Marsvin iFokus

Marsvin

Etikettfoder
Läst 48 ggr
Pyret&Nila
0

Bra att äta

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
Förhandsgranskning av bild 1 av 2
Förhandsgranskning av bild 2 av 2

Hej jag undrar om ni vet något bra att äta för marsvin.mina gillar ju vitkål men dom säljs i så stora mängder på affärerna jag har kollat på.vet någon av er något bra?

  • Redigerat 2023-12-28 13:53 av Ljungåsen
Ljungåsen
0
#1

Menar du grönsaker?

Paprika är en bra, C-vitaminrik grönsak. Vitkål innehåller också C-vitamin, fast inte lika mycket. Om man plockar av bladen ett och ett istället för att skära i den så håller ett vitkålshuvud i evigheter, så då gör det inte så mycket att det tar tid för dem att äta upp.

Annars gillar mina gurka (innehåller i princip bara vatten), morötter och stjälkselleri. Med sellerin är det viktigt att man skär den i skivor, för den kan vara lite för trådig annars. Vanlig sallad (grönsallad, romansallad) brukar också vara populärt, men innehåller inga egentliga nyttigheter.

Fridaaaa
1
#2

Broccoli
Paprika
Spetskål brukar säljas i lite mindre

Är två bra grönsaker
Morötter = enbart godis, samma med frukt

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Pyret&Nila
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

#0: Tack för tipsen. Jag ska testa att ta bort ett blad i taget och testa ge stjälkselleri😀

Pyret&Nila
0
#4

#3: Spetskål verkar bra ska testa det med

Ljungåsen
0
#5

#4: Gör samma med spetskålen som med vitkålen. Plocka ett blad i taget istället för att skära i den. Savoykål kan också hanteras på precis samma sätt. Och rödkål.

Om morötter och broccoli råder det delade meningar. Eragons skriver en del om grönsaker i länken nedan
https://www.eragons.se/om-marsvin/foder/

Fridaaaa
0
#6

#5 Broccoli är bra att ge.
Morötter är godis både för marsvin och kaniner.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Ljungåsen
1
#7

#6: Broccoli är oerhört gasbildande, och ska bara ges i sparsam mängd, om alls.

Morötter har fått oförskämt dåligt rykte. De är rika på A-vitamin, och har en bra kalcium-fosfor-kvot, om man behöver kompensera för grönsaker med mera kalcium, som exempelvis Kirskål eller maskrosblad.

Fridaaaa
1
#8

#7 Inte mer gasbildande än vitkål eller spetskål. Så fungerar lika bra som annan kål för marsvin. Ingen grönsak ska man ge mycket av per dag

Nej det har det inte.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Ljungåsen
2
#9

#8: Vi får helt enkelt vara överens om att vi inte är överens.