Marsvin iFokus

Marsvin

Etikettallmänt
Läst 485 ggr
uz00x
0

Burmått?

Vad är en bra storlek på en bur för två marsvin? :) Alltså inte vad som sägs enligt L80, men vad som ni anser vara bra :)

Fridaaaa
1
#1

Minst 0,6 kvm.
T.ex 120x60. Skulle inte ha mindre. Jag har 150x60 till 2 marsvin nu.  Börjar kännas lite haha

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

[Smålandsbrud]
1
#2

150 cm har jag haft till mina marsvin jämt eller byggt en bur av en billy hylla till dom. Men just nu har vi en 100 cm bur som vi fick med så länge

matildakarlsson
1
#3

Det bror på hur stor plats du har ;) Man ska ha så stor som möjligt. Jag har dock 100x80 och jag ska också skaffa 2 marsvin men har 2 burar. Om man inte har så mycket plats kan man ha bur med flera våningar om mna har möjlighet att bygga en själv. Om marsvinen får en liten bur kan dom börja bråka.

uz00x
0
#4

Okej :D Har ju en bur på 2x1 meter här hemma som jag tänkte kanske hade passat dessa :) (har ju hamster där i, men vill inte ha fler hamstrar, så efter henne funderade jag på att skaffa marsvin :)