
Karantän?
Om ni skaffar nya marsvin, låter ni dem sitta i karantän då? Läste Chippers inlägg i mus.ifokus, och jag började undra lite. Om jag skulle skaffa två ungar som ska sitta tillsammans, från samma uppfödare, men från olika kullar, måste jag ha dom i karantän då?

Har aldrig nya marsvin i karantän.

Jag vet att du inte har det, men andra?
Nej jag har inte det, har ännu inte haft nån övervägande bra anlednind till det.

Samma här ..
nej det har jag inte men det första jag gör när jag får hem ett nytt marsvin är att tvätta det i ohyre schampo så att jag inte får inte statick och sånt. sedan badar jag alla en vecks efter också.
Nej nej nej… Absolut inte ha de i karantän inte ;)
Om de kommer från samma uppfödare behöver du inte göra något :)
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
Det finns inte lika mycket otrevliga sjukdomar som är vanligt på marsvin som hos möss. Man riskerar sällan att alla djuren blir dödsjuka.
Men har man ett antal djur och av någon anledning tar in nya djur från någon som man inte känner till 100% så visst är det en bra idé.