Löss
Mina ena marsvin har fått löss. Jag har behandlat alla fyra marsvinen med ett ekologiskt spray som heter Exner Petguard men jag är tveksamt till om det fungerar då hon jag upptäckte det på fortfarande har levande löss i pälsen…Jag behöver alla tips jag kan få!
Kan det gå över till människor?
Vilket medel rekommenderar ni?
Bada dom med ohyre schampo?
"0 är det running lice du menar ? små "larver" som är super kvicka ( är en typ av lus) tror du kan köpa fronline spray att behandla med har för mig att någon skrivit det här inne tidigare. Naturmedel är nog normalt inte så mycket att lita på..
Är du 100% att det är löss, så att det inte är t.ex det #2 sa?
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#3 det finns väl egentligen inga andra löss än running lice på marsvin…
Hm det kan kanske vara static också, för de är väl lätt synliga i pälsen.
Liten sammanfattning om olika sjukdomar/ohyra.. ( tyvärr ligger humlans nere för uppdatering just nu)
#4 Kan inte vanliga löss ta sig till marsvin?
Tänkte, dem är överallt om man väl får in dem i huset :) Men var mest bara en tanke :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Finns en artikel här på Mif med om ohyra
http://marsvin.ifokus.se/articles/4d713b0db9cb462244052442-ohyra
#5 nej tror inte det, tex hundlöss går inte på människor…
#7 De kan inte leva på människor men kan bita människor om man har otur… :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Dom är gulvita ca 1-2mm. Jag ser dom på mina hona som är en svart virvelpet och jag ser dom i virvlarna nere vid huden…
Jag har provat sprayet nu ett par dagar och tycker inte att det hjälper…Ska köra in om på apoteket idag och köpa Dermocan som jag läste om när jag googlade på löss på marsvin…Någon som vet om det är bra?
Självklart har jag (och kommer igen) även sanerat buren o alla tillbehör så ni inte tror att jag glömmer det!
😉
#9 tror inte dermocan går att få tag på längre… förbjudet sedan något/ra år tillbaka.