Marsvin iFokus

Marsvin

Läst 60 ggr
ingo&floyd
2022-06-15 13:07
0

Knöl under hakan

Jag har precis upptäckt en ganska stor knöl under hakan på min ena marsvin hane. Knölen är hård och han verkar inte ha ont när jag klämmer på den.
I övrigt är han pigg och äter bra (lite väl bra).
Nån som vet vad det kan va?

/Hanna & Ingo

Ljungåsen
2022-06-15 13:17
0
#1

En tumör, en böld eller möjligen en förstorad sköldkörtel. Rekommenderar ett veterinärbesök, snarast.

Läget är inte jätteakut än eftersom han verkar må bra, men det kan snabbt bli akut. Hade han varit min hade jag velat att någon tittade på honom den här veckan.

redets
2022-06-15 14:34
0
#2

Åk in till veterinär men kolla bara att det är en marsvinskunnig veterinär då jag åkte in med liknande en gång och veterinären skar upp bölden på ett sätt så hon fick ett hål under hakan stor som en enkrona (den gamla) och hon dog inom ett dygn.
Det var en varböld men den kändes verkligen hård.
Då veterinären frågade mig hurdant var marsvin har så borde jag ha vänt där och då men det är lätt att vara efterklok.

Ljungåsen
2022-06-15 15:20
0
#3

#2: Usch, vilken fruktansvärd historia!

Det är definitivt klokt att vända sig till en marsvinskunnig veterinär.