Marsvin iFokus

Marsvin

Etiketterraserfärgerteckningar
Läst 817 ggr
maijasjodin
2013-05-05 17:32
0

Rex/Teddy

Vad är det egentligen för skillnad mellan rex och Teddy? :)

Maija. ~ett liv utan djur är inget liv alls~

http://www.smadjurspassning.n.nu/

Lyan
2013-05-05 20:59
0
#1

Den största skillnaden är att det är olika gener, parar du en rex med en teddy så får du släthåriga ungar.

Andra skillnader är att på teddy är roan mycket vanligt medan det inte är det på rex. På rex är enfärgad agouti mycket vanligt medan det inte är det på teddy. Det är rätt vanligt att teddy har mycket torra öron, har inte hört om det på rex.

I övrigt har jag inte så jättestor koll men har för mig att teddy är strävare.

Sandra-B
2013-05-05 21:26
0
#2

Enligt rasstandarden så är det ingen skillnad alls, eller snarare ska inte vara någon skillnad.

//Sandra, sajtvärd påMarsvin.iFokus (& DaysofOurLives.iFokus)
**SMF 237 Sweet Dream's 
**Uppfödning av teddymarsvin - FINNS NU PÅ FACEBOOK!!

[erikam]
2013-05-05 21:49
0
#3

Du har ju fått bra svar från ovan. Men jag tycker pälsen skiljer sig, jag gillar rexens päls mer än teddy :).

maijasjodin
2013-05-06 07:45
0
#4

Okej! Tack för svaren! :)

Maija. ~ett liv utan djur är inget liv alls~

http://www.smadjurspassning.n.nu/

wingren
2013-05-07 08:04
0
#5

Om jag får fortsätta på tråden lite :P, är det någon skillnad i beteendet? Förstår givetvis att det är olika från individ till individ, alla har ju sina personligheter ;) Men om någon märkt/hört någon skillnad angående det? :)

emmaaslund
2013-05-07 15:33
0
#6

#5 Jag har bara rexar och har aldrig träffat en teddy så pass länge för att se hur rasen/individen beter sig. Jag tror inte att det skiljer sig märkbart rent rasmässigt, utan att det som med alla andra raser handlar om individ och linjer 🙂

/ Emma
Nidos marsvinsuppfödning - Rex och Self DE white