Skinny
Någon gång i slutet på veckan ska jag åka och hämta en skinny hona :) och jag har läst att dom kräver mer än "vanliga" marsvin. Så ni som har skinny kan inte ni skriva det viktigaste man ska tänka på? Och hur ska jag presentera henne för mina två andra marsvin?
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se
Skinny har ju ingen päls som skyddar dem mot kyla, därför äter de mer vilket också resulterar i fler kluttar i buren.
Därför skulle nog bra mat och något varmt sovställe, t ex en mysrulle, uppskattas.
Jag hoppas också på att få hem en liten skinny. :)
Läste någonstans att skinny oftast inte blir lika gamla som "vanliga" marsvin, stämmer det verkligen?
Livet med två australian shepherds
- https://brukshundarnas.wordpress.com
Det stämmer att Skinnymarssvin lever kortare än pälsade marsvin.
Lite jag fått höra angående skötsel av skinny är att de är känsligare för "felbehandling". En skinny vill ha fri tillgång på bra hö och gott om grönsaker. detta är ju egentligen samma behandling som ett hårigt marsvin vill ha en vad jag förstått är det ännu viktigare för en skinny.
Enda skillnaden jag märket på mina skinnys är egentligen att den ena av dem fått ett och annat ytligt rivsår så man får tänka en extra gång så det inte finns något för dem att riva sig på iom att de ej har päls som skyddar.
Hur man sätter ihop dem är precis som med pälsade marsvin. På ett nytt ställe där inget marsvin har sitt revir och sedan in i en ordentligt rengjord bur som ger tillräckligt med utrymme för alla grisar.
Jag tycker att det är viktigt att de har någonstans att skypa in där det är varmt, som en mysrulle t.ex. Jag tror inte att det är bra för dem att frysa. Det kostar i energi och gör att de måste äta mer.
Om det är så att skinnys lever kortare än andra marsvin så är det verkligen något för uppfödarna att ta tag i. Min skinny fyllde sex år för drygt en vecka sen. :)
Hur kommer det sig att de lever kortare?
Vad är då en "normal livslängd" för skinny marsvin? Kan också vända på frågan, när ses ett skinny marsvin som gammalt?
Livet med två australian shepherds
- https://brukshundarnas.wordpress.com
Ska man byta spån och rengöra allt innan? Tänkte att det kan bli lite svårt att rengöra dom två mysrullarna som dom har i buren nu.
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se
#3 Vad roligt att höra!
Har precis pratat med en uppfödare som menade att hennes älsta blev ca:4. (tittar på min älsta som är 3 och vill gääärna ha kvar henne lite till…) och att det var vanligt att de bara blev 2-3 år gamla. Får ju upp hoppet när du berättar att din är så gammal.
#6 Vilka är det som hävdar att skinnysar lever kortare? är det uppfödare som själva upplevt det? en eller flera?
Jag har en hel del skinnysar här hemma i olika åldrar, men den äldsta (som även är min näst första) är ännu bara 4 år och 5 månader. Men sen har jag flera som snart blir 4år, 3 år och neråt. Jag märker inte av nån tendens alls till att dom skulle leva kortare eller bli sjukare än andra marsvinsraser. Sen kan man ju fråga hur gamla andra marsvinsraser oftast blir om man börjar kolla upp dom i nån större skala.
Jag tycker ärligt att skinnysar verkar vara ganska friska och tåliga. Jag har haft 16 kullar där mamman varit skinny och i samtliga fall har honan klarat dräktigheten och förlossningen bra.
De flesta frågor har du redan fått svar på, när det gäller att sammanföra nya marsvin kan du läsa mer om det här :)
Vad roligt med en ny gris!
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
Tack för alla svaren, igår hämtade vi hem henne. Bäckebo´s Rom Russin. Hon är helt underbar och sammanföringen mellan henne och mina två andra marsvin gick bra :)
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se

Vad bra att det gick bra:) Skinny är ju bara så söta:)
#9 Vad kul! :) Du får visa bilder också ^^
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus

Jag hävdar att skinnymarsvin lever kortare än andra marsvin. Det grundar jag på minnessidor på olika uppfödares hemsidor som jag tycker ger ett tydligt svar på frågan.
Envishet och drömmar
#11 Bilder kommer :) Det kan jag lova ;)
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se
Hon är jätte söt, verkligen! 
Nu blev jag verkligen sugen på en egen liten naken fis. 
Livet med två australian shepherds
- https://brukshundarnas.wordpress.com
Oj, en sån söt liten Ruth. Måste hålla med #17, jag vill också ha en ;)
Hanna
Naw, vilken sötgris :) Svarta Skinnysar tycker jag är jättefina. Tjusiga fladderöron med :P
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
#17 Då får du ta och skaffa dig en ;) Dom är helt underbara.
#19 Javisst är det tjusiga fladderöron, nästan så jag undrar när hon ska ta och flyga iväg xD
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se

Gud vilken sötnos! Jag har en lakeland hona som är efter Bäckebos Kitty så dom kanske är släkt? Kommer i alla fall från samma uppfödare som min honas mamma :)
Jenny
Medarbetare på Mode & Skönhet iFokus - sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!
Kika gärna in på min blogg
#12 Ett skinnymarsvin ska leva lika länge som andra marsvin. Det finns nämligen ingen fysiologisk skillnad mellan skinny och andra raser. Därmed inte sagt att livslängden inte kan variera mellan olika linjer och så men det gäller även andra raser. Att de äter mer och får kortare livslängd beror troligen på att de antingen hålls fel (dvs. för kallt) eller på för hög grad av inavel (något som var ganska vanligt hos skinny för ett antal år sedan pga. att avelsbasen inte var så stor).
Minnessidor är absolut ingen redogörelse för hur många av ens marsvin som dött utan ofta är det ett visst urval. Kan dessutom inte finna särskilt många skinnyuppfödare som har minnessidor, i alla fall inte uppdaterade. Vet inte heller vad du menar att du jämför med, har du då studerat en massa minnessidor som uppfödare av olika raser har och gjort någon slags statistik?

När jag köpte min älskade Vild Vittra var jag nära att backa då ju uppfödaren "som är en av dom främsta på just skinny" säger att dom oftast har betydligt kortare liv än andra raser.
Men jag vill tro att som #22 skriver så har vi nog idag en större bredd gällande avelsmaterial samt även kunskapen över hur man hyser dom.
2-3 år var också vad jag fick höra är medelåldern. Självfallet hoppas man det är fel.
#14 - #16 Något av det sötaste jag sett.
Marsvin 4-ever
.
#21 Ja kanske det, ska kolla i hennes stamtavla :)
#23 Ruth tackar för komplimangen :)
/Amanda & 5 marsvins flickor :)
Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se