vi hur fel vi kan ha genom att dömma efter ett porträtt.

## Comment 3
Author: valbal

**Bidrag 2, Esset**

Här är en bild på Esset, min hane som är 1år världens snällaste och älskar att ligga i famnen oc bara lägga sig ner och mysa ihop sig eller ge matte en massa pussar :).

Den här bilden tog jag en dag då jag ville ha ett fint kort på honom men det gick i första tagen inte, för han skulle fram till mobilen och kolla vad det var  för nåt eller så skulle han visa tumpan -.-'' men till slut gick det och tycker väldigt mycket om denna bild på honom :) <3

## Comment 4
Author: kodex

**Bidrag 3, Wixen**

Det här är min lilla kameralus Wixen! Hon är en riktig poser och en fotosession med henne är som en skattkista med olika överraskningar! Det finns dem som sitter helt stilla, snällt där man satt dem och låter sig fotas, sen finns det dem som hela tiden vill vända sig bort från kameran eller krypa in och gömma sig någonstans. Och sen finns det sånna som Wixen. Som bjuder på sin bästa föreställning!

## Comment 5
Author: Fridaaaa

**Bidrag 4, Morris**

Täkte bidra med vårat gammelmarsvin, Morris. Roligt marsvin att ta kort på trots sin ålder :) Gillar att vara upp i kameran så inte alltid så lätt att ta bra kort på honom ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 6
Author: Fridaaaa

**Bidrag 5, Pepsi**

Underbara Pepsi. Han älskar att vara med på bild! Kul att posera tycker han :)

## Comment 7
Author: Charlotta-B

**Bidrag 6, Ploppan**

här kommer ett lite flummigt poträtt på vår ena skinny, här har grisarna golvtid och se vad förvånad man kan bli när man hittar godsaker.

Hon heter Ploppan. har blivit mamma till två kullar här hemma. nu är hon pensionär och bara myser :) hon ber om ursäkt för att hon är lite skitig, men vill så klart visa upp sej trotts detta. ;P

## Comment 8
Author: dermot

**Bidrag 7, Abbe**

"Babben" poserar i studion.

Abbe-babbe är mitt största och gosigaste marsvin, han är lugnet själv och är snäll mot allt och alla. Jag har inte haft honom ens ett år, men redan har han tassat in långt i mitt hjärta.

## Comment 9
Author: _Charlie

**Bidrag 8, Chivas**

Vad sa du?? Är det porträttfotografering IDAG?? Varför var det ingen som väckte mig??

:)

## Comment 10
Author: _Charlie

**Bidrag 9, Edward**

Edward min vackra pojke, han är som alla andra marsvin. Far omkring som en tok och ger 700 suddiga bilder innan matte till slut blir stressad då batteriet i kameran är på väg att lägga av och minneskortet fylls av fler och fler obrukbara bilder. Då åker gurkan fram och Edward ler snällt från öra till öra, nöjd över att än en gång ha överlistat sin dumma tvåbening.

## Comment 11
Author: dermot

**Bidrag 10, Bengt-Anton**

Bengt-Anton, minstingen bland mina. En riktigt busungar som gärna vill klättra upp längs tröjärmen på en, när man sitter och myser.

## Comment 12
Author: Virvlan

**Bidrag 11, Marion**

Detta är Marion, hon är 7 veckor gammal. Hon älskar att bli fotograferad, hennes favorit mat är sallad och paprika. Hennes bästa vän är virveln Svea. Marion är väldigt lugn men kan vara otroligt livlig. Hon är av rasen lunkarya.

## Comment 13
Author: Ingela.N.

**Bidrag 12, Skrutten**

Porträtt va det ja.. Haha att få lilla Skrutten att sitta stilla så länge så att det blir ett bra och tydligt kort, hmm det är inte det lättaste då han alltid ska undersöka kameran..

Så detta är nog det enda kortet som han satt så pass still att han blev tydlig hihi.. Under en rastning och han gjorde en upptäcktsfärd in till toalätten haha..

## Comment 14
Author: Eulwen

**Bidrag 13, Prillan**

Prillan 2år. Okänd bakgrund. Min mildaste och goaste lilla gris. Alltid vänlig och nyfiken.

## Comment 15
Author: [Borttaget]

**Bidrag 14, Larsson**

Jag har försökt hela april att få ett "porträtt" av Larsson, men han älskar att leka kurragöma och jage ;) Jag har alldrig träffat ett springigare marsvin en denna lilla herre. Vet man dessutom att det finns paprika i närheten så...

Tillslut hittade jag en gammal bild på Larsson som han konstigt nog satt still på. Inte äns gräset under fötterna lockade till lekar som det vanligtvis gör. Man kan ju undra vad jag stoppat i honom...

## Comment 16
Author: Fridaaaa

**Bidrag 15, Lotus**

Lotus är makalös när man ska ta kort :) Han gör massa roliga miner och massa tokigheter oftast ;) Roligt marsvin att ta kort på helt enkelt! :)  
Men ibland blir det även bra porträttbilder ;)

## Comment 17
Author: dumlekola

**Bidrag 16, Kola**

Den här bilden på vår älskade marsvinsmentor **Kola** tycker jag visar hans sanna jag. Han var en mild men bestämd herre som tydligt talade om hur han tyckte att livet som marsvin hemma hos oss skulle vara. Jag tror inte att jag någonsin kommer träffa på ett annat marsvin som är lika skicklig på att kommunisera över artgränserna marsvin - människa! Kola blev 5½ år gammal...

Jag saknar dig! <3

## Comment 18
Author: [Borttaget]

**Bidrag 17, Dimona**

Bidrar med en bild på Dimona, som inte är den lättaste att fota, men ibland så får vi till det!

## Comment 19
Author: mopsen12

**Bidrag 18, Gråa**

En bild på mitt marsvin Gråa. Hon är jättefin! ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 20
Author: mopsen12

**Bidrag 19, Chili**

En bild på min lilla Chili-Pilli, eller Chili som hon egentligen heter... haha. Hon är ett urgulligt marsvin. Älskar henne så

## Comment 21
Author: [Borttaget]

**Bidrag 20, Emil**

Att bli fotad är inte kul tyker Emil. Kameran är så läskig. Specielt det där ljuset som kommer när man tar bilden ;)

Men jag tycker ändå att jag fick en hyfsat bra bild på honom.

## Comment 22
Author: Virvlan

**Bidrag 21, Svea**

Detta är Svea och hon är snart 4 månader. Hon är pigg och nyfiken och är alltid ute på nya äventyr.

## Comment 23
Author: Mr,E

**Bidrag 22, Blenda**

vad är det där för något? tar ni porträtt på mej?

## Comment 24
Author: juliino

**Bidrag 23, Bamse**

Precis när jag skulle ta kortet där han satt så fint så börjar han skaka på sig och jag fångar denna bild ![Kyss](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 25
Author: juliino

**Bidrag 24, Bobbo**

Varje bild jag får av Bobbo så hänger han läpp. ![Flört](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Min älskade lilla pojk kallas hängläppen.

## Comment 26
Author: Creation

**Bidrag 25, Nellie**

Såklart ska ett porträtt av ett aprilbarn visas upp under en apriltävling! Den rara grisen ni ser heter Nellie. Hon fyllde år fredagen den trettonde, nu i april. Någon otur har hon dock lyckligtvis inte fått! Matte tjänar henne lika hjärtligt ändå. Nellie är verkligen en prinsessa.

Just detta porträtt valde jag för att det presenterar henne så bra. Visst, hon ser inte så förnäm ut som hon oftast gör annars, men jag kan tänka mig att hon säger: "Det här är ingen plats för en dam! Ta mig härifrån!"

Hon kissade på trappan kort därpå, så jag antar att min gissning inte var långt ifrån sanningen. ;-)

## Comment 27
Author: Creation

**Bidrag 26, Brumma**

Lilla, söta Brumsan. Man kan inte riktigt sätta fingret på vem hon är. Frågan är om hennes personlighet stämmer överens med hennes pälsfärgs starka lyster. Det kanske är hennes kamouflage? Hon tycks vara feg som få för det mesta, men titt som tätt får man se skymtar av en stark personlighet, som tufft säger ifrån och tar för sig.

Vad hon än gör, så gör hon det bra. På något vis har hon ändå lyckats vinna mitt hjärta.

## Comment 28
Author: Ingela.N.

**Bidrag 27, Robbie**

Hittade detta underbara kort på datan idag.. Min mammas lilla gris.. Lilla Robbie var en underbar liten gris.. Han visste precis vad han ville.. Tyvärr så fick han somna in 2010 pga tumör..  
Tänkte hedra både min mamma och Robbie med att delta med detta foto.. Då min mamma inte finns kvar i livet idag.. :( Jag hoppas att det är ok (det är jag som har tagit fotot)..

RIP Mamma & Robbie..

## Comment 29
Author: carsbo

**Bidrag 28, Tilly Mae**

slänger in ett bidrag jag med på Tilly Mae(Kira) hon kom nydligen till oss här i skogen. Hon är en mycket knubbig tjej, varken fet eller smal(som sin matte ![Flört](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")) och är den yngsta av våra 2 men helt klart mer modig och lugn än kompisen. Redan när jag såg henne första gången på hemsidan så blev jag kär i hennes färger, och nu när jag börjat lära känna henne så är jag också helt kär i hennes härliga personlighet ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") hon verkar gilla att posa framför kameran och rör sig knappt utan när hon byter till en ny charmig ställning.
