Marsvin iFokus

Marsvin

Etikettskötsel
Läst 768 ggr
nathalie.b
0

marsvins klippning

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

hej!

en av mina marsvin är långhårig och vid rumpan så har den en stor tova! och vet någon hur man klipper marsvins tovor? tips? 

här är bild på henne ! (Mimi heter marsvinet)

Cazzos
2
#1

Marsvinstovor som djurtovor..

Ett tips är att du klipper av halva tovan och sen försöker kamma ut den, långsamt och försiktigt. Klipp successivt ner tovan till huden, så kommer tovan att släppa tillslut då toppen av tovan, som knyter samman hela tovan, är borta.

Tänk dig en hydda av långa, tjocka grenar, som ett exempel. Toppen håller ihop hela hyddan, men sågar du av hyddan på mitten så ramlar alla grenar ner på marken. 😉


nathalie.b
0
#2

tack

Virvlan
0
#3

Vad söt hon är :)

Fridaaaa
3
#4

Viktigt är när man klipper tovor, är att ha en bra sax. Och gärna någon som håller marsvinet, om den inte vill sitta still.
Är tovan nära huden eller enbart "lös" bak i pälsen? För såna småtovor kan min ena långhår få, så jag försöker hålla det lite kortklippt där 🙂
Lycka till! Och sött marsvin.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Virvlan
1
#5

Bra skrivet Frida :)

Fridaaaa
0
#6

#5 🙂

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

nathalie.b
0
#7

#6 Fridaakesson tack men tovan sitter nära huden så hur ska man göra då 🙂

Fridaaaa
0
#8

#7 Hur nära? Man får klippa så mycket man kan, och nära man vågar, utan att klippa i huden 🙂 Lite i taget och känna sig fram

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.