Bits...
Ett av mina marsvin bits ibland. Det kanske är för att den tycker att det luktar gott på fingrarna?… Vill verkligen inte lämna tillbaka henne iallafall!
Bits eller nafsar? ;)
Varför jag frågar är, för att det finns dem som har skrivit att sitt djur bits och så har den bara nafsat :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Den har bitit ibland så det började blöda lite på mitt finger, men det var kanske för 3 månader sen?
När gör hon/han det? kanske håller du på ett sätt marsvinet ogillar? eller att du klappar där hon/han är kittlig?
Mitt ena marsvin kan bitas hårt om man håller henne på ett sätt hon inte gillar. Bara att hålla rätt =)
Har hon ett namn? Hur hanterar du henne?
Min tanke är om du bara har tagit för hårt i grisen eller om du fått hem en ohanterad/otam tjej. Är hon från djuraffären eller privatperson?
Ja… Hon verkar inte gilla så mycket att bli uppburen från buren. Hon är svår att få tag i, så jag måste försöka och då tar jag i kanske lite hårdare? Men annars kommer hon aldrig ut därifrån! :p
Hon är från en uppfödare och hon verkar ganska tam eftersom hon går upp i min famn. :)
Sätt dig hellre med något gott i handen och låt henne lära känna dig :) Att tvinga ut ett djur ur sin bur är inte en bra metod att bli polare.
Det är fullt förståeligt att hon bits om en jätte kommer och grabbar tag i henne sådär (Jag påstår inte att du är elak på något vis! Men det kan kanske vara läskigt för henne om hon inte är van).
Som sagt, kommer hon från en djuraffär? De djuren därifrån brukar inte vara tama eller kärleksfulla i början, då de bott halva livet i de små burarna ibland utan mänsklig kontakt :)
… Hon är lite mer än ett halv år och namnet blev bestämt igår. Har varit väldigt osäker med namnet ett tag nu, men nu har jag bestämt att hon ska heta Bella!
#8 Bella är sött.
Kollat så att hon mår bra, så hon inte har ont någonstanns?
Kan vara en anledning till att marsvin bits.
Marsvin är ett sådan djur som sällan bits, inte utan speciell anledning. Nafsa kan dem ju göra för att säga ifrån eller av bushet men bitas är inte normalt beteende.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Mitt andra marsvin Mimmi verkar lite mer tamare. Det märkte jag från första början hon satt i sin nya bur hemma hos mig. Bella (hon som bits ibland) hon låg under höet ganska länge medans Mimmi satt i ett hörn då hon lät en klappa henne. :)
#9 Jag tror inte att hon har ont någonstanns, hon är pigg och så. Men jag tror faktist att jag kanske tvingar henne för mycket ut i buren och det gillar hon nog inte.
Du kanske kan sätta upp en lekhage med lite leksaker, godis och hö? Sätt dig i mitten och låt dem båda springa runt. På så sätt kan hon välja att komma fram till dig :)
#11 Flyktdjur (som t.ex marsvin är) döljer sånt bra, ligger i instinkten.
Lite skygga marsvin brukar jag hantera extra mycket så att dem blir vana vid hantering, brukar gå bra.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#12 Ja, det kanske vore bra! :) Testade en hage ute för några dagar sen, men dom blev jätte rädda och försökte smita. (Jag låter dom få springa fritt i mitt rum varje dag, så dom får lite motion dom tjockisarna!) :D
#11 Okej!
Jag mena #13 där det står #11… :D
#14 Om den ena är rädda av sig är hage bättre än att springa i rummet. Annars blir det mer otryggt för marsvinet i fråga :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#16 Kan göra det nästa gång!
Okej tack för hjälpen alla! :)