Underlag till bur???
Hej!
Vi ska testa att byta till fleece i buren, men har hört att man ska ha något under som är mjukt typ. Vad är det isåfall?
Mvh Nora 🩷
Kakan och Kola heter mina små grisar 🐽
Saknar dig Oreo 🩷🕊️🩷🕊️
Ska du ha fleece i buren så behöver du mycket riktigt ha något mjukt under fleecen, annars blir det alldeles för hårt för marsvinens känsliga små fötter. Det behöver dessutom vara absorberande, eftersom hela idén med fleece är att kisset ska rinna igenom och lämna ytan på fleecen torr.
Det finns olika saker som kan fungera som mjukt och absorberande. Ett tjockt lager spån, eller Ikeas badrumsmatta Toftbo vet jag folk som använder.
Mina marsvin bor på vetbed, som är mjukt och sviktande i sig. Jag använder stallpellets under som absorberande lager, men det är alldeles för hårt om man bara har fleece.
#1 tack så mycket för svar! Om man har ett lager med spån under, hur ofta behöver man byta det då?
Kakan och Kola heter mina små grisar 🐽
Saknar dig Oreo 🩷🕊️🩷🕊️
#2: När du byter fleece så tar du bara bort det spån som är blött och fyller på med nytt. Torrt spån kan vara kvar. Fleece brukar behöva bytas åtminstone två gånger i veckan.
Viktigt också att du tar bort alla pluttar dagligen. De ligger ju ovanpå fleecen så det brukar gå rätt fort.
#3: Toppen! Det var därför vi tänkte byta till fleece, alltså för att det inte skulle ta lika lång tid att städa. Jag är elva och måste ju gå i skolan så det brukar vara lite bråttom 😅.
Kakan och Kola heter mina små grisar 🐽
Saknar dig Oreo 🩷🕊️🩷🕊️
#4: Det går definitivt fortare att städa, men man får ju göra det varenda dag istället. Och har du tillräckligt tjockt lager spån så kommer inte kisset att nå ner till botten av buren, och då luktar det mindre.
En välskött marsvinsbur ska ju bara lukta hö.
Jag använder ett tjockt överkast som jag dubbelvikt, sedan en absorberande valpfilt (från Amazon)
Och när det är i tvätten så använder jag mjuka badrumsmattor från rusta, sen absorberande valpfilt.
Jag har även en låg samla låda från Ikea där de har sin höhäck och även sin vattenflaska och droppskål.
Varje kväll så börjar jag med att se över lådan och städar den efter behov, fyller på hö, ger nytt vatten och utfodrar med grönsaker. Medan grisarna sitter och mumsar så lyfter jag ut deras hus, lösa bäddar och gnagpinnarna för att dammsuga bort dagens bajspluttar.
Min dammsugare är en Philips utan påse med ett borsthuvud. När jag är färdig tömmer jag ur dammsugarbehållaren i soporna och städningen är klar :)
Varje helg gör jag storstädning medan de lufsar i en provisorisk lekhage. Absolut bästa lösningen för mig :)
Jag använder en tvättpåse för att skydda tvättmaskinen.
Min erfarenhet är att fleece drar åt sig hö för mycket ^^ så fleece använder jag i deras hus eller på taken för att de ska ha mjukt att ligga och goa sig på :)
Sorry för långt inlägg. Men hoppas det underlättar för dig.
De absorberande valpfiltarna rekommenderar jag varmt för de är bara att skaka av så faller allt hö av. Ett dyrt inköp men betalar sig i längden.
#6: Bra tips!
Mvh
Mig