# Flugor till förbannelse
Author: _Charlie

Jag undrar om ni som har många marsvin har problem med flugor nu på sommaren.

Jag har.

Jag har just nu 4 burar på 150x55 cm samt en bajslåda till kaninen. Jag mockar ur en bur om dagen - tar bort allt på hö-sidan och de smutsiga ställen jag ser i resten av buren, forslar sedan bort allt spån som är kvar till hösidan, och fyller på med nytt i resten av buren. På så vis tar jag bort ca hälften av spånet var femte dag, självklart det som är smutsigast och nerkissat.

## Comment 1
Author: Abico

Är det de vanliga svarta flugorna vi pratar om? Eller bananflugor? Ärligt talat har här nog varit för kallt och blött i år för flugorna... Usch vilken tragisk sommar ;) Hade extremt mycket flugor ute i en av soptunnorna för några veckor sedan, och mängder med larver \*uäk\* men det gav sig när den varma dagen tog slut. Inne har det varit ovanligt lite i år, brukar annars ha en del runt burarna så här års och det är inte mycket att göra åt det annat än att städa och hålla någorlunda torrt i burarna.  
Bananflugor slipper man ju lätt om man inte låter det ligga färskfoder i burarna, det har jag aldrig några problem med hos marsvinen.

## Comment 2
Author: _Charlie

#1 Bananflugor får jag bara i vasken om jag är för långsam med att ta upp matrester därifrån, de är inte så jobbiga i år men har varit värre tidigare år.

Detta är de vanliga små svarta flugorna jag har problem med detta året. De håller till runt burarna och drar sig sedan in för vila i mitt kök, och gömmer sig mot de mörka tapeterna jag har där. En gång om dagen sätter jag på dammsugaren i köket och börjar långsamt jaga flugor, jag dammsuger säkert upp 50 om dagen, och de är oftast ganska små så jag antar att det är bebisar. Trots fula äckliga flugklibbor som hänger i taken och blir fulla snabbt.

Nä, ska man längta efter hösten så är det nog pga detta, flugorna. ;)

## Comment 3
Author: Abico

Skulle ärligt talat gärna byta till mig lite flugor om det innebar att det slutade regna ;)

## Comment 4
Author: Bävern

Jag har oxå problem med att bli av med vanliga flugar jag fick in en sen helt plötsligt hade jag massor, jag har 2st stora burar till kaninerna och marsvinen sen 3st störa burar till mina skrattduvor , för att bli av med dom måste man nog få tag på flugorna och städa varje dag i alla burar men det kan man ju inte verken råd eller har tid att göra det varje dag, jag har nu satt ut flugfångare i lägenheten men är ju alltid nya flugor som hittar in =(  inte haft flugor inne på många år men iår är dom här.... jobbigt

## Comment 5
Author: Sandra-B

Förra året var det extremt med flugor här, har aldrig varit med om något liknande. De var kvar läänge, var väl inte förrän till senhösten/vintern som vi faktiskt lyckades bli av med dem, trots måde envist jagande med flugsmäll och flugångare hängande i princip hela huset...

Detta året så är alla fönster som hålls öppna inklädda med insektsnät, likaså de dörrar som står öppna (de är dock öppna lite i nederkant så att hundarna kan gå ut och in i trädgården som de vill). Har även insektsnät i dörrhålet in till marsvinen för att verkligen undvika att få in dem där.

Om det beror på "säkerhetsåtgärderna" eller om det är så att det inte är lika mycket flugor i år kan jag inte svara på, men i år så är det "normalt" flugbestånd här - men in i marsvinsrummet kommer de inte oavsett.

## Comment 6
Author: _Charlie

Jag har inga fönstren öppna här men balkongdörren står öppen från morgon till kväll, och precis innanför balkongdörren står marsvinen. Det kanske är anledningen till varför de kommer in hit och föder massa bebisar. ;) Nästa år ska jag nog försöka få tag på en insektsnätsdörr till balkongen.

## Comment 7
Author: Bävern

#6 jag har myggnät både i balkongdörren och ett fönster i sovrummet men flugorna tar sig in ändå iallafall här, har aldrig öppet utan näten så dom kommer väl kanske in via utedörren , jag bor ju inte i en trappuppgång så är ju lätt för flugorna att komma in där..

## Comment 8
Author: Sandra-B

**#6**

På Lidl säljs det regelbundet insektsnät som man fäster på kardborrband som fästs runt fönster/dörr (finns klister på baksidan, tyvärr fäster det rätt dåligt så jag har fäst med små spik och sknappnålar). Kostar runt 40 kronor för en paket som täcker ett fönster.

## Comment 9
Author: Fridaaaa

\*pepparpeppartaiträ\* har vi varit skonade detta året.  
Förra året var ett helsike!

## Comment 10
Author: [Borttaget]

I år har jag inte haft så stora problem med dom vanliga flugorna, men därimot har jag lyckats få miljoner med små små svarta flugor å det är inte bananflugor, å d svärmar i massor när jag städar, hjälper inte att hålls helt torr i burarna heller utan jag får var 6 månad göra stor städning med flugspry å grejer.

## Comment 11
Author: flocken

Vi har! Vi har fått sätta upp dessa äckliga kladdiga flug fångare man har i ladugårdar. Förra året var inte alls lika mkt flugor. & vi hade fler marsvin förra året. Så det har ingen betydelse.

## Comment 12
Author: _Charlie

Jag lider med er!

Vad tror ni om att använda stas...st....medel som finns på granngården som man brukar använda i typ stall?

Tror ni det skulle vara ohälsosamt att ha hos marsvinen, och tror ni det skulle hjälpa mot flugor?

## Comment 13
Author: _Charlie

Stalosan. Såklart. haha!

[http://www.lactamin.se/webit/websidor/visasida.asp?idnr=tj8eHiD8FKjKO5zi5ruTK7i6gWtKI4G3uDKPEFjgmHXuQfk560NCCFOGgIMp](http://www.lactamin.se/webit/websidor/visasida.asp?idnr=tj8eHiD8FKjKO5zi5ruTK7i6gWtKI4G3uDKPEFjgmHXuQfk560NCCFOGgIMp)

## Comment 14
Author: millib

Jag har använt mig av det tidigare. Ska inte va farligt alls dock blir det smutsigt av det som är svårt att få bort men funkar kanon

## Comment 15
Author: _Charlie

På vilket sätt upplever du att det blir smutsigt av det som är svårt att få bort? :)

## Comment 16
Author: Isnona

Jag har inte haft några problem med flugor i år, men förra året var riktigt jobbigt. Dock hittade jag något på Granngården som fungerade jättebra. Det är små remsor som man sätter upp i fönstren, det är inte klister på eller så, så dem fastnar inte. Det är snarare något flugorna dras till och direkt när dem smakat på det så dör dem och trillar ned.   
  
Kommer inte ihåg namnet på produkten, men vet att det var en grön förpackning iallafall. Kanske du kan sätta på ytterkanten av burarna där marsvinen själva inte kommer åt? Bara en tanke =)  
  
Om du dammsuger upp flugorna, så kanske dom hittar ut sen igen? Eller lägger ägg inne i dammsugaren?

## Comment 17
Author: pinku

Jag säger venusfälla! Köpte en för tre veckor sedan och den frodas. Har inte haft problem med just flugor, utan insekter i stort, mygg, bananflugor, nattfjärilar you name it. Nu är det faktiskt bättre.

## Comment 18
Author: _Charlie

#17 Åh dom ser så otäcka ut! :D

#16 Det lät intressant, det ska jag kolla upp på granngården nästa gång!

När jag dammsuger upp flugorna dör dom, jag har kollat. Första gången gick jag ut på balkongen och öppnade upp dammsugaren för att de skulle flyga ut, men då låg alla döda i den. Jag tror pga värmen som blir, det blir ju jättevarmt, och suget så dör dom.

## Comment 19
Author: millib

#15 Pulvret är nu rosaaktigt och när detblir blött såböir det mörkare och liksom missfärgar. Svårt att skrubba bort, men beror väl på vad man har för underlag.men helt klart värt det.
