Marsvin iFokus

Marsvin

Etiketterbeteendehantering
Läst 321 ggr
Izzzyz
0

HJÄÄLP!!

Har ett problem med mina marsvinspojkar. Har tre stycken bröder som har fungerat bra  ihop tidigare. Lite smågnabb om rang har det ju varit men så byggde vi ut buren så de skulle få mer yta att röra sig på.

Nu har ett av marsvinen börjat bråka med ett av de andra marsvinen, han får inte vara någonstans för den andre. Nu är det inte smågnabb eller juckande utan nu är det regelrätt slagsmål.

Vet inte riktigt hur vi ska bete oss i denna fråga men hoppas på att kanske någon härute kan hjälpa oss då man blr orolig.

Är detta ett normalt beteende, var det kanske dumt att göra buren större osv….

Tack på förhand

// Tina

KvirrZ
0
#1

putt

- Mvh Emma

svampi
0
#2

Det låter jobbigt men jag kan tyvärr inte hjälpa dig.

Denna kommentar har tagits bort.
Djur_marsvin
0
#4

Sära på dom som bråkar och köp en till hane till den ena..

Izzzyz
0
#5

Tack för att ni  svarade och nu ar det löst sig till det bättre hopps jag. Bara vi tog bort det nya utbygget så lugnade de sig.

verkar som att dom funkar bättre i den gamla buren. Så istället för att dom har fri tillgång till utbygget så släpper vi ut dom i omgångar istället.

Så nu är det bara gruff ibland men det verkar gå åt rätt håll iallafall…

Annars så blir det ett marsvin till *S*

// Tina

Diana61
0
#6

Håller med #4. Sära på dom och köp en ny YNGRE hanne till den som nu blir ensam, för han är då "boss" över den nya lila och det brukar 9 av 10 resultera i inga bråk utan mer som uppfostring.

Lycka till!

Med Vänlig Hälsning
/Diana Lovatt
Järbo, Sandviken zon 4