Tips på grönsaker
Som man kan odla själv och som växer bra:) Det ska såklart vara till marvinen tänkte att dom kunde få egetodlat i sommar:) Morötter har jag redan planterat så hoppas det kommer fram något om några veckor:)
Så några tips?
Vitkål, sallad, spenat, majs
Helena
PS
Majs behöver värme
Helena
mina är inte så förtjusta i majs så det skulle jag bara odla i onödan men dom andra var bra tips:) Tackar:)

gurka
Okej, smultron brukar dom gilla också :)
Helena

Tomat,persilja,melon och jordgubbar kanske.
mina marsvin får alltid vitkål. morot och gurkar sedan har jag ju godis som spenat, sallad, paprika m.m
Persilja är jättelätt att odla :) Vi odlar även broccoli, paprika, sallad, spenat m.m ;)
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
#6 tomater och persilja har jag bestämt mig för att odla nu:) Jag har nämligen ett antal krukor:P Jordgubbar odlar jag redan men det tycker inte mina marsvin om:P Melon är inte det svårt?
#7 odlar du allt det själv :0 vad mycket:)
#8 Går det att odla broccoli själv? Är det svårt? Det skulle ju vara kul att odla och det älskar mina marsvin så det skulle ju uppskattas här kan jag säga:)
#9 Ja, det går. Vi gör det :) Vet inte riktigt, inte så svårt tror jag. Köp en påse och läs på baksidan ;)
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
#10 Okej kommer det mycket broccoli då eller är det så att det typ kommer några stycken per sommar? Ja det ska jag göra:P
Åk till Skåne och plocka majs på stoooora fält.
Ruutsbo är ett ställe som odlar och som har självplock.
Inte dyrt heller…
men bor man långt bort som jag, Dalarna, BLIR det dyrt…bensin och sånt…
Men när jag bodde där var jag och plockade när det var dags…
// Shintaida
#12 det lät ju jättebra förutom att jag bor typ 5-6 timmar därifrån:P
9# det är min mamma som odlar men jag köper det oftast..
#14 okej =)

#9 Jag planterade några melonkärnor för ett par dagar sen, men det har inte hänt något än, men det kanske tar lång tid innan det blir något ;P

Jag ska sätta morötter och broccoli. Kanske lite sallad också.

Jag har planterat dill (till mej) i två krukor och persilja (till snuttarna) i två krukor. Bor i lägenhet och får ha de i krukor hela tiden. de står i fönstret…..har kommit uppen hel del…skoj =)
Nu har det börjat komma upp lite gröna blad ur morottskrukan hihi :) Och så har jag odlat persilja och spenat så får jag se när dom kommer upp :) Det är så roligt när man ser att det börjar växa :P Broccoli ska jag odla så fort jag hittar broccoli frön hittade nämligen inte det i affärerna jag kollat :S
Någon mer som har sett att sina planteringar börjat växa än? =)