
RIP Leo
Idag (eller rättare sagt igår) hittade jag min Leo (Sweet Dream's Mr Handsome) död i sin bur 
Leo, som var dotterson till Jara (Asterex Perfect Bliss) som var det första marsvinet jag köpte när jag bestämde mig för att börja om med marsvin och tillika min dåvarande favoritgris, var en mycket speciell och personlig pojke som råkat ut för lite tråkigheter under sitt korta liv.
Leo verkligen krävde att man varje kväll när grönsakerna serverades gav honom hans paprikabit direkt till honom- gick inte att lägga den sidan om honom eller nåt utan han skulle ta den direkt ur handen annars blev han sur.
Paprika var verkligen hans favoritgrönsak men majs (konserveerad salladsmajs) kom inte så långt efter, även persilja och grönkål samt naturligtvis gräs och annat grönt utifrån låg högt på topplistan.
Leo kommer verkligen att vara saknad här- var riktigt jobbigt att ge grisarna kvällsmat utan att ha Leo tiggandes paprika i buren 
Leo har blivit pappa till en kull med fyra ungar, dock inte hos mig så jag har ingen avkomma efter honom.
Tetsade att sätta honom med en hona i höstas för att jag ville så gärna ha en bebis efter honom men det lyckades tyvärr inte
Leos bortgång var ganska så väntad då han varit risig till och från under hösten (men samtidigt pigg och ätit och så).
Han åldrades väldigt fort i kroppen och har sett flera år äldre ut än vad han egentligen var ganska länge.
RIP Leo, 19 maj 2005- 8 januari 2009
//Sandra, sajtvärd påMarsvin.iFokus (& DaysofOurLives.iFokus)
**SMF 237 Sweet Dream's
**Uppfödning av teddymarsvin - FINNS NU PÅ FACEBOOK!!

Leo som nyfödd.
//Sandra, sajtvärd påMarsvin.iFokus (& DaysofOurLives.iFokus)
**SMF 237 Sweet Dream's
**Uppfödning av teddymarsvin - FINNS NU PÅ FACEBOOK!!

Nej usch va hemskt Sandra:'( Det är verkligen hemskt när ens mysgrisar går bort. Han var väldigt fin.
Vila i frid finaste Leo….

Hej då Leo, sov gott.
Envishet och drömmar
Ledsen för din skull.
"att klaga är som att gunga gungstol... man kommer ingen vart men man har något att göra för en liten stund"
Vila i frid lilla Leo, skickar tröstkramar till dig Sandra
Hanna

Beklagar sorgen.han var verkligen jätte vacker
Vad tråkigt, beklagar verkligen :(
Vila i frid söta Leo!
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
Så hemskt tråkigt att höra, Sandra! :-( *tröstkramar* Han verkar ha varit en underbar gris.
Vila i frid, fina Leo.
/Louise - Medarbetare på marsvin.ifokus.