Fläckar av morot
Hej!
Mina små fröknar får gnaga på en morot emellanåt men nu har jag upptäckt att de blir oranga på lilla haklappen under hakan. Dom gillar att gnaga så jag brukar ge dom rätt stora bitar vilket kanske är dumt med just morot.
Men min fråga är om det är värt att försöka tvätta bort det oranga och om det räcker med vatten? Vill inte försöka innan jag vet hur jag ska göra bäst för bada är inte direkt det bästa de vet. 
Det går bort av sig själv efter ett tag. =)
Mina grisar blir också orangea av morot, men det försvinner efter ett litet tag som #1 nämnt. Gå inte över till att ge de mindre bitar, de behöver jobba med maten. Det gör ju inte precis något att de är lite färgade i pälsen så länge de inte ska på utställning, men då är det bara att undvika morötter efter att man badat dem eller ge dem vita morötter istället ;)
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus