# Stödmata handmata?
Author: Kajzza

Hej igen

Jag gör ett nytt inlägg för jag behöver verkligen lite peppning och råd. Vet inte om jag egentligen borde fortsätta på den gamla tråden istället.

Men men...

För Tildas ungar går det sådär...

De två största har vänt sin vikt och börjat gå upp igen. De två minsta går fortfarande ner. Minstingen har tappat från 71 till 57. Han diade en gång igår när vi hjälpte honom men det kom nog ingenting för idag vill han inte ens försöka när vi har Tilda och han uppe. Tilda är jättesnäll mot honom men syskonen tränger bort honom. Hans favoritplats är under mammas varma mage men där hittar han ju ingen mat haha.

Har bestämt oss för att mata rejält nu. Igår ville vi inte ge så mycket att han var mätt hela tiden utan skulle söka mat hos Tilda men nu ´kommer jag att mata varje timme. Han äter glatt från en sked, fortimel och critical care varvat men det är små små mängder.

Ett stort plus är att han har börjat pipa efter mamma när man tar upp honom, det gjorde han inte igår. Han står, går och springer men sitter helst stilla och följer inte mamman när hon går ut i buren.

Tror ni att det är något fel på honom så att vi borde låta honom somna in istället?

Själv tror jag bara att han råkade vara den svagaste ungen och förlorar kampen om spenarna hela tiden...nu har han gett upp den kampen. Hoppas att vi kan rädda honom.

Urk...

Så en fråga...ni som matar med fortimel, brukar ni temperera den innan ni ger?  
Till bebisar varmer man ju ersättning till ljummen ättemperatur, rumstemt är ju betydligt kallare. Tänker att det går onödigt med energi för den lille att hålla värmen om man inte temperar. Hur gör ni???

## Comment 1
Author: petitchoux

Jag har givit fortimel vid ett tillfälle, men det var till ett vuxet marsvin och då gav jag den rumstempererat. Tyvärr har jag inte någon erfarenhet av bäbismarsvin, men ska det spela någon roll om den är tempererad eller inte?

Jag tycker inte du ska ge upp den lille än,förhoppningsvis vänder det snart.

## Comment 2
Author: Arinah

Jag brukar ta en liten äggkopp i porslin som jag spolar i hett vatten så den blir het. Häller i Fortimelen och rör koppen. Då blir den åtmindstone inte kylskåpskall, har för mig att Fortimel inte skall värmas annars.

## Comment 3
Author: Sandra-B

Jag brukar värma några sekunder i mikron, så att det blir lite varmare än (min) kroppstemperatur (det hinner ju kyla ner lite när man matar). Ibland går jag och värmer på under matningen, dock brukar det nog mest vara när jag matar mer än en bebis.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Fortimel är alldeles för starkt för en liten unge. Det kan förstöra magen på honom om du har otur. Det går bra med getmjölk, havremjölk eller komjölk (röd) Den mjölk man köper i butiken är ju pastoriserad. Så bäst är om man då kan hitta levande mjölk från en bondgård. Men det är ju inte alla som har den möjligheten. Då kan du använda den vanliga om du vill.

Jag skulle vilja rekommendera näringsdryck som heter Infatrini. Men jag tror att det är receptbelagt i Sverige.

Blanda med lite rismjöl eller majsmjöl för en tjockare konsistens, lättare när han äter från sked.

Tanken är att han ska äta annan mat också snart, så det är mer ett komplement i längden. Ungar som äter vanlig mat kan klara sig fint utan mjölk så det är mest i början det är viktigast.

Mjölken ska vara rumstempererad. Aldrig kylskåpskall. Han ska bara äta 0,5-1 ml per matning i början.

När han blir större kan han äta 4-5 ml åt gången, men aldrig mer en 6 ml per matning!

Det är toppenbra att han äter critical care. Det är bra för magen.

Du duttar väl rumpan efter varje matning? Eller så kanske mamman gör det själv. Så att han kan kissa och bajsa.

Eftersom han äter duktigt från sked, så finns det ingen anledning att tro att han inte kommer att klara sig. Så länge han äter har han är väldigt bra chans att klara sig fint ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: Sandra-B

**#4**

Det går alldelses utmärt att ge fortimell till bebisar, finns _många_ uppfödare som gör det utan några som helst problem.

Det innehåller allt som bebisar behöver för att klara sig i början (tills de börjar äta fast föda också), samtidigt som det innehåller mycket kalorier(/energi) så att de ökar bra i vikt.

**#0**

När jag matar ungar ger jag fortimell med skogsbärssmak (den smak som de flesta marsvin tycker bäst om). Jag matar också på tesked, eftersom jag är rädd att de får ner det i lungorna annars. Jag har provat med olika produkter när jag matat, fortimell är det jag upplever som klart bäst av de jag testat.

Som jag skrev ovan så värmer jag det så att det blir lite varmare än kroppstemperatur (eftersom det kyls av under tiden man matar). Jag lpter alltid bebisarna äta så mycket de vill per gång, ibland innebär det att de kan äta runt tre mililiter en matning medan de nästa gång kanske bara vill ha en och en halv mililiter.

När bebisarna är drygt en vecka brukar jag börja blanda i _ytterst lite_ havrekli i fortimellen och när det går bra succesivt öka mängden havrekli så att det efter ungefär ytterligare en vecka vara en ganska lös gröt bestående av fortimell och havrekli, som då istället kan ätas på ett litet fat i buren (så behöver man inte ta ut och 'mata för hand' vid varje matning längre). Havrekli innehåller även det mycket energi och hjälper dem att växa bra, det gäller dock att man inte häller i för mycket i början eftersom de ju inte är vana vid att tugga det samt för att magen ska hinna vänja sig.

Som sagansmarsvin skriver i #4 så kan det vara bra att hålla koll så att bebisen kissar och bajsar som den ska genom att massera försiktigt med en ljummen, fuktig mjuk trasa eller liknande, då de inte kan kissa och bajsa själva i början. Mamman sköter ju normalt det till ungarna, genom att slicka deras rumpor, det kan hända att hon redan fixar det med din lille, men för säkerhets skull kan det vara bra att göra det i samband med matning. Man kan behöva hålla på en liten stund innan det börjar komma något och när det kommer så får man fortsätta lite till så att allt kommer ut :-)

I [den här artikeln](http://marsvin.ifokus.se/articles/4d715548b9cb462239067814-stodmatning?4d7123f7b9cb462141044e59-1), om stödmatning, kan du kanske också få lite tips och råd.

Hoppas att det går bra för mamma marsvin och alla bebisarna!

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5 TS avgör själv givetvis, men det kan vara bra att veta ändå att inte alla har bra erfarenheter av Fortimel.

Mjölk innehåller även tillväxthormoner, bra för växande bebisar ![Flört](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 7
Author: Kajzza

Åh vad svårt det är, det verkar finnas lika många åsikter som det finns uppfödare haha.

jag kör på med fortimel och critical care. Hon tar så lite så lite men får en gång i timmen. Nyss provade vi återigen att få henne att ta Tildas spene och efter lite strulande tog hon den och sög ett tag. Sedan somnade hon...eller han...jag är inte 100 på vad det är för kön, de andra är två av varje nästan helt säkert.

Känns som ett avgörande dygn som är framför oss. Hon är så trött men riktigt pigg mellan varven. Hänger underligt med huvudet men ligger inte ner. Kröker nacken när hon sover...ska de göra det?

Hon är bara skinn och ben, väger 58g nu, det är ju inte extremt lite om jag har förstått det rätt.

Undrar med ang det där med bajsning och massage. har sett en minimal bajs som hängde vid henne innan idag men det är allt, trots en massa massage. Hur länge i minuter ska man h´ålla på? Kanske har jag för dåligt tålamod. Hon protesterar vilt när jag gör det och det är ju ett bra tecken kanske.

:)

Getmjölk har vi inte tillgång till tyvärr och komjölk tål de väl inte.

Tack för allt stöd!!!

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Visst tål de komjölk när de är bebisar. Getmjölken är dock mer lättsmält. Både Coop och ICA har haft getmjölk. Nu vet jag inte om det finns kvar, men kolla där om du skulle vara intresserad.

Jag har missat hur gamla ungarna är. Det kan ta ett par dagar innan tarmarna kommer igång och de börjar bajsa normalt. När de börjar lägga "bananer" så vet man att magen är som den ska.

Slemmig lös avföring är normalt de första två dagarna sedan ska magen börja stabilisera sig.

Kissar hon när du duttar henne? Om hon inte kissar och mamman inte tvättar henne där bak så är det förstås ett tecken på att hon får för lite vätska och det är inte bra om hon blir för uttorkad.

Ge lite vatten ibland (ett par droppar räcker). Det är viktigt att hon kissar och bajsar som hon ska, det är ett tecken på att det går åt rätt håll.

Man ska inte behöva hålla på mer än kanske en halv minut. Kommer det inget då är det bättre att vänta en stund och försöka igen. Men det går lättast efter de ätit.

Lycka till hoppas allt går bra.

## Comment 9
Author: Kajzza

Hej igen.

Har letat getmjölk idag men hittade ingen så det lägger jag på hyllan. det funkar ju bra med fortimel och critical care verkar det som. Förutom bajseriet då men hon kanske bajsar i buren jag har henne inte uppe mer än jag måste, hon behöver ju flocken. Nu är hon såpass stark att hon följer mamman när hon promenerar runt. Skönt!

Vägde nyss hela gänget och såhär såg det ut.  
Första siffran är födelsevikten, sedan är det en mätning per dag utom en som jag tappade bort. Alla har börjat plussa sina vikter nu, även lilla Mini som vi matar. Se två största är över sin födelsevikt, tjockisar haha.

golden   73  68  61  68  
svartgolden 98 86 91 100  
goldenvit 71 65 57 59  
goldenagoutivit 100 91 96 104  
goldenagoutigolden 96 86 71 74

Lägger in några bilder på dem...hjälp mig gärna med färgerna...om det är något som jag har tänkt fel.

## Comment 10
Author: Kajzza

Minstingen Mini

golden vit?

Håller hon inte huvudet konstigt? Eller är det för att det är tungt i förhållande till kroppen?

## Comment 11
Author: Kajzza

Nästa i storlek

Golden?

## Comment 12
Author: Kajzza

Sedan en.. goldenagouti golden?

## Comment 13
Author: Kajzza

så en svart golden eller vad kan hon vara???

## Comment 14
Author: Kajzza

och störst i gänget en goldenagouti vit, han har nog ren goldenfärg med tror jag...

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Åh vad fina dom är, hoppas du får iordning på detta med mini och att hon/han växer till sig bra :-)

## Comment 16
Author: idipidi

Lägger mig inte i debatten med fortimel eller inte. Förut rekommenderades dock baby semp och jag kan bara säga att jag lyckats mycket bättre med fortimel än med baby semp.

Däremot så säger jag igen att critical care inte är något du ska ge. Bebisen behöver en ersättning för mjölk, inte fibertillskott. Critical care är till för att hålla magen igång på vuxna marsvin, med massor av fibrer. Största ingrediensen är timotejhö och det tuggar små marsvin i sig själva när de är redo. Är alltså en stor förespråkare av critical care. Det är toppen att mata vuxna, sjuka marsvin (och kaniner) med. Men jag skulel aldrig ge det till en svag bebis.

## Comment 17
Author: Kajzza

#16 Critical care använder jag mest som hövatten. Rejält utspätt. Nu dricker hon ca 1ml fortimel och 0,1 critical hövatten per timme, dessutom smakar hon hö, pellets och gräs.

Nyss vägde jag igen och hon väger hela 62g jubel familjen, hon har snart nått sin födelsevikt.   
Fick en ny spruta på apoteket idag, en liten tunn sak som är enkel att mata med. Mini tar själv spetsen i munnen och suger och slickar för fullt. Skönt att slippa hålla i huvudet för att kunna mata, det är ju säkrare att sköta sprutan med två händer med tanke på risken för att det kommer för mycket. Det blev så kladdigt att mata med sked, lite svårt när man börjar behöva läsglasögon för att se på nära håll...men inte har några haha.

Hon är rätt söt med sin lilla snusrand rakt över nosen.   
Livet i mössan är rätt gott idag ![Skrattande](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 18
Author: Kajzza

Förresten jag gav henne en liten droppe parafinolja innan idag, visste inte om så små tål det men hon måste ju bajsa annars dör hon ju ändå. Det tog 2 timmar sedan bajsade hon en jätteklutt och blev ordentligt avtvättad av mamman. Phu...

## Comment 19
Author: idipidi

Ok, men varför? Hövatten ger man till vuxna marsvin som är sjuka och inte äter själva. Den här lilla behöver all energi hon kan få.

0,5 ml sprutorna från apoteket funkar jättebra. Väldigt olika på olika apotek om man lyckas få köpa såna eller inte.

## Comment 20
Author: Kajzza

Inte för att jag tror att marsvinsungar behöver någon variation på maten men hon verkar äta mer såhär.

Startar med fortimel, vill inte ha efter en stund, en slurk critical care och sen tar hon gärna mer fortimel igen.

Varför ger ni så olika råd...man blir ju minst sagt fundersam...

## Comment 21
Author: Lixim

Jag gav rådet om att ha hö vatten/CC redo ifall dels mamman behöver stödmatning eller om  ungarna skulle bli dåliga i magen.

Då när vi gav en bebis fortimel blev magen dålig direkt, ungen blev slö och vi gav då hövatten samt CC vilket fick ordning på magen.

## Comment 22
Author: Kajzza

Är inte denna sajt att lita på?

http://www.guinealynx.info/handfeeding.html

Där står väl att CC är bra för ungar???

![Skäms](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#20 Ja, du har ju fått blandade råd här. Det är väl så att vi har olika erfarenheter och utgår från dem.

Men jag håller fast vid att bebisar behöver mjölk. Det finns mycket annat i mjölk förutom vitaminer, proteiner och mineraler. Tillväxthormoner till exempel. Mjölk innehåller väldigt mycket mer än vi tänker på.

Jag förstår att man ger ett vuxet djur Fortimel när de behöver ett näringstillskott. Det håller jag med om, vuxna ska absolut inte ha mjölk.

En del ungar tål Fortimel. Kanske övervägande delen tål det. Men sen finns det de som tar skada av det.

Då kan det vara för sent om man har otur. Därför har jag inte chansat när jag upptäckte det. Det vill jag dela med andra så att man åtminstone är uppmärksam och vet att om ungen blir dålig kan det bero på Fortimel och byter till mjölk så fort man kan. Då har ungen en bättre chans.

Annars kanske man inte inser att det kan vara problemet och fortsätter att mata på med tråkiga konsekvenser.

Nu lovar jag att jag ska sluta att tjata om detta.

CC har jag givit till både ungar och vuxna utan problem. Men det är mina erfarenheter.

Sidan du länkar till brukar anses som pålitlig, men man vet ju aldrig.

## Comment 24
Author: Kajzza

Haha ingen fara...ni får gärna komma med olika råd. Problemet här är ju att man inte kan granska källan...vi känner ju inte till varandras bakgrund. En del kanske uttalar sig bombsäkert om en sak men har egentligen ingen större erfarenhet. Det blir lite svårt att sålla.

Sedan har jag ju förstått att det finns olika "skolor" vad det gäller stödmatning av ungar av alla sorter. En del förordar någon mjölkprodukt andra absolut inte. Då ju fortimel innehåller mjölk (orkar inte gå och läsa nu men visst är det så) känns det ju som något mellanting.

En anledning till att jag är lite avig till att erbjuda någon form av komjölk (förutom fortimel då som i min variant är laktosreducerad) är kanske att vi i familjen har stor erfarenhet av mjölkallergi och laktosintollerans. 4 av 5 i familjen är drabbade. Nu är vi ju inga marsvin haha men inte heller några kalvar.

Jag håller på att läsa allt jag kommer över om marsvinsmjölkens sammansättning och div ersättningar, tycker detta är väldigt intressant.

En fråga till...varför tål inte ungarna fibrer, de vuxnas magar är ju beroende av det...och när börjar de tåla det?

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Ungarna tål fibrer. Men det som är viktigast att ge en unge som inte diar är en bra ersättning för modersmjölken, inte just fibrer.

Många nyfödda ungar börjar knapra hö de första timmarna. De är också de ungar som växer bäst och har minst problem.

Marvinsungar brukar inte vara laktosintolleranta. Det sägs att marsvinsmjölk och komjölk har en liknande sammansättning. Jag har inte källan till det, men du kanske hittar något om det när du forskar vidare.

## Comment 26
Author: petitchoux

Vilka sötnosar :) Hoppas du får ordning på den lille!!
