# busarna bitts!!!
Author: Mofsan

hej!!!

jag e rätt s å ny på detta! skaffade 2 marsvins tjejer Tintin född 120216 och Bayliz som skulle vara ca 10 veckor nu då!!! dom verkar gå rätt bra i hop men dom vill inte sova i hop!! why???

sedan är bayliz som e den yngre av dom mer frammåt hon äter allt och pratar mest men kurrar minst?!?!

Tintin däremot hon e smal sitter mest i huset dvs om jag inte tar bort det en stund och hon e inte alls leksen av sig men hon gurrar mest då man klappar på henne men gillar dck mest att sitta på axeln i soffan medan Bayliz bara ska skutta runt!!!

men båda bitts!!!! har frågat där vi köpte dom om man ska ha saltsten men dom säger nej och har frågat i annan djur affär oxå oxå och dom säger ja!!!

kan det vara salt eller varför bitts dom?? det e juh inte så skoj för min dotter (1,5år) om hennes marsvin biter henne då hon försöker kjela med dom!!!

hjälp om det e någon som kan!?!?!

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Absolut ingen saltsten!  
  
Sen ska du se att det är så att dom testar er. Säg ifrån med att putta bort nosen när dom bits, så fick jag gära med mina små med.

## Comment 2
Author: Mofsan

är där någon speciell anledning till att man inte har saltsten!??? och är det ett bra sätt att uppfostra dom på??? fattar dom att man säger i från???  =)

som sagt ny på detta men vill göra det bästa för dom små! =)

## Comment 3
Author: Bellebus

Om dom får en fullvärdig foderstat med fri tillgång på hö och färska grönsaker varje dag så får dom i sig det saltet dom behöver, sätter du in saltsten i buren och de äter på den även om kroppen inte behöver salt så kan det orsaka njursvikt el njursten!

## Comment 4
Author: Linnet

Ingen saltsten, marsvin brukar inte bitas, en del kan göra det när dom är små, dock inte speciellt hårt. Dom är kanske inte så vana att hanteras och kan bitas för att dom inte vill bli fasthållna. En 1,5 åring ska ju inte kela med marsvin, det kan lätt bli hårdhänt och att dom biter därför, så en vuxen bör ju hålla i marsvinen om små barn ska klappa och kela.

## Comment 5
Author: Mofsan

aha ja men då ska dom inte få saltsten i allafall! dom får juh grönsaker och bra foder med hö och vatten så då ska det juh räcka!

alltså Linnet min dotter sitter på golvet och klappar dom hon håller aldrig i dom och dessutom e hon vällllldigt noggran med dom och försiktiga närpå att hon inte vågar klappa dom! men hon pussar och klappar lite gran matar dom och ger dom vatten!!! så klar under min uppsikt så inget skall hända! men dom gillar henne oxå än om alla e bebisar =)

## Comment 6
Author: Linnet

#5 OK men det låter ju bra, dom kommer antagligen att sluta med bitandet, har aldrig haft ett vuxet marsvin som har bitits, däremot kan en del ungar göra det ibland.

## Comment 7
Author: RagnarDivis

En fråga vad är 1,5? Har blivit helt kokko i huvudet. Jag kan inte komma på hur mycket jag än försöker haha![Glad](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: sowhatever

#7 1 och ett halvt år ? xD

## Comment 9
Author: Mofsan

ja Linnet kan juh va för dom e ungar såfall hoppas på det för den ena gav mig fläskläpp för jag åt skorpor och den andra biter mig i fingrarna när vi kjelas och när jag skall stoppa tebax dom... =/  Liw ( min dotter) blev biten en gång av Bayliz men hon blev inte rädd villket va bra =)

RagnarDivis 1,5 det e min dotter som e ett år och 5 månader =)

BTW är godis som choklad  giftigt farligt för dom i liten  mängd???

## Comment 10
Author: Fridaaaa

#9 Choklad ska man inte ge något djur.  
Ge gurka eller liknande som godis.  
  
Det är inte normalt att marsvin bits. Nafsa kan vissa unga göra men dem ska ej bitas.

## Comment 11
Author: Mofsan

skönt att höra att ni  tror att det kan bero på att dom e ungar =) det får mig att hoppas på att dom slutar med det, men det e Bayliz som e yngst som e värst hon biter i allt och äter allt  grönsaker får dom varje dag.

jag hoppas bara att Tin tin tar och blir mer tam just nu e hon lite av en ensam varg medan Bayliz tar för sig enormt av det mesta försöker behandla dom lika med kjel o egentid och sånt...

## Comment 12
Author: Fridaaaa

#11 Fast ungar ska inte heller bitas. Vissa nafsar lite men dem ska absolut inte bitas :)

## Comment 13
Author: carsbo

choklad ska man inte ge något djur från vad jag lärt mig. tror man ska vara vääldigt försiktigt med det. liten mängd kanske inte skadar för tillfället men kanske ger utslag på senare år

## Comment 14
Author: RagnarDivis

Ehh förlåt att jag frågade den konstiga frågan men jag glömde värkligen bort det haha hjärnsläpphahaha
