Marsvin iFokus

Marsvin

Etiketteravelungar
Läst 1351 ggr
godisgrisen
0

V-kullen

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

I söndags kväll 10-10-10 blev Chokladfabrikens Luckybucket och Duettens Uffington båda nonself black magpie föräldrar till fyra små bebisar. Väldigt små faktiskt då de är födda på dag 64. Lite oroligt är det med prematura ungar men som det ser ut nu på morgonen verkar det fungera bra för dem alla. Lucky har mycket mjölk och är en duktig mamma, alla snuttar och börjar nu röra sig runt i buren igår var de obehagligt stillsamma.

Honan Vilie 63g, mest svart men med några vita fält aktivast i kullen.

Stora hanen lord Voldemort 89g, stark och pigg mest svart med lite vita detaljer strödda över kroppen, fin.

Fläckige hanen Vincent Crabbe 67g, hungrigast hänger mest i mammas tuttar (smart), han är toksöt och toktecknad svart och vitt blandat hur som helst över hela kroppen i en salig härlig röra.

Lilla Victor 56g, han är i princip helsvart bara några vita stån här o var. Jag trodde nästan inte han skulle klara sig när han är så liten… men han är ju riktigt pigg nu, duktig pojke!

godisgrisen
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

*

godisgrisen
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

*

Atensia
0
#3

Grattis! :-) Hoppas allt går bra med de små.

/Amanda & 5 marsvins flickor :)

Min blogg: www.lenaamandaatensia.blogg.se

Arinah
0
#4

Vad roligt med ännu fler magpie! Dagsgamla med Climps bumlingar. De är jättefina, grattis :-)

Abico
0
#5

Dom är ju så fantastiskt söta ^^
Och jag tycker att det är helt galet häftigt med en Lord Voldemort, kan man ha ett mer respektingivande namn? :P

Hanna 

godisgrisen
0
#6

#5 Jamen självklart måste vi väl ha en Lord Voldemort… har längtat! Han är självskriven den störste i kullen som egoistiskt roffat åt sig mest näring inne i magen, han är rätt svart och lägg märke till det lystna grymma röda skimmret i hans ögon på #0… rysa. Ja hela han inger respekt.

Hela kullen kartar på sig bra och blir bara sötare för varje minut!

Abico
0
#7

#6 - Absolut, marsvinsvärlden behöver en mörkrets herre. Nästan så att jag köper honom på stört - bara för att han är så otroligt häftig och har ett fantastiskt namn ;)

Hanna