Marsvin iFokus

Marsvin

Etiketter: raserfärgerteckningar
Läst 763 ggr
Mior
1

Någon som är bra på färger och ras?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Jag är ny så jag visste inte vad alla dessa färger eller raser heter och innebär och skulle vilja höra vad ni tycker jag har för färg och ras på mina grisar.

Någon som är mer kunnig än jag?
Skulle va så bra att veta..

Smulan: Den första lilla grisen..

Mior
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Marabou: Den andra lilla grisen framifrån..

Mior
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Den andra lilla grisen bakifrån

Mior
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

Och till sist den tredje lilla grisen kakan..

supernatural
0
#4

Åh så underbart söta! Vart kommer dom ifrån? ❤️

❤️ - Med kärlek, utan våld - Hjärta

Mior
0
#5

Den första och den andra kommer från en jättebra djuraffär där jag bor, dom köper bara djur från ordentliga uppfödare.

Den tredje är omplacerad för hon fick en kull och sen tröttnade dom på henne så mamman i familjen satte ut henne på blocket. (blev så förtjust i henne direkt, hon har en så speciell färg)

supernatural
0
#6

#5 Ja den sista var verkligen något extra! Hon verkar vara en American Crested iallafall 🙂

❤️ - Med kärlek, utan våld - Hjärta

Mior
0
#7

Verkligen? Va kul :) hon är så fin..

Svarttusch
0
#8

Jag är ganska dålig på färger, men de två första marsvinen är i alla fall PET, alltså korsning mellan raser. Den sista är en crested. 

Jag skulle gissa (bara för att jag tycker det är kul att gissa :)) att den översta är white/golden/black, den mellersta kan jag inte gissa alls och den sista tror jag är chocolate/white/golden. 

Jättefina grisar oavsett :) Jag föll mest för den sista, men det är ju för att jag är crested-galen också :D

Hälsningar Malin <3
Medarbetare på Marsvin ifokus
Min hemsida

Mior
0
#9

Haha ja dom är fina allihopa den mittersta är min sambos favo, att den i mitten är en blandis vet jag är sant iaf för när jag köpte honom sa dom att han va lite sheltie men vet inte den andra rasen.

Smulan som är först vet jag inte alls, jag kallar henne bara virvelmarsvin :P

busKotten
0
#10

Mellersta är en harlequin, troligen black harlequin (lite svårt att se om den är svart eller väldigt mörkt brun…)

Mior
0
#11

#10 Jaa jag sökte på google och det måste du ha rätt i ser ju precis ut som Marabou :D va kul :) Han är svart och ljusare brun, tack allihopa!