# Satiner i framtiden, hur tänker ni andra?
Author: Myosotis

Inför stämmobeslutet inom SMF om restriktioner för avel med satiner (som började gälla nu vid årsskiftet) diskuterade vi att detta beslut egentligen är för "milt". Att man borde neka registrering av satiner även från t.ex. "kända satinbärare" eller t.o.m. alla satiner. Men att det kan vara ett första steg på vägen.

Jag har inga satiner eller ens kända satinbärare bland mina djur, men om det visar sig att något av dem - nu eller i framtiden - ändå skulle råka vara satinbärare kommer jag genast att ta detta djur ur avel. Allt för att på sikt få bort satingenen helt.

Har dock sett att det finns andra som tänker på annorlunda vis, och t.om. fortsätter använda satiner i avel. Gissar att deras syfte är att få fram satinbärare som sedan kan ge "registringsbara" satiner?

Hur tänker ni här på MiF runt detta?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag tycker man ska sluta avla på satin och satinbärare helt. Att avla på en ras som får utstå en sådan grym sjukdom det är inte humant.

## Comment 2
Author: Fridaaaa

Tycker inte heller att man ska avla på satiner

## Comment 3
Author: Cavia

Jag resonerar så att den nya regeln som trädde i kraft vid årsskiftet borde varit hårdare, att det inte längre skulle gå att regga satiner över huvudtaget!. Tror att det på sikt är den enda lösningen att "få bort" rasen helt.

Nu när jag började med marsvin igen, var jag ju himla sugen på att  börja med goldens igen, och ta tillbaka mina linjer...men efter mycket funderande bestämde jag mej att inte göra det, för att just goldens är en utsatt ras. De flesta linjeavlade goldens i Sverige idag är satinbärare. Det hände att jag fick satiner i mina kullar som jag inte hade en aning om var satinbärare, men tittade man i stamtavlorna kunde man hitta satiner så långt bak som i 9-10e led, och det gäller ju fortfarande. Så tyvärr kommer det nog under en längre period att födas satiner i just goldenkullar.

Och när man som uppfödare har fått uppleva djur som i mycket unga år fått avlivats pga satinsjukan, så gör det mej ännu mer bestämd i min åsikt, att satiner ska "utrotas"

Att uppfödare hävdar att de har friska satinlinjer är i mina öron rent "bullshit" Det existerar inte några friska satinlinjer, iallafall inte så länge det inte kan läggas fram klara bevis genom regelbunden röntgen av sina linjer.

Sen att vissa djur drabbas senare i livet, eller inte drabbas alls, är nog en ren lyckträff. Det så oerhört synd att det inte finns statistik på det här. Att det tog så pass många år innan detta problem togs på allvar, och inte mörkats och tystats ner bland uppfödare som det faktiskt gjort.

Det blev ju ramaskri i Sverige när det för en tid sen var en uppfödare som ville ta in Baldwin och avla på, och jag förstår egentligen inte vad skillnade är? Båda raserna bär ju på defekter...

## Comment 4
Author: Mari

Jag är inte uppfödare men jag tycker det känns väldigt fel att medvetet föda upp dessa satiner, för som jag försått det så har de ju ett fel liggandes som kan bli väldigt plågsamt för dem - inget djur ska väl behöva lida för att vi är så fåfänga och vill ha denna ras kvar?

Det står väl även så i djurskyddsbestämmelserna att avel ej får förekomma på ett sådant sätt som kan innebära lidande för djuren - detta med satinavel kan väl innebära lidande i framtiden?

## Comment 5
Author: Lyan

Jag tycker den var på tok för mild! Det är lätt att komma runt problemet och ändå kunna regga ungarna.

Jag har satinbärare (en hel jättehög) och kommer ta ungar på en av dem i år. Tilltänkta hanen är satinfri. Jag vet att det kan ses som högst oseriöst, men det är väldigt noga avvägt för just denna kullen och jag kommer vara ärlig om någon unge säljs att mamman är bärare. Vet inte riktigt hur jag ska försvara denna kullen ärligt talat för jag jobbar på att slå ut satin i min avel. Denna honan är den enda bärare som kommer användas och sedan blir det ingen avel alls på kända bärare!

Jag ser inget problem med att ta ungar på ett marsvin med satin i 2: eller 3:e led, anlaget kan redan då ha försvunnit. Har varit med om att det fötts satiner i "helt" fria linjer :-(

 #4 Satinavel leder till lidande ja :-( Att medvetet föda upp satiner är fel, dyker det upp iallafall är det inte mycket att göra utom att vidta åtgärder för föräldradjuren

#5 Baldwin finns redan i Sverige, eller fanns iallafall för ett år sedan

## Comment 6
Author: Cavia

#5 jodå, jag vet att Balwin finns i Sverige, men jag menade att då blev det sådan rabalder om den rasen, och varför inte lika stort rabalder om satin ;)

## Comment 7
Author: Lyan

#6 Oki :-) Borde vara samma reaktion men man vänjer sig vid det man är van att se, satiner har ju funnits i Sverige jag vet inte hur länge och uppfödarna har mörkat problemen. Baldwin visste man redan från början att de är sjuka och då är det lättare att ta ställning än att "bråka" med dem som redan har satiner.

När jag började med satinlånghår fick jag veta att det var bara korthåren som blev sjuka, men det har ju mina bevisat gång på gång att så inte är fallet

## Comment 8
Author: Cavia

#7 Exakt vad jag fick höra jag med, när jag första gången fick höra om OD (ja, numera satinsjuka) att det bara var korthår som drabbades. När jag själv började med just goldens och kom i kontakt på riktigt så att säga med satinerna märkte jag hur känsligt ämne det här var. Att uppfödarna var väldigt snabba med att tala om att dom då aldrig haft ett djur som varit drabbat. Sen fick jag höra att satinerna i Danmark var mindre drabbade, så jag i min enfald trodde på det och köpte in några djur därifrån, för att vad jag trodde kunna få fram ODfria linjer...men det fick jag ju bevisat rätt snart att så var ju inte fallet...

Det hela är ju så sjukt, att man som uppfödare mörkar bara för att i människans öga få fram fina djur. Att dom sen lider av en obotlig sjukdom verkar flera tyvärr inte bry sej om?

Nej, vi får alla hoppas att samtliga tar sitt ansvar och för djurens bästa ser till att det avsiktligt inte föds några fler satiner.

Som sagt, att behöva ta bort en helt perfekt rasmässigt, otroligt vacker satin PE goldenhona på nyss fyllda 5 månader, som knappt kan röra sej i buren...det är inte roligt kan jag säga! Inte heller speciellt roligt att behöva ta bort en ännu vackrare SV-06 satin DE goldenhona på tre år, som ligger i ett hörn och inte kan äta pga att käkarna håller på att vittra sönder...

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Jag tycker reglerna är bra. Men att regga dom i huvudettaget vore bara helt fel. Så himla fina djur, men det är insidan som blir helt förstörd. Tänk er sjävla den dumma smärtan och du kan ingenting göra.

Jag slutar med goldens för det är för stor risk för det kommer ut en satin och jag skulle må så himla dåligt om det skulle komma en satin. För jag kan faktiskt nästan till 80-90% säkerhet veta att h\*n kommer få satinsjukan. Satinanlaget är hemskt. Det är som sätta ihop två dalmatiner eller två roan. Nej det är väl värre? Det är helt sinnessjukt vad ont dom små djuren måste ha..

Tycker djur som är satinbärare ska absolut inte i avel. Inte ens om det kommer komma satiner i kullarna. Fortfarandes en risk att man för vidare satinlaget. Och det är bara så fel..

Håller med Ulle, reglerna är för mesiga. Hårdare regler på satiner.

_Inlägget redigerat av moderator, eftersom svordomar bryter mot nätverkets skrivregler._

## Comment 10
Author: Myosotis

Bara för att förtydliga: jag är den som skrev motionen som ledde till beslutet. Att utforma den på det "milda" viset var ett strategiskt beslut jag tog eftersom jag bedömde att det var enda chansen till att den skulle kunna gå igenom.

Till min glädje visade det sig att de flesta av SMFs lokalavdelningar tog frågan mycket seriöst och stödde motionen.

Åtminstone i min lokalavdelning sa vi att detta beslut är det första steget, och att strängare regler ska komma längre fram.

## Comment 11
Author: Cavia

#10 Exakt, ett steg i rätt riktning!

## Comment 12
Author: FeliciaS

Jag tycker motionen var ett steg i helt rätt riktning! Personligen tycker jag vi borde gå längre så att inga satiner alls får registreras. Det beslutet hade nog varit svårare att få igenom redan då, men nu när ämnet är diskuterat flera gånger om tycker jag man kan kräva mer och tror chansen är större att få igenom även ett sådant beslut.

Jag tycker det är helt fel, så otroligt egoistiskt, att bevara en ras som är påvisad sjuk enbart för egen skull. Det är inte att tänka på djurens bästa.

Själv har jag mött argument som att det vore tråkigt om en hel ras skulle dö ut (men anser själv att det bara är ett framsteg om man får stopp på så plågsamma sjukdomar "satinsjukan"), att det inte finns tillräckliga bevis för att sjukdomen är bunden till satiner osv. Det senare ser jag dock mer som en bortförklaring, det är hemskt hur man kan förneka något som är så allvarligt.

## Comment 13
Author: Creation

Jag tycker att det är bisarrt att man vill avla på en ras där djuren med största sannolikhet lär drabbas av en plågsam sjukdom senare i livet. Hemskt! Att totalt avfärda tanken samtidigt som man vägrar röntga något av sina djur(ett synsätt jag till min förfäran upptäckt troligen fortfarande finns), det är ännu värre.  
  
Vad jag skulle önska till framtiden(ett ministeg) är att man på något sätt skulle kunna veta ifall ett marsvin är satinbärare genom att titta på stamtavlan. Det finns ju många linjer som till synes är satinfria, sen om man ser på släktingars syskon och mostrar o.s.v. så kan det visa sig att både den ena och den andra är satinbärare. Det behöver bli bättre dokumenterat.  
  
Men det som egentligen behövs är väl förbud mot att registrera satiner+satinbärare över huvud taget. Det är nog först då det kan ta stopp på riktigt.  
  
Förresten, får baldwins registreras i Sverige? Det får de väl inte?  
  
**#10** Det ska du ha eloge för! :-) Man måste börja någonstans.

## Comment 14
Author: Cavia

#9 Det är ju risk att det dyker upp satiner bland buffarna också, även där finner man en del satin i dagens bufflinjer...så resonerar du på samma sätt som du gör med golden så borde du göra samma med buffarna, tyvärr...

## Comment 15
Author: Fridaaaa

#14 Kan förekomma satin i typ alla färger

## Comment 16
Author: Lyan

#15 Fast det är betydligt vanligare på self/crested golden och även andra färger, som tex buff, där satinerna har kunnat ställas ut och man aktivt har avlat fram dem

## Comment 17
Author: Fridaaaa

#16 Ja det kan hända, men kan fortfarande komma i typ alla färger. Pyret födde t.ex en goldenaougti som var satin

## Comment 18
Author: Cavia

#16 just precis. Bland korthåren är den vanligaste färgen på satin golden och buff, både enfärgade men även roans. Även en del agoutis förekommer också. Under mina år på utställningar har jag endast en gång sen en svart satin, och någon enstaka vit och nån creme.

## Comment 19
Author: Fridaaaa

#18 som jag skrev ovan fick min ena hona jag hade en goldenagouti unge i sin enda kull

## Comment 20
Author: Lyan

#19 Fast Pyret var en sheltie, det är stor skillnad

## Comment 21
Author: godisgrisen

Jag tycker att satiner utan tvekan är de vackraste marsvinen men det hjälper inte jag skulle inte vilja föda upp en ras som inte är frisk. De är inte sunda så som jag ser det måste de försvinna det är det enda... det måste bli så för marsvinens skull.

Visst är motionen lite "mild" men man måste komma ihåg att det väldigt nyligen kommit bevis på att det är rasen i sig som är sjuk det tar alltid tid att vända folks åsikter. Det är bättre att starta detta mesigt än att slå på stora trumman och kanske inte få igenom motionen. Detta är en väldigt bra start och jag hoppas att alla kommer till insikt så satinerna på sikt (gärna så fort som möjligt) försvinner. Det kommer ju förstås att ta tid eftersom satiner ibland kan pluppa fram oväntat men jag hoppas att det i framtiden inte längre kommer att finnas marsvin som behöver utstå denna förfärliga smärta.

## Comment 22
Author: Fridaaaa

#20 Sant men ungen blev korthårig

## Comment 23
Author: Lyan

#22 För att pappan var korthårig. Du kan inte jämföra en rasavlad satin med en pet. De är bägge satin men där är enda likheten. Det är ungefär aom att jämföra en self med merino

## Comment 24
Author: Cavia

#22 Vad Lyan och jag menar att det **_avsikligt_** har avlats satiner på främst golden och buff, samt de färger jag nämner här ovan. Att det dyker upp satin i vilken färg och pälsvariant som helst är väl självklart, men då är det oftast inte avsikligt, eller hur?

## Comment 25
Author: RosaMarsvin

Kan någon genetikinsatt kommentera detta (Myosotis kanske)? Nedanstående är mitt anatagande, och jag vill veta om jag har rätt eller fel i något av det jag skriver.

Är det inte så att satin är ett reccessivt anlag? Kommer inte en satinbärare parad med en self utan satinanlag att ge 50% satinbärare och 50% selfar utan satinanlag i så fall? Alla dessa ungar kommer väl att se ut som vanliga selfar? Därmed är det ju omöjligt att veta om ens linje ärver ned ett satinanlag generation efter generation, tills det "faller ut" och visar sig i form av en satinunge. Ingen uppfödare (av alla raser) kan i så fall garantera att hans/hennes djur inte är satinbärare. Förutom möjligen raser där satin över huvudtaget inte kan eller har förekommit någonsin (finns satin-skinny t.ex?)

En satinbärare parad med en satinbärare skulle enligt samma resonemang ge 25% satin, 50% satinbärare och 25% vanlig self. Det vill säga, om man skulle få en satinunge, så kan man vara säker på att BÅDA föräldrarna är satinbärare och man kan ta dem ur avel. Jag antar att något annat säkert sätt inte finns för att avgöra om marsvinet är satinbärare eller inte?

Om man gör så, dvs plockar bort ur avel de honor och hanar som får satin, samt syskonen till satinungen eftersom hela kullen med 75% sannolikhet är satin/satinbärare, så kommer ju förekomsten av satin att minska.

Trots detta, om min teori stämmer, så kan vi ju aldrig få bort alla satinbärare, eftersom det kan slumpa sig så att två satinbärare aldrig får någon satinunge (eftersom sannolikheten att det inte blir satin är 75%) och då kan man ju vilseledas att tro att de (eller åtminstone den ena) är vanliga selfar.

## Comment 26
Author: [Borttaget]

#25 satin finns hos skinny också tyvärr

## Comment 27
Author: Ratchaburi

Jag ser reglerna som finns i dag som ett steg i rätt riktning. Jag tycker personligen att alla satinbärare borde plockas bort från aveln.

Jag säger inte att det inte finns satin linjer utan OD men jag tycker det då är konstigt att dessa uppfödare utan OD i sina linjer inte vill bevisa detta genom röntgen/blodprov!

Diskussionerna kring satins har funnits väldigt länge och det har enbart kommit bevis på att OD finns, inga bevis på att det inte finns i vissa linjer. Att medvetet avla på ett anlag som ger sjuka djur känns som stenålder. Någon i tråden jämförde satin med dalmatiner, jag vill hävda att det är mer humant att para dalmatiner med dalmatiner då det ger en mycket kortare tid av lidande än en satin som kan leva i många år med sin sjukdom. Inget av de två förespråkar jag.

Det bästa för djuren är självklart att man tar alla satin och satinbärare ur avel och "förbjuder" de helt och hållet. Problemet är att kunna kontrollera detta, så länge man kan vinna på att använda bärare i avel kommer vissa fortsätta göra det!

#3 Vilken defekt hos baldwins är det du pratar om? Helt OT men blev väldigt nyfiken!

## Comment 28
Author: Cavia

#28 Ev avsaknad av brässen...

## Comment 29
Author: Ratchaburi

#29 Misstänkte att det var det du syftade på ;-)

Då kan jag meddela att det enbart är rykten, böffel och båg. Rent påhitt.

## Comment 30
Author: Cavia

#30 Det är det säkert, men DÅ när det ett hett ämne, när djuren först skulle tas in hit.

## Comment 31
Author: Mari

Lånar tråden och frågar lite snabbt vad brässen är för något?

## Comment 32
Author: Ratchaburi

Brässen eller thymus är ett organ som sitter högt upp i människans bröstkorg. Den är en körtel med viktiga funktioner under utvecklingen av immunförsvaret tidigt i människans liv. Efter puberteten tillbakabildas organet, och körteln är avsevärt mindre hos vuxna.

Finns då också på andra däggdjur som marsvin. Eller skall finnas iaf.

## Comment 33
Author: [Borttaget]

Jaghar inga satinbärare i min avel. Och eftersom jag slutar nästan helt med släthåren så är det inte så mycket jg oroar mig för. :-)

## Comment 34
Author: Myosotis

\# Resonemanget är korrekt, förutom att det är 67% risk att selfar från två satinbärare också är satinbärare.

Precis som du anser jag att man genast ska ta kända satinbärare, och helst även misstänkta satinbärare enligt ditt resonemang, ur avel.

## Comment 35
Author: Cavia

#34 Men det har du väl ändå, dina buffar, samt de du lånat in har ju också satiner i sin stam...så att vara helt säker på att dom inte skulle vara satinbärare är ju svårt att avgöra...men det är ju bra att du nu valt att inte ta några fler kullar på dessa =)

## Comment 36
Author: [Borttaget]

#36 - Precis, jag vet har full koll på det. En av anledningarna jag slutar. För vill inte ha på samvetet att jag tagit fram någonting som är satin och förr eller senare kommer få den där smärtan.

Jag har långhår utan satinanlag eller ja som jag inte vet är satin iallafall..

## Comment 37
Author: RosaMarsvin

#35 Då tänker vi likadant. Jag skrev att 50% av ungarna efter två satinbärare blir satinbärare, 25% blir self. Dvs 3 av fyra kommer att se ut som self, men två av dessa tre är satinbärare, 2/3 är 67%.

\# 36det är omöjligt att säga att ens djur säkert inte är satinbärare. Däremot kanske sannolikheten är större för vissa raser som self golden och buff. Men exempelvis Satinsheltie har väl varit så pass populärt att det kan finnas många satinbärande shelties?

## Comment 38
Author: [Borttaget]

Tyvärr så finns det även satin bakom några av mina skinnys, dock i 5-6:e led. Jag kommer arbeta med rex blandningar för att sedan få fram Silveragouti skinnys. ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") I och med detta så borde risken vara minimal att få satin... \*håller tummarna\*  
  
[www.kennelgroths.com](http://www.kennelgroths.com)

## Comment 39
Author: Fridaaaa

#24 Då förstår jag bättre nu när du förklarade så :)

## Comment 40
Author: luneas

Jag har ju fött upp satin tidigare och har det alltså fortfarande kvar i mina linjer långt bak (föder numer upp self och crested buff och saffron). Däremot har det \*peppar peppar\* inte dykt upp en enda satinunge sedan jag bestämde mig för att lägga ned satinaveln för ca 2 år sedan. Om det skulle födas en satinunge hemma hos mig så skulle jag mest troligt behålla den själv, eller ev låta någon mycket insatt person få köpa den. Jag tycker att reglerna borde skärpas ytterligare, dvs att man inte får registrera någon satin över huvud taget. Men det här är naturligtvis ett jättebra steg i rätt riktigt! :-)

## Comment 41
Author: dumlekola

Vad räknas som satinbärare egentligen? Om det funnits satin bakåt över huvud taget eller räknas det som borta om det inte blivit någon satin på 5-6 generationer?

## Comment 42
Author: Myosotis

#42 Grundläggande genetik, se [här](http://marsvin.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=5c44736b-4ce7-4a00-be84-1fe8b0c27cc9). En bärare är en individ som har en heterozygot uppsättning av ett dominant och ett recessivt anlag. I detta fall är satin det recessiva (som alltså behövs i dubbel uppsättning för att visa sig = satinmarsvinet måste få ett recessivt anlag från vardera föräldern och blir då homozygot för recessiva anlaget satin)

Att veta om en self är satinbärare eller inte är inte möjligt utan testparning.

Försåvitt selfen inte har minst en satinförälder, för då är den 100% säkert satinbärare.

## Comment 43
Author: dumlekola

#43 Så för att veta om ett marsvin har satinanlag så måste man testpara med en satin, och kan inte ens då veta säkert eftersom det bara statisktiskt är 50% risk/chans att det blir satinavkommor?

## Comment 44
Author: Myosotis

#44 Korrekt. I teorin. I verkligheten skulle man förstås inte göra testparning, det är inte etiskt. Istället bör man då avstänga alla som "by accident" visar sig vara satinbärare, dvs att det råkar komma satiner när man parar med en annan dittills okänd satinbärare. Och som sagt bör helst även deras helsyskon då tas ur avel. Och ungarna i den där "ojdå"-kullen.

## Comment 45
Author: Cavia

Eftersom ämnet kommit på tapeten igen, i annan tråd, puffar jag upp denna =)

## Comment 46
Author: Lyan

Eftersom tråden kommit upp igen så kan jag ju skriva hur det gick med min kull. Det blev ingen. Jag kom fram till att det är HELT OACCEPTABELT att para en känd satinbärare och för varje dag så blir jag bara mer och mer irriterad på folk som fortfarande gör det (och att jag ens tänkte tanken!).

Det är en sak att para två djur där man har gjort allt för att kolla upp stammen och det ändå kommer satin, det kan man inte hjälpa, men om man sedan fortsätta avla på föräldrarna så nej, det är inte okej!

Jag kan tycka att det är okej att para ett marsvin med satin i andra led (eller har ett satinsyskon) om marsvinet är riktigt riktigt bra, man har stor kunskap om genetik och satin och att man väljer partner extremt noga. Jag gjorde en sådan kull i somras eftersom honan med satin i andra led är så bra, men i framtiden kommer jag inte att göra det utan jag vill ha satinet tidigast i tredje led.

Tyvärr finns det fortfarande uppfödare som inte tar satin på allvar och till och med mörkar att de använder bärare.

## Comment 47
Author: PaaatyPalm

och här kommer en som inte vet något "viktigt" om marsvin & frågar vad som är grejen med satin?

Äger inga marsvin och planerar inte något inköp heller :)

## Comment 48
Author: Lyan

#48 Om du går in på länken satin och satinsjukan i min signatur så finns det information om satin och bilder på satinmarsvin

## Comment 49
Author: Lyan

#48 Om du går in på länken satin och satinsjukan i min signatur så finns det information om satin och bilder på satinmarsvin

## Comment 50
Author: PiggieVille

Nog finns det dem som ff avlar. Så sent som i förra veckan fanns en annons på blocket om en satin self golden avels hane(!) till salu. Mycket respektlöst skulle jag vilja säga. Både mot djuret men även potentiella köpare.

## Comment 51
Author: ivrigs

#51 Det måste vara en mycket okunnig säljare! Jag kan nog garantera att alla aktiva uppfödare inom SMF inte medvetet skulle sälja en satinhane till avel! Blir mycket illa berörd eftersom jag själv föder upp goldens och till varje pris önskar att det inte dyker upp satiner i kullarna. Tyvärr finns det en hel del satiner bakom dagens goldens, men alla seriösa uppfödare som jag vet om avlar aktivt ut det anlaget.

Skulle man i alla fall få en liten satinunge så får man ta hand om den på bästa sätt (enligt mig är "på bästa sätt" att behålla den själv), men absolut inte avla på den.

## Comment 52
Author: RosaMarsvin

#47 Man tänkte ju som du då, och man tänker som du gör nu, nu. Jag tycker att det är intressant att det bara gått två år sedan den här tråden startades. #52 Det är trevligt att det finns kunniga, seriösa uppfödare som fortsätter avla goldens, så att satinanlaget så småningom försvinner från den fina rasen. Men självklart kommer det att ta mer än två år.
