Marsvin iFokus

Marsvin

Etikett: allmänt
Läst 844 ggr
busKotten
7

Hämtmat :-)

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

I början på veckan hade vi så fint väder att marsvinen fick äta på uteservering både måndag och tisdag. Idag var det så grått och mulet så det fick bli hämtmat ;-)

vendelay
0
#1

Ojojoj, fancy! Här är det fortfarande lite för blåsigt men marsvinen har fått hämtmat hela veckan 😃

Var snäll mot alla - bli vegan ❤

Toffie.cupcake
0
#2

Mina har också börjat få färsk hämtmat ;)

[AnimeV4]
1
#3

Åh, ska fråga mina om de vill beställa!

Ljungåsen
0
#4

Mina vill också beställa, men här är säsongen inte igång än. Tyvärr.

Cola&Bacardi
0
#5

Här är det fortfarande snö och det lilla gräs som syns är brunt och visset… 😕

Grabbarna här hemma hälsar att de gärna beställer hämtmat i väntan på bättre tider

Mvh Linnea 

vendelay
0
#6

#5 Snö? Vart bor du? 😕

Var snäll mot alla - bli vegan ❤

Cola&Bacardi
0
#7

#6 Norrbotten 😉

Mvh Linnea 

Den vilda djungelkvinnan
0
#8

Ja, det är härligt nu när man kan plocka in mat. =) imorgon ska det bli kanonväder här då ska vi gå ut och plocka massor till grisarna!

[amandaaaz]
0
#9

Mina små grisar får också hämtmat då det fortfarande är lite för svalt här… men snart så! (: (Och så är jag bara lite nyfiken, vid vilka temperaturer har ni ute era grisar? Det beror ju så klart på vad dem är vana vid, men mina är vana vid 20-22 grader inne och nu när det är lite varmare sä är dörren lite öppen ibland så att dem ska få in lite frisk luft. Vilken temperatur skulle ni rekommendera att dem ska vara ute i då?) Tack! ;)

Ljungåsen
1
#10

#9 Jag brukar ha femton grader som undre gräns. Om det är över femton grader, torrt i gräset och inte blåser för mycket så får mina gå ut.

busKotten
0
#11

Vi hade ca 22 grader de två dagarna som de fick komma ut. Tyvärr har vi inte riktigt kommit upp i det igen än ;), så vi har fått nöja oss med hämtmat endast ett tag nu. Nu börjar det dock växa ordentligt och det är betydligt mindre tidskrävande att plocka in grönt.

Håller tummarna för lite kanonväder till  helgen…

Wilmarabbit
0
#12

😍😍

Kolla gärna in bloggen Regnbågehttp://nouw.com/wilmajRegnbåge

Ballong http://terabitiaskaniner.weebly.com/ - Hoppkaniner i Västra götaland Ballong