Vetegräs?
jag odlar vetegräs åt mina hönor men har börjat tänka på om man kan je det till marsvin oxå eller är det inte något bra ? Om det är bra så har man ju något färskt grönt gräs på vintern till grisarna.
MvH W1
Bella Bengtsson
Vetegräs är jättebra! Letar själv efter vete att så, var köper du ditt? :)
Med vänlig hälsning
Andrea, Doris, Stella, Lily, Otto och Elsa
Grisarnas blogg hittar du här.
Jag skulle också vilja odla! men hur? 🤔
Vad är det för vete du lägger i? 🙂
tack då ska piggarna få det och jag själv sår i gamla plastförpackningar som man har till kött färs till hönorna och ugefär sådana som Minerad har till marsvin nu hade jag tänkt tar lite jord och hela vete frön som hönorna äter som foder vet tyvär ej hur man får tag på mindre säckar för när vi köper köper vi många kilon.
Bella Bengtsson
#4 Jag köpte en påse kattgräs bland fröerna i någon vanlig butik. Det är uppenbarligen helt vanlig havre och det går säkert att få tag på mycket billigare. Men jag tyckte att det var en lagom mängd att prova med första gången. =)
Jag odlar vetegräs till mina grisar, det försvinner supersnabbt ur skålarna. Jag har 25kgs säckar med hel vete från granngården som jag har och fyller med när jag syr vetekuddar.
Jag odlar i köttfärstråg och diverse burkar och byttor utan jord, första dygnet står dom någolunda mörkt i vatten, andra dygnet häller jag av vattnet och nöjer mig med att skölja morgon och kväll och det fortsätter jag med hela tiden. när dom börjar ta sig lite så ställer fram dom i fönstret så att dom blir gröna och fina, efter 8-12 dagar så är det bara att skörda!
Jag blev inspirerad av den här sidan: http://tinaw.se/kackel/?p=288