Nosproblem
Suddig bild, så svårt att avgöra. Ser ut som ett jack i läppen på bilden. I så fall är kletet runt någon sorts infektion. Nossvamp brukar inte se ut så där.
Jag skulle försöka tvätta rent med koksaltlösning så man kan se vad det är som är problemet, och boka en veterinärtid. Både svamp och infektioner behöver en veterinär titta på, det är ingenting man pysslar med hemma om man inte vet exakt vad man ska göra.
#1: Jag ska ta och tvätta av lite och undersöka närmare. Tyckte inte att det såg ut som ett jack (suddigt på bilden). Har inte sett något sår eller tecken på infektion (värme, rodnad eller liknande). Tänkte mer på om det är någon gammal skorv, svamp eller liknande.
Har inte velat vara på och bråka för mycket första dagarna. Men ska ta och göra rent ordentligt ikväll å se hur det ser ut
Får kontakta veterinär om det inte ser bra ut 👍
#2: kletet runt nosen är torrt och intorkat
#3: Ta rejält med koksaltlösning på en bomullsrondell så den blir riktigt blöt, och försök blöta upp det intorkade vad-det-nu-är, så att det går att tvätta bort. Se till att du inte av misstag täcker nosborren, för marsvin andas bara genom nosen och behöver ha båda två för att kunna andas ordentligt.
Det ser ut som det kan sitta små skorvor kring själva nosborrarna också.
#4: idag var det mesta borta. Bara pyttelite i pälsen runt nosen som gick lätt att tvätta bort. Inga sår, ingen svamp. Det var skönt. Blir så nojig med den lilla bebisen 😉
#5: Att bli nojig är en god sak. Marsvin är världsmästare på att spela friska.