# Konstiga ljud?
Author: Michaela98

Hej!

jag har precis fått ett marsvin som gör små pipiga mörka ljud när jag håller i honom, vad kan det bero på?

mvh, Michaela

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Hur är pipen? Långa? Korta? Upprepas dem? Hur är kroppsspråket när ljuden kommer?

## Comment 2
Author: Michaela98

det är korta små pip. han gör dom när ja bär honom eller om han inte gör någonting...

## Comment 3
Author: Cassidy82

OT, men tänk på att marsvin är flockdjur som aldrig ska leva ensamma!

## Comment 4
Author: Michaela98

Han har bott ensamm sen jag fick honom. Han mår bra osv o jag har tjatat på mina föräldrar om en kompis till honom. pappa säger \*jag vet inte om det går\* o mamma säger \* inga fler marsvin, hahaha\* men jag säger att dom är flockdjur osv... o sen fråga mamma en i djuraffären o hon sa att om han levt  ensam så länge så borde han inte bry sig. Såklart tror jag inte på det och är  arg på mamma o hon i djuraffären.- Jag frågade en annan djuraffär hur man skulle göra och hon sa också att han måste ha en kompis! Men nu går mamma på att den hon frågade sa att han kunde va ensam och så säger hon \*Hon va mer kunnig på sådant här :D....... :/ Tro mig jag gör allt för att han ska få en vän men samtidigt är ja orolig.... om han inte gillar det marsvinet ja köper?? VAD SKA JAG GÖRA DÅ! han har bott ensamm så länge så han kanshe blir super chokad när han ser en varelse komma nära honom o då kanshe viggo biter....även om ja köper en liten ung tjej så kanshe han ändå bråkar? jag vill inte ta den risken men samtidigt så vill ja..... Jag vet inte hur ja ska göra ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 5
Author: Virvlan

Nej det är lag på att ha två marsvin. Så ni måste skaffa en till.

## Comment 6
Author: Hanna

http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/andrasallskapsdjur/smagnagare.4.62af51191240430af4d80002633.html

## Comment 7
Author: ElmerKrudd

Jag hoppas att han är kastrerad om du tänker skaffa en hona som kompis till honom :)

Som sagt, det är lag på det. Säg det till din mor och far :)

## Comment 8
Author: Virvlan

Ja förstår ditt dilemma.. Har en bekant som har ett killmarsvin han gick jättebra ihop med sin rumskompis men sen när de kom in en hona i samma rum. Då blev dem rivaler och försökte mörda varandra.

Nu har hans vän dött och även honan för dom var gamla.  
Men han är kvar och min bekant skaffade en unge till honom, som han hatar. Han hackar tänder och..nej dom får bo i varsin bur.

Killar är inte att leka med.. inte alltid dom gillar varandra... :( men du måste pröva i alla fall.
