Marsvin iFokus

Marsvin

Etikettersjukdomarohyraskador
Läst 2565 ggr
freddiie
0

Blöder ur ögat

Jag satt nyligen och pysslade om min lille skinnygris Luuka när jag märkte att han blödde i ögat. Det satt torkat blod runt ögat och längst fram i ögat om man drog ner ögat därnere så såg man att det var blod där.

Luuka har haft mycket ögongegga i det ögat, men det slutade och jag trodde att det var en höflis som fastnat men nu åkt ut.

Luuka mår bra, äter sover bajsar och är sitt glada jag. Han kisar lite med det skadade ögat.

Någon som har någon ide om vad det kan vara och vad jag ska göra åt det? :(

EvaLuna
0
#1

Prova att skölja med koksaltlösning. Finns små ampuller på apoteket som är till för att skölja ögon med. Drop it tror jag dom heter. Helt suveränt för att få bort skräp ur ögon med! Testa det & se om du får bort nåt.

Om de inte blir bättre snart kanske de är läge att låta vet kolla om nån behandling (örondroppar?) behövs.

Albtraum
0
#2

Kisar han så har han troligtvis ont och det låter som det finns ett sår med blodet där. Är det ett sår på hornhinnan bör du uppsöka veterinär där det kan kollas upp och få droppar som hjälper läkningen.