Golvtid
Undrar kring golvtid. Har haft våra hanar en månad nu och de är ca 4-5 månader gamla. Har haft de uppe i famnen, vägt, klippt klor mm. Inte haft golvtid än och funderar nu kring om det är dags. Tänker däremot att de nog kommer springa och gömma sig bara. Dags att prova ändå?
Hur tänker man då kring hala golv? Och bör man ha de helt fritt i ett säkrat rum eller börja med någon mindre lekhage typ?
Jag skulle börja med något mindre än ett helt rum, nu när de är så små och snabba. När mina har golvtid brukar jag lägga en fleecefilt på golvet, ställa ut några pallar i plast som de kan gömma sig under, och servera en rejäl hög med hö.
Alltså skärma av lite typ 4-6 kvm eller så?
#2: Jag skulle nog börja med kanske 2-3 kvadratmeter. Det beror lite grann på hur tama de är och hur lätta de är att fånga. Du vill ju inte hamna i ett läge där de blir hopplöst svåra att få tag i.