# panikattacker och kramper
Author: ericafurevi

För några år sedan hade jag ett marsvin som fick en väldigt märklig sjukdom eller något. Jag har försökt leta upp inlägg och artiklar här om liknande, och googlat en massor, men jag har inte hittat någonting!  
Varför jag vill veta är för att jag nyss köpt ett marsvin och jag vill ju veta hur jag kan undvika att samma ska hända henne.

Jo, mitt marsvin, Amber, var väl runt 4 år gammal, vi skötte henne väl och hon mådde alldeles fint. Hon verkade inte alls ledsen över att hennes gamla marsvinskompis dött för ett år sedan hon blev sjuk (menar bara att det fanns några tecken på att hon kände sig ensam).  
Men helt plötsligt betedde hon sig jättemärkligt! Hon fick liksom panikattacker och slängde sig mot burgallerna, upp och ner och hit och dit, hon hoppade enda upp till burtaket! Hon hade verkligen panik och det gick inte att lugna ner henne.  
Panikattackerna skedde lite då och då, och lite senare var det liksom som om hon fick kramper då och då. Kramperna liknade typiska dödskramper, det var hemskt att se.  
Precis samma dag som vi tänkte ta henne till veterinären och avliva henne fick hon sin sista kramp.

**Har någon hört talas eller varit med om något liknande? Vad är det för något och vad beror det på? :(**

## Comment 1
Author: juliino

Har ingen aning om vad det kan ha varit men jag rekomenderar att ni köper en kompis till erat marsvin ni nu köpt. Det är lag på att marsvin ska ha minst en artfränd och även om du inte ser att ditt marsvin mår dåligt så gör dem det. Dem behöver någon att prata med och sova med, äta med, ja helt enkelt dela vardagen med :)

Såg ditt andra inlägg nu. Hoppas dina föräldrar tar och lyssnar på dig. :)

## Comment 2
Author: fossingen

Låter som epilepsi anfall.

## Comment 3
Author: Linnet

#2 precis vad jag också tänkte, epilepsi.
