Hjälp!
Jag har ett problem hos mitt ena marsvin som är 2,5 år. Jag har märkt att hon ibland liksom haltar, ibland händer det att hon "ramlar" åt sidan och har ena foten rätt upp i luften. Men hon tar sig upp igen såklart. (Hon ramlar inte helt utan bara lite, det är svårt att förklara). En dag tog jag ut henne ur buren för att kolla hur hon gick, hon gick ganska segt, segare än min andra.. Hon nästan vinglade fram. Jag är jätterädd, kan någon snälla hjälpa mig? :(

Det låter inte bra. Kan hon vara satin? Har du en bild på henne?
//Sandra, sajtvärd påMarsvin.iFokus (& DaysofOurLives.iFokus)
**SMF 237 Sweet Dream's
**Uppfödning av teddymarsvin - FINNS NU PÅ FACEBOOK!!
http://www.lyans-marsvin.se/13457272 Läs detta och se hur det stämmer in, jättebra information 🙂
Ge extra c-vitamin också! Brist på det kan få dem att inte ha med bakkärran så bra!
#3 Bra där!
Tycker det låter som bakdelsförlamning som orsakas av C-vitaminbrist.
Har du askorbinsyra hemma? Blanda isf i lite vatten och ge direkt i mun annars så ger du C-vitaminrika grönsaker som Persilja, röd paprika…
I tidigt skede är det inte farligt vad jag vet men du måste i fortsättningen ge en mer varierande kost med mycket C-vitamin.
Vad ger du för grönsaker idag?
// Milla - Alpaca och Peruan
http://www.millasmarsvin.n.nu/
Glömde tillägga att om det är C-vitaminbrist så går det ganska fort att häva, du borde se skillnad redan efter nån dag ibland redan efter några timmar beroende på hur långt det gått.
// Milla - Alpaca och Peruan
http://www.millasmarsvin.n.nu/
# 1 & #2 Jag har ingen bild på plattan tyvärr, men hon är inte satin:) #3 Okej :) #5 Jag brukar ge dom sallad, gurka, morötter, tomat och försöker köpa melon och vitkål till dom så ofta jag kan. Paprika är dom inte så förtjusta i. Och tack! Skönt att det inte är svårare än så :) Jag kan inte få blått på #1 (osv) eller hur man ska säga, är ny här.. ;)
#7 Kan vara en förklaring då, för det enda av dem som det är bra c-vitamin i är vitkålen. Det andra är bara godis för marsvinen.
De behöver c-vitaminrika grönsaker varje dag.
Så låter som c-vitaminbrist
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Här har du två bra länkar med bra foder du kan ge:
http://www.marsvinssidan.se/marsvinsmat.html
http://www.humlansmarsvin.se/marsvin/skotsel/foder/gronsaker_och_frukt.htm🙂
Är det svårt att ge saker som hon tycker om kan du köpa vitaminer i vätskeform på djuraffären, de jag tänker på ser ut såhär:
Lycka till med lilla tösen! 🌺
#5 hur mycket askorbinsyra och vatten ska man ha? #9 tack så mycket! :)
#10 jättelite, en knivsudd blandat i lite vatten, ju starkare desto äckligare, och ju svårare att få i dem.
// Milla - Alpaca och Peruan
http://www.millasmarsvin.n.nu/