# skendräktig??
Author: agnesfh

Nu ikväll när jag tog upp mitt ena marsvin (hona) så märkte jag hur hennes spenar blivit större. Det ser också ut som att någonting har runnit ut och torkat runt spenarna. Hon har också betett sig som att hon är brunstig i några veckor nu. Dräktig kan hon omöjligt vara eftersom hon bor tillsammans med sin tjejkompis och dom har bott tillsammans i ca 1 år, hon har aldrig varit i kontakt med en hane. Kan hon vara skendräktig? Vad gör jag åt det isåfall?

## Comment 1
Author: Abico

Låter som något hormonrelaterat typ äggstockcystor, då svullnar spenarna och blir skorviga, magen kan också bli lite rundare och hon kan tappa päls.

## Comment 2
Author: agnesfh

okej.. det är alltså veterinären nästa???

## Comment 3
Author: carsbo

om jag tolkar abicos inlägg rätt så är det hormongrejs och jag tror inte att vet. kan göra så mycket, om de inte finns kurer för sådant ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") men det är bara hur jag tror.

## Comment 4
Author: Aristarcos

Läs vidare om Äggstockscystor, men så länge de mår ok, så brukar man inte göra något. Blir besvären för stora, kan man tyvärr inte göra så mycket mer än att antingen operera bort livmodern eller ta ett tråkigt beslut..

## Comment 5
Author: imoon

#2 Jag tror att Abico har rätt, äggstockscystor sägs de flesta marsvinshonor ha men de allra flesta blir helt opåverkade. Somliga får dock symptom exempelvis att de ofta (ibland mer eller mindre konstant) i brunst, de förlorar päls och får skorviga spenar. Det finns sprutor som veterinären kan ge för att minska symptomen men det är ingen garanti att det fungerar. Hos vissa ger det ingen effekt, hos vissa nästan botar det, hos vissa ger det effekt under en tid.

Jag bifogar en bild på min Elina som snart går att ställa ut i rasklass som Skinny ![Flört](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")  
Elina har fått sprutor vid ett tillfälle och blev mer harmonisk, men nu har brunsten börjat komma tillbaka allt tätare (efter ca 6 månader). Pälsen kommer dock inte tillbaka om marsvinet behandlas, Elina är tunnhårig över hela kroppen och ser ut att ha mer päls än hon har pga att hon är strävhårig.

## Comment 6
Author: agnesfh

Som det låter är den nog äggstockcystor... jag avvaktar och ser, änsålänge mår hon ju faktiskt bra! tack för svaren!

## Comment 7
Author: Aristarcos

#5 aha, bra att veta det om sprutorna har aldrig läst om det förut :)  Tack för att du skrev det ! Vad kostar det att behandla med den medicinen ?

## Comment 8
Author: imoon

#7 Jag minns inte riktigt vad det kostade, men det är ingen jättesumma som jag minns det. Två sprutor får marsvinet.

## Comment 9
Author: Abico

Som de andra sagt är det ingen fara och ingenting som veterinären kan göra mycket åt heller. På bild är min lilla Irma som hade tydliga biverkningar av äggstockcystor väldigt länge utan att det var några problem, tydligast var håravfallet. I början tappade hon päls i perioder men mot slutet kom det inte ut någon ny. Det hon och burkompisarna hade mest besvär av var hennes brunstiga beteende, jag gav krossade munkpepparkorn och gav henne när hon var som mest och det hjälpte jättemycket. Hon kunde nämligen vara på de andra i veckor åt gången och fick inte själv någon ro heller. Vi tog dock beslut om avlivning när hon började gnälla när hon kissade och bajsade eftersom cystorna tryckte på inifrån... Men hon levde många år fullt nöjd trots cystorna :)

## Comment 10
Author: isblixt

Min hona som är cirka 5 år och 9 månader har haft äggstockscystor i minst 2 år. Hon har sedan dess varit tunnhårig på sidorna av magen, skorviga spenar och ibland hetsigt humör. Nu i förra veckan märkte jag att pälsen har växt tillbaka efter att ha varit borta i två år, magen är nästan som vanligt och hon mår bättre än någonsin. Jag förstår ingenting, men är överlycklig att hon är en liten ståltant. Hur som helst så kan ett marsvin leva i många år utan att man behöver göra någonting. Jag tog beslutet att låta henne leva så länge hon visar att hon mår bra istället för att utsätta henne för en operation :)
