# Färgfrågor om genetik!
Author: Frida B

Försöker förstå mig på allt det här med färger och teckningar.. Men har aldrig kommit underfund med hur vissa gör när dom försöker avla fram en viss färg, genom att titta på ledet bakom. Hur tänker man? Och ni uppfödare som till exempel föder upp mag pie (är väldigt intresserad av färgen magpie, så snygg!), hur vet man då hur man ska få fram rätt färg o.s.v? Ni som föder upp andra färger/teckningar, hur gör ni för att få den rätta färger? Hoppas ni förstår vad jag menar..

## Comment 1
Author: Frida B

Puttar denna 😃

## Comment 2
Author: Lyan

Genom att titta på leden bakom så kan man räkna ut vad marsvinet bär på för anlag. Om vi ska ta magpie då så kollar man om det finns något silveranlag, cr, magpie är crcr, alltså homozygot för silver. Om man letar nya avelsdjur så kan det vara bra att veta om det tex ligger himmi bakom då det förstör en hel del om man får in det i magpieavel.

## Comment 3
Author: Eulwen

Din fråga är så brett ställd att den blir svår att svara på utan att skriva en hel uppsats. ;-) Du är bekant med genkoderna för olika färger? Genom att med färgen luska ut vilken genkod marsvinen har kan man också räkna ut vilka möjliga färger och teckningar ungarna kan få. Men sen är det slumpen som avgör vad det blir. Lyans hemsida är jättebra för att sätta sig in i hur det fungerar.

## Comment 4
Author: Frida B

#3 haha oj, ja det är väl mycket inom detta området antar jag.. Men hittade färgkalkylatorn igår kväll vilken är min nya bästa vän just nu! Men stämmer den hyfsat?

## Comment 5
Author: Eulwen

Ja kalkylatorn stämmer bra. Dock tar den inte hänsyn till modifierare utan bara färggenerna, så en magpie blir svart/vit i den t.ex.

## Comment 6
Author: Frida B

#5 jaha... Får plugga på ännu mer då ;)
