Marsvin iFokus

Marsvin

Etiketterraserfärgerteckningar
Läst 504 ggr
Lemonneater
0

Vad för ras?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Ni kanske kan lista ut vilken ras mitt gamla marsvin var? Vi kallade det "virvelmarsvin" men det kanske inte finns någon ras som heter så?

Han var köpt i djuraffär som julklapp.

[fuzzygirl21]
0
#1

det där är ett abessinier marsvin kallas virvel marsvin

juliino
3
#2

Ett abessinier marsvin ska ha ett speciellt mönster med virvlar tror det är 6 virvlar. Eftersom ditt marsvin kommer från djuraffären tror jag mer på att den var pet alltså ett ikke renrasigt marsvin. :)

Creation
3
#3

#1 Virvelmarsvin är inte samma sak som abessiniermarsvin, som #2 säger. En abessinier ska ha ett visst antal virvlar och i ett särskilt mönster. Virvelmarsvin är något man kan kalla en blandis med virvlar.

Marsvinet på bilden är en virvelblandis och inte en aby.

/Louise - Medarbetare på marsvin.ifokus.

Lemonneater
0
#4

okej tack för er hjälp! :)

Är i tankarna nämligen på att skaffa ett par marsvin och vill ju då gärna ha liknande min gamla :). Men då vet jag vad jag ska gå efter! Tack så mycket tjejer!