material i toalett?
Har ni samma strö i marsvinen toalett som i resten? Tror ni de förstår bättre om man har ett annat material? Har kutterspån och lite fleece i resten av buren, så vad ska man ha i toan?
Har ingen toa till mina, ingen mening :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Fast mina kissar flitigt i den, även i sina hus, men då är ju det ena stället lätt att städa iaf! Och de varken kissar eller bajsar ute på golvet, så lite koll har de allt ☺
Ingen som använder toalåda till grisarna? Tar tacksamt emot tips!
Har kutterspån där med men mina kissar och bajsar lite överallt. Omplaceringar så fick dem som tvååringar. De gillar att ligga i den dock så den får vara kvar ;) Har kutterspån i större delen av buren och ett fleecehörn.
Min blogg: Fibroflicka med myalgisk encefalomyelit.
Jag har ganska stora toalådor på två ställen i buren. I ett utav hörnen och under ett hyllplan. Dom kissar alltid i lådorna men bajsar gör dom lite överallt. Har "toa-lätt" och hö i lådorna och fleece i resten av buren.