# sår?
Author: julijulgran

mitt marsvin har 2-3 sår ganska stora och han är lättare att bära än förr (vikten). när jag vägde honom för att kolla så att han nt vägde för lite...vilket jag nt vet hur mkt dom ska väga...men han vägde 914 gram. är det för lite elr ngt akut? och på insidan av bakbenen ser det ut som om ngn rakat honom lite! jag vill gjärna ha hjälp! om ngn har ett råd vad det kan vara...![Foten i munnen](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen") jag hade ett annat marsvin han fick inga sår  men blev också lätt han dog strax innan jul 2011 han åt knappt lite åt han men nt mkt! jag är fortfarande ledsen för döden! och nu är jag jätte ledsen ifalla han skulle vara lika sjuk som mitt andra marsvin snälla hjälp mig vill nt vara med om det igen!![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 1
Author: julijulgran

snälla hjälp mig jag vill nt att det ska vara försent när jag får reda på vad jag ska göra för att det ska bli bättre med han![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 2
Author: amanduss

har du någon bild på såren + det kala?   
skulle nog rekomendera dig att köpa critical care (finns på vet. kliniker) en mat som man blandar med vatten , mkt vitaminer och bra grejer i den. Fick upp ett av mina marsvin till hans vanliga vikt med den.  
Man ska dock ha en spruta och spruta in i munnen så man ser att de får i sig det.   
Hoppas han blir bättre!! :)

## Comment 3
Author: julijulgran

tack;P

## Comment 4
Author: [Borttaget]

låter som att det kan vara sellnic

## Comment 5
Author: amanduss

Håller med #4 du bör åka till veterinär och visa upp så du kan få behandling, såg att det inte kom med i min föregående kommentar..

## Comment 6
Author: julijulgran

tack ska jag behandla det andra marsvinet också för det stod att det kan vara mkt smittsamt? men hur mkt skulle det kosta att ha in marsvinet elr marsvinen på veterinären?![Flört](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Jag behandlar för sellnic i nuläget och startavgiften för mig var 470kr, sen tillkommer skrapprov på en hundring eller 2.  
  
Medicinen tas i 2-3 omgångar. Så för 2 marsvin så kommer du behöva 2 paket med Stronghold (om det nu är sellnic!) och den kostar dryga 160kr/fpk

## Comment 8
Author: julijulgran

kan det vara ring orm på dom rakade benen?![Obestämd](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 9
Author: amanduss

lägger du upp någon bild så kan jag se vad det ser ut att vara , har haft både ringorm och sellnic

## Comment 10
Author: julijulgran

ja jag ska försöka;) men han matvägrar nt...

## Comment 11
Author: julijulgran

jag vill lägga upp en bild och nu....

## Comment 12
Author: julijulgran

ungefär så där ser det ut fast lite mer!

## Comment 13
Author: [Borttaget]

På insidan tassarna är det vanligt att dom är pälslösa.

## Comment 14
Author: julijulgran

det är insidan av bakbenen

## Comment 15
Author: julijulgran

och han matvågrar inte:-)

## Comment 16
Author: Frida B

dom är ofta utan päls på insidan av alla tassar, båda mina är det och dom mår jättebra

## Comment 17
Author: julijulgran

vad skönt tack så jätte mycket![Kyss](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")
