
Konstig avföring
Mirra fick flytta hem till oss för ca 2-3veckor sedan och hennes avföring ser och luktar konstigt. Det bajs hon ska äta upp, äter hon inte så jag måste tvätta bort det på henne, kan det ha att göra med att hon får Pellets av mig men inte fick det av sin tidigare ägare!? I övrigt äter hon och är pigg och glad och är med Zooie och Samson på deras upptåg.
Låter konstigt, jag känner inte igen det du skriver om. :/
Hemma hos mig har hon periodvis ätit Lottie- och Oxbowpellets, men det var ett tag sedan nu.
Kanske någon grönsak du gett som hon inte är van med sedan förut?
Livet med två australian shepherds
- https://brukshundarnas.wordpress.com
Jag har hört att man måste vara försiktig om man introducerar ny föda till grisarna… Speciellt pellets med tanke på de känsliga magarna!
Du kanske ska ta bort det ett tag och se om det blir bättre?
Sen så vill jag bara tipsa om kruskakli som kan köpa i alla mataffärer…
Det är extremt mycket nyttigare än pellets och man behöver bara blanda ungefär 1,5 dl om dagen i lite vatten så får man en härlig liten gröt som de avgudar. Det innehåller endast nyttigheter också :)

#1 & 2; Ja jag hoppas att det kan vara pellets och sen kanske det är lite stressigt med ny miljö om hon inte vant sig ännu. Jag har funderat på att sluta med pellets (cavian complete) och kanske bara ha kornkross. Hon har flytningar också men det kanske är Samson som varit dit och hävdat sig!? Hennes vanliga avföring är inte heller som det ska vara, kletigt och inte alls lika fast som dom andras men jag tänker hon kanske har annorlunda med tanke på att hon är gammal!?
#3 Nej jag tror inte att det är för att hon är gammal. Hon har alltid haft normal avföring hos mig och dessutom tycker jag inte att hon är speciellt gammal då hon fyller 4 i mars. Vår 7-åriga hane har alltid haft normal avföring, så jag vet inte om det skulle vara normalt att äldre marsvin får annorlunda avföring.
Jag skulle gissa på att det är något med kosten som orsakat det eller att det är något knas med magen.
Livet med två australian shepherds
- https://brukshundarnas.wordpress.com
Hur menar du förresten med flytningar? Hon kanske brunstar, men det brukar väl inte ge direkt flytningar.
Livet med två australian shepherds
- https://brukshundarnas.wordpress.com
Du kanske borde ta och åka till veterinären för en koll av grisen? Om du fick henne för 2-3 veckor sen så finns ju risken att hon haft så länge och att det handlar om annat än födan…
Jag hade nog bokat en tid för en koll för att vara på den säkra sidan.
Det låter som att hon är lös i magen. Kanske pga för snabbt foderbyte? Tipsar om denna artikel, så kanske du kan lösa problemet:
/Louise - Medarbetare på marsvin.ifokus.
Vad har hon fått för grönsaker att äta? Tänker på om hon kan ha fått smaka för mycket på något nytt.
Livet med två australian shepherds
- https://brukshundarnas.wordpress.com

#8 Hon har ju fått pellets, hö, sen är det mycket paprika, grönkål,rödkål,vitkål,brysselkål,morötter, persilja,selleri , gahlia melon det är nog det hon har fått. Hon är väldigt matglad men det var en dag hon inte åt som hon skulle då fick hon Critical Care och sen masserade jag magen på henne och dagen efter var hon som vanligt igen. Hon har ju gjort så att Samson och Zooie äter och testar mer varierad mat till och med.
#9 Då kan det nog vara kosten som ställt till det. Hos mig har hon varken fått rödkål, brysselkål, selleri eller gahlia melon. Persilja har hon ätit men det har varit väldigt sällan. Det kan nog vara så att det blivit för mycket nytt för fort.
Hon har alltid ätit med stoor aptit hos mig, så det låter ju inte kul att hon inte ville äta alls en dag. 
Livet med två australian shepherds
- https://brukshundarnas.wordpress.com

#10 Ja ojdå, stackars gumman då, hur ska jag göra då!? Ska jag dra ner på kålen och ge henne mera paprika,tomat och lite mera mat hon känner igen. Hon har en väldig aptit och det är kul att hon har gjort så att Samson och Zooie provar på en massa nytt som dom annars inte ville äta.
I förrgår hade hon skönsång här hemma, då gick hon runt i buren och sjöng hihi, hon är så otroligt charmig och karismatisk men jag ska slute ge henne pellets och gå över till lite lugnare mat så får vi se hur hon mår efter det, ska köpa lite blåbär också som lugnar magen.
#11 Vitkål är hon van med, så all kål behöver du nog inte dra ner på. Vitkål, morot, paprika (gul) och broccili har varit basfödan här. Även grönkål när det finns. Kligröt har de även fått ibland. Emellanåt har vi varierat med äpple, tomat och persilja när vi haft det hemma. Alltid när jag introducerat någon ny mat har jag gjort det väldigt försiktigt, så det bästa är nog att låta henne få smaka lite i taget av den nya maten.
Hon sätter ju gärna i sig mängder av allt möjligt hon får tag i så det blev nog för mycket av det goda för lilla Mirra-magen 
Livet med två australian shepherds
- https://brukshundarnas.wordpress.com

#12 hihi, ja det blev nog för mycet utav det god för sötisen, har köpt hem gulpaprika och broccoli idag så då ska hon få det imorgon till frukosten
För mycket paprika och och tomat kan ge munsvamp! :)

Har plockat bort pellets nu och har dragit ner dom grönsaker som hon inte är van vid och det blev en stor skillnad. Stackars gumman, att matte inte förstår bättre! Nu hoppas vi att det bara blir bättre och man får vänja henne försiktigt vid det nya 
#15 Skönt att det redan är bättre 
Livet med två australian shepherds
- https://brukshundarnas.wordpress.com

#16 Ja verkligen, skönt att det inte var något allvarligt 
om du låter henne gå med hane ibland så kan "flytningen" vara att hon har blivit parad (om jag har förstått situationen rätt) ..

#18 Ja Samson måste ha varit där kan omöjligt förklara det annars 